2019-ben a 22 éves Délvidéki Háló Egyesület átlépte a keletre kanyarodó Duna vonalát. Bánát és Bácska mellett a Délvidék fontos, magyarok által lakott régiója a Duna és a Száva között fekvő egykori végvári vidék, a Szerémség, ahol még mindig háromezer, többségében katolikus magyar él. A magyar ajkú többség ellenére a vallásgyakorlás nyelve mindenhol a horvát.
A szerémségi magyarokról nem szabad elfeledkeznie sem a politikusoknak, sem a magyar nyelvű lelkiségi mozgalmaknak: a Háló egyesület fontosnak tarja, hogy befogadja az ottani katolikus és református testvéreket egyaránt. Ezért szerveztek az áprilisban tartott ökumenikus ifjúsági találkozó sikerén felbuzdulva ökumenikus Háló-találkozót Maradékon, mely a magyar lelkiség szempontjából a Szerémség szíve. A találkozót a református parókia fogadta be, erősítve a felekezetek közötti összetartozást.
Tizenöt településről érkeztek a résztvevők, akik között szép számmal voltak fiatalok, de szokás szerint az anyaországból is jöttek vendégek. A találkozón a parányi Dobradó és a Száva mentén fekvő Nyékinca falu is képviseltette magát.
A program a mindkét felekezet által jól ismert dalok éneklésével kezdődött. Ezt követően Halmai Tibor és Schön György, a Háló vezetőségi tagjai személyes közösségi tapasztalataikon alapuló bevezetőbeszédet mondtak.
Református részről a házigazda, Halász Dániel maradéki lelkész beszélt az emmauszi út történetének teológiai vonatkozásairól, megfogalmazva néhány kérdést a kiscsoportos beszélgetések témájához.
Az ebéd lebonyolításában a fiatalok segítettek, akik ezzel bekapcsolódtak a Szeretethíd elnevezésű Kárpát-medencei református önkéntes napok programjába is.
A délután folyamán a református templomban Elias Ohoiledwarin verbita atya tartott előadást, többek között a Krisztussal való találkozás öröméből fakadó ujjongó hitről. Molnár Zoltán színművész Szeretnék néha visszajönni még című megrendítő előadása a nyugatra távozás, illetve a szülőföldön maradás kérdésével foglalkozott.
Megerősítő és lélekemelő volt, hogy a katolikus és a református testvérek együtt imádkoztak és énekelték el a mise végén a magyar himnuszt – vallották a résztvevők.
Halmai Tibor, Schön György és Schön Bálint záróbeszéde a megélt örömöket és a találkozón kapott lendületet erősítették a megjelentekben. Az esemény végén a maradéki és dobrodósi asszonykórus vidám dalokkal búcsúztatta a bánáti és bácskai résztvevőket.
A rendezvény a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósult meg.
A találkozóról szóló részletesebb beszámoló ITT olvasható.
Forrás és fotó: Nagybecskereki Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria