A Népszavában (8. o.) Rónay Tamás Csendes küzdelem címmel idézi fel, hogy a konklávé ma két éve választotta meg a katolikus egyház élére Ferenc pápát. A cikkíró kiemeli: „Reformok sorát indította el ez idő alatt, de finoman fogalmazva a Vatikánban nem mindenki támogatja törekvéseit. Pápaságának egyik legfontosabb törekvése a kirekesztettek, szegények megsegítése.” Rónay idézi az ismert Vatikán-szakértőt, Marco Politit, aki Ferenc pápa a farkasok között címmel könyvet is írt a Szentatyáról. Politi emlékeztet rá: a Vatikánban tavaly októberben megtartott családszinódus is egyértelműen igazolta, milyen ellenszélben kell haladnia Ferenc pápának az általa kijelölt úton. „Nyílt konfliktus alakult ki a Vatikánban nagyon is komoly kérdésekről.” Politi szerint a pápa maga is aggódik, mi lesz mindannak a sorsa, amit elindított. Röviddel karácsony előtt egy barátjának ugyanis azt mondta: „Csak arra kérem az Urat, hogy azok a változások, amelyekért oly sok személyes áldozatot hoztam, ne tűnjenek el a sötétségben.” Rónay Tamás némi paradoxonnak minősíti, hogy miközben Ferenc pápa a világban még népszerűbbé vált a melegekkel kapcsolatos kijelentései miatt, vagy éppen azzal a mondatával, hogy a katolikusok ne szaporodjanak nyulakként, a Vatikánban sokan megrökönyödéssel fogadják, s azt terjesztik róla, hogy „szellemi Alzheimer-kórban szenved”.
A Magyar Nemzet (14. o.) Elítélt közel-keleti keresztényüldözés címmel adja hírül, hogy az Iszlám Állam (IS) legutóbbi támadásait elítélő határozatot fogadott el tegnap az Európai Parlament (EP). A dokumentum szerint a terrorszervezet emberiesség elleni és háborús bűncselekményei, az emberi jogok égbekiáltó megsértése népirtásnak is nevezhető. Emellett az EP rendkívül aggasztónak tartja, hogy az IS szándékosan a vallási kisebbségeket, többek között a keresztényeket és azokat a szunnitákat veszi célba, akik nem értenek egyet az iszlám általuk követett értelmezésével. Az EP-határozat hangsúlyozza: az elkövetők nem mentesülhetnek a felelősségre vonás alól, és a felelősöket a Nemzetközi Büntetőbíróság elé kell állítani. Hölvényi György kereszténydemokrata európai parlamenti képviselő, az IS-t elítélő határozati javaslat egyik előterjesztője felhívta a figyelmet: semmilyen konkrét terv nem létezik a sok ezer üldözött család megsegítésére, és ha Európa nem nyújt nagylelkű humanitárius segítséget, akkor ezt más nem fogja megtenni helyette. Hölvényi a plenáris vita legelőremutatóbb eredményének azt nevezte, hogy sikerült politikai konszenzusra jutni a közel-keleti keresztényüldözés megítélésében. Leszögezte: „Európa keresztényekért érzett felelőssége többé nem pártpolitikai kérdés: mára egységes álláspont és pártokon felüli közös akarat támogatja a határozott európai szerepvállalást.”
A Maszol.ro A Boko Haram hűséget fogadott az Iszlám Államnak című beszámolója szerint az Iszlám Állam terrorszervezet elfogadta a nigériai Boko Haram szélsőséges iszlamista csoport hűségnyilatkozatát egy csütörtökön az interneten megjelent hangfelvétel szerint. A Szíria és Irak egy részét elfoglaló IS üdvözli „dzsihadista testvéreit”. A felvételen Abu al-Adnani szóvivő az Iszlám Állam vezetője, Abu Bakr al-Bagdadi nevében fogadta el a felajánlkozást, és azt tanácsolta, hogy azok a harcosok, akik nem jutnak el Szíriába és Irakba, Afrikában kapcsolódjanak be a küzdelembe. A hírportál emlékeztet rá: a nyugati, demokratikus értékeket és tanítást elutasító Boko Haram hat éve kezdett szélsőséges hadjáratba Nigéria, majd később a szomszédos Csád, Niger és Kamerun területén középkori iszlamista tanokat terjesztve, és ezreket ölt meg, abból a célból, hogy saját országot hozzon létre ezen a vallási alapon a térségben. Az al-Káida nemzetközi terrorszervezetből kinőtt Iszlám Államnak ez már sikerült: kalifátust kiáltott ki Irak és Szíria területének egy részén, és hírhedtté vált tömeges kivégzései, a túszok lefejezése, a kisebbségek elűzése és az emberrablások miatt. Az üzenetben a szóvivő jelentéktelennek minősítette az iraki kormányzati erők ellentámadását Tikrit város térségében, és azt állította, hogy erőik rendíthetetlenek, még nagyobbak, és folyamatosan győznek. Az ellenfeleik előrenyomulásáról szóló jelentéseket al-Adnani megtévesztőnek nevezte, hangsúlyozva: ez a háború a támadásokról és visszavonulásokról szól.
Bodnár Dániel/Magyar Kurír