„A program célja a pedagógusok ismereteinek kiegészítése volt, amelyek a tanárok és diákok spirituális jóllétéhez szükségesek, továbbá új oktatáselméleti és módszertani eredmények közlése, gyakorlati eljárások ismertetése, és ezek alkalmazása a tanfolyam keretei között. A rendezvény lehetőséget biztosított a közös gondolkodáshoz, amely a tantárgyköziséget, a jelenségekre való összpontosítást, a pedagógusi kooperációt, szakmai kreativitást és innovációt, valamint a megváltozott pedagógusi szerepet és ennek tudatosítását, tudatos felvállalását eredményezheti. Mindez pedig rendkívül gazdag és változatos téma- és tantárgyspecifikus eszköztárral valósult meg” – nyilatkozta a Bihari Naplónak Benedek Ramóna főszervező, hitoktató.
A nyitóünnepségen Böcskei László megyéspüspök kiemelte, mennyire fontos a folyamatos képzés annak érdekében, hogy hitelesen és hatékonyan tudjuk végezni a feladatainkat, megfelelni a küldetésünknek. Ugyanakkor kifejezte örömét, hogy ismét lehetőség adódott a találkozásra, a személyes beszélgetésekre, a lelki töltekezésre, a gondolatok megosztására. Azt is hangsúlyozta, hogy tovább lehet „szövögetni a szálakat”, „együtt belenézni Isten szemébe”, „megérinteni Jézus ruhája szegélyét”. Arra biztatott, hogy érdemes bátran, hittel és reménnyel a jövőbe tekinteni, ellenállva a lehúzó erőknek.
Benedek Ramóna arra hívta fel a figyelmet, hogy az idei nyári akadémia átfogó témája a „jóllétérzés” fejlesztése a közoktatásban. Elmondta, hogy június 20. és augusztus 1. közt tíz helyszínen tizenöt szekcióülésre kerül sor. Felidézte, hogy az első akadémiát az 1990-es években szervezték Székelyudvarhelyen, majd hosszú éveken keresztül ez a város szolgált helyszínül. Az elmúlt nyolc évben viszont Nagyváradon is tartottak már egyet, ez a mostani tehát a második. Több hónapos előkészület előzte meg, Péter Boglárka koordinátorral igyekeztek úgy összeállítani a programot, hogy az minden igénynek és elvárásnak megfeleljen.
Az elhangzottakat Demeter Emőke, a Partiumi Oktatási Központ vezetője azzal egészítette ki, hogy minden évben aktuális problémákra fókuszálnak. Ezután a Kaganovskiy művészházaspár, Eszter és Artur kulturális műsorral kedveskedett a jelenlevőknek.
A hét folyamán egyebek mellett szó esett a közösségi és a személyes felelősségvállalás erejéről (Makai-Dimény Judit pszichoterapeuta), az elhivatottságról, a küldetéstudatról és a flow-élményről a pedagógusi pályán (Simon Gabriella docens, Károli Gáspár Református Egyetem, Budapest), a liturgikus művészet jelképvilágáról (Lakatos Attila történész, régész), lelkiségről és esztétikumról Nagyvárad építészetének és művészetének történeti emlékeiben (Kormányos László történelemtanár), a Franz Kett-pedagógiáról (Nemes István OMTK-módszertanos, történész, hitoktató).
A 33. Bolyai Nyári Akadémia római katolikus vallástanári szekciójának képzését július 11-én ünnepélyes püspöki szentmisével zárták, melyet Böcskei László nagyváradi megyéspüspök celebrált.
A július 7–11. között zajlott képzéssorozat színes, tartalmas programoknak adott helyet, a résztvevők visszajelzései értelmében sikeresen egyensúlyozva az akadémiai-kognitív és praktikus-módszertani síkok között.
A képzéssorozat programja igen gazdag és szerteágazó volt, rangos előadókat vonultatott fel hazai és magyarországi felső- és középfokú oktatási intézményekből, továbbképző központokból, alternatív pedagógiákat képviselő intézetek részéről. A rendezvény fő szervezője a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége volt, az egyház részéről partnerként a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség vállalta a házigazdai szerepet, és anyagilag is támogatta a rendezvényt, melynek rövid krónikája napról-napra ITT követhető végig, a résztvevők reflexióiba pedig IDE kattintva olvashatnak bele.
Forrás és fotó: Romkat.ro
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria