Német László belgrádi érsek: Nem lehet azt mondani, hogy teremtsünk békét erőszakkal

Kitekintő – 2025. június 30., hétfő | 16:41

Evangelizáció, ökumenizmus, béke – ezek voltak a fő témái a XIV. Leó pápa és az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) vezetősége találkozójának június 28-án, szombat délelőtt a Vatikánban. A vatikáni média ennek kapcsán interjút készített Német László bíborossal, belgrádi érsekkel, a CCEE alelnökével.

A találkozón a pápa hangsúlyozta a párbeszéd folytatásának és az emberekhez való közelség fontosságát ebben a „sokszor bizonytalan” világban.

Európa hite újraébred

„Nagyon hasznos beszélgetés volt, a pápa rendkívül tárgyilagos volt” – mondta el Német László bíboros, aki a CCEE nevében készen áll eleget tenni a felhívásnak, hogy „tegyenek meg mindent, hogy

az együttélés egyre barátságosabbá és emberségesebbé váljon Európában,

ahol háború dúl, amely számtalan életet követel”. A tárgyi világ mindig megújulhat – jegyezte meg Német László a pápa szavait idézve –, de az emberi életet, ha egyszer elveszett, soha nem lehet visszaszerezni.

Az ökumenizmus melletti elkötelezettség – figyelembe véve a három nagy keresztény család (katolikusok, protestánsok és ortodoxok) tartós együttélésének sajátosságait Európában – komoly kihívást jelent. Ezzel kapcsolatban a belgrádi érsek Péter utódja előtt kiemelte, hogy

a világjárványt követően különösen a fiatalok körében figyelhető meg a vallásosság újraéledése.

Ez a felismerés a lelkipásztori útjainak tapasztalatából fakad, amikor az érsek sok esetben a szekularizációval ellentétes jelenségeket tapasztal, különösen Nyugat-Európában és az ortodox országokban. „Az én országomban például a népesség 85 százaléka ortodox, és valóban, a vallási élet virágzik, a liturgikus szertartásokon sokan vesznek részt, az Egyház tevékenységeiben az emberek aktívan jelen vannak, nő a hivatások száma… mindez rendkívül fontos. És ez megnyugtató nekünk, katolikusoknak is. Ez történik Romániában és Bulgáriában is.”

A kereszténység nem fanatizmus

Európa keresztény gyökereinek újjáélesztése – elkerülve a megosztottságot és a nacionalista tendenciákat – egy másik kihívás, amelyhez „új módszerekre van szükségünk”

– jelentette ki Német László bíboros. „Ma Európában sokkal többet kell tennünk azért, hogy megnyíljunk a digitális világ előtt, hogy felkészítsük a mi influenszereinket, és megismertessük egyházainkat, hogy elkerüljük a keresztény fundamentalizmus erősödését. Ez a jelenség az Egyesült Államokból indult – tette hozzá a bíboros –, és véleményem szerint nem fest valós képet a kereszténységről. A kereszténység nem a fanatizmus révén terjedt el.”

Az újrafegyverkezés nem megoldás

A CCEE alelnöke emellett kommentálta XIV. Leó pápa legutóbbi javaslatait is, amikor a ROACO előtt tartott beszédében figyelmeztetett a fegyverkezés hamis propagandájára. „Gyönyörű szavak, amelyeket teljes mértékben magaménak érzek. Elterjedt az a téves nézet, hogy nem tudunk fegyverkezés nélkül élni, hogy az újrafegyverkezés az egyetlen megoldás a békére. Ez nem igaz. Ezt látjuk az elmúlt évek háborúinál, de azoknál is, amelyekről nem beszélnek. És

amikor olvasom az újrafegyverkezésre szánt összegeket, fáj belegondolnom, hogy annyi ember hal meg gyógyszer, iskola, ivóvíz és más alapvető dolgok hiányában.”

A bíboros megemlítette az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID, amerikai karitatív szervezet – a szerk.) által a globális dél országai számára nyújtott létfontosságú segélyek felfüggesztése által okozott, már most is drámaian érzékelhető károkat. „Látjuk a következményeket: fiatalok és gyermekek halnak meg. Nagyon sok iskola zárva marad, mert nincs finanszírozás.”

Több együttműködés az európai politikusok között

A konfliktusok eszkalálódása különösen aggodalomra ad okot a CCEE számára, és a GDP 5 százaléka, amelyet védelmi kiadásokra kellene fordítani, hatalmas összeg – folytatta Német László, aki kitért a jelenlegi vezetés általános értékelésére. „A második világháború utáni időszaktól kezdődően hiányoznak a nagy politikusok. Nem lehet azt mondani, hogy teremtsünk békét erőszakkal; nem lehet így dolgozni.”

A bíboros Európa állítólagos gyengeségéről, hogy egyes megfigyelők szerint a kontinens nem képes megfelelően kezelni a nemzetközi válságokat, a bíboros kijelentette: „Európa megosztott; gyengesége a valódi együttműködés, a valódi közös elképzelések hiánya.

Ha továbbra is csak gazdasági értelemben létezünk Európaként, majd meglátjuk, mi lesz ennek a vége.

Hiányoznak azok az alapvető értékek, amelyek összeköthetnének bennünket, és egy közös jövőkép, amely minden európait egyesítene.

Ha Európa jól van, az egész világ jobban él, mert Európa még mindig a világ egy értékes része.

Véleményem szerint sokkal több együttműködésre lenne szükség a politikusok között; de olyan őszinte párbeszédre, amelyben nem csupán a másik gyengeségeit keresik.”

A beszélgetés a véráztatta Közel-Keletre terelődött: „Ez egy rettenetes seb az egész világ számára. Támogatom a Szentszék megoldási javaslatát: két állam nélkül nem lehet előre haladni. Ahogy 1948-ban megalakult Izrael Állam, úgy szükség van egy olyan területre, ahol a palesztinok vannak otthon. Ez az, ami hiányzik.”

Forrás és fotó: Vatican News olasz nyelvű szerkesztősége

Hollósi Judit/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria