KÉPGALÉRIA – klikk a képre!
Az esemény résztvevőit Dékány Sixtus, a Zirci Ciszterci Apátság apátja köszöntötte. Kiemelte, hogy november 5-én Szent Imre búcsúnapját ünnepeljük. Szándékosan erre a napra időzítették a kötet bemutatóját. A főapát kifejtette: a szerzetesi és világi keresztény életszentség lényege a nagylelkű szolgáló szeretet. Ez nagyon sokféle formában megnyilvánulhat. Azok, akik Krisztus nevében végeznek lelki-szellemi szolgálatot, magasba emelik a lelkünket. Dékány Sixtus rámutatott arra, hogy a Kovács Lajos Péter által készített interjúkötet címének – Regnum Marianum – jelentése Mária országa, Mária királynősége, de úgy is fogalmazhatunk, hogy Mária uralma. Nem földi értelemben vett magas méltóságról van szó, amely elérhetetlen lenne számunkra. Ez az életszentséget jelenti, amelynek elérésére mindnyájunk előtt ott áll a lehetőség. Elolvasva a kötetet, segítséget kapunk ahhoz, hogy feljuthassunk erre a lelki magaslatra.
A kötet előszavának szerzője, Döbrentei Kornél költő nem mindennapi könyvnek nevezte a kiadványt, amelyben olyan emberek beszélgetnek egymással, akik a hit, a szeretet erejével vezetik népüket. Hitvalló, tanúságtevő nagy papokra is emlékeznek benne, akik a legnehezebb időkben is megőrizték tartásukat, és megmutatták, hogyan kell ápolni, gondozni és továbbadni a krisztusi hitet. A kötet beszélgetőtársai lementek a gyökerekig, és így emelkedtek fel az égig. A költő rámutatott arra, hogy a könyv egy magas színvonalú dialógus eredménye, közös mű; disputájuk lényege pedig a következő: a „Templom közügy: legyen bár kicsi kápolna vagy katedrális, teljességgel betölti a lélek benső tereit, fejet, térdet hajtó, ám szívet felemelő erővel.”
A könyvet Pápai Lajos nyugalmazott győri megyéspüspök és Eperjes Károly Kossuth-díjas színművész mutatta be. A főpásztor felidézte, hogy bár nem egy évfolyamba jártak, de egy időben volt kispap az esztergomi szemináriumban Balás Bélával és Bolberitz Pállal. Azóta ismerik egymást. Pápai Lajos visszaemlékezése szerint Balás Béla minden iránt érdeklődő, vékonydongájú kispap volt, Bolberitz Pállal pedig együtt énekeltek a kórusban. Pápai Lajos emlékeztetett rá, hogy életüknek több mint a fele a szocialista rendszerben telt el, ahhoz a nemzedékhez tartoznak, akik a „babiloni fogságban” őrizték a hit lángját, és igyekeztek átadni Krisztus tanítását a jövő generációjának. Azt, hogy ez mennyire sikerült, majd az Úristen eldönti.
A főpásztor rámutatott arra, hogy az interjúkötetben benne van az egész szocialista korszak lenyomata: témaként megjelennek a sorozatos zaklatások, bebörtönzések, házkutatások, olvashatunk emberi gyengeségekről, de a kiemelkedő, példaadó személyiségek helytállásáról is. Pápai Lajos úgy véli, hogy ma, amikor olyan nehéz valódi példaképeket találni, jó érzés olvasni, hogy Balás Béla püspök megemlékezik a Regnum Marianum nagyjairól, Hajnal Róbertről, László Gáborról, Major Sándorról, Tompa Nándorról, valamint Werner Alajosról. Az akkori fél-, vagy teljes illegalitás különleges tartást adott az egyházi közösségekben élőknek. Minden áldozatra képesek voltak, hogy taníthassanak, fiatalokkal foglalkozhassanak. Pápai Lajos utalt rá, hogy jó lenne ezt a lelkesedést viszontlátni ma is, amikor már szabadon működhet az egyház.
Balás Béla és Bolberitz Pál életében közös, hogy a legnehezebb időkben is tették, ami a dolguk volt – állapította meg Pápai Lajos. Egyúttal idézte Szent II. János Pál pápát, aki többször is beszélt arról, hogy az egyház Krisztus és a Szentlélek segítségével mindig megteremti a valódi reformátorait. Balás Béla püspök egész papi és főpapi szolgálata során igyekezett maximálisan kihasználni az adott lehetőségeket: hitoktatást tartott, kiemelten foglalkozott a fiatalokkal, tankönyveket írt. Bolberitz Pál professzor pedig előadásaival, tudományos köteteivel pasztorálta az értelmiséget. Pápai Lajos álláspontja szerint mindkettőjük munkásságát meghatározták Szent Pál szavai: „hirdesd az igét, állj elő vele, akár alkalmas, akár alkalmatlan az idő, feddj, ints, biztass teljes türelemmel és tanítással” (2Tim 4,2). Pápai Lajos rávilágított arra, hogy az igazi küzdelem mindig arról szól, hogy Istennel vagy Isten nélkül éljük-e az életünket. Balás Béla és Bolberitz Pál egész papi és főpapi szolgálata – és ez a kötet is – arról szól, hogy valódi minőségi változások csak akkor következhetnek be a világon, ha beengedjük a szívünkbe Krisztust.
Eperjes Károly színművész elmondta: azt hitte eddig, hogy mind Balás Bélát, mind pedig Bolberitz Pált jól ismeri, de a kötetben újdonságokat is felfedezett. Véleménye szerint a kötet a főpásztor és a teológus munkásságának esszenciáját tartalmazza.
Balás Béla püspök a könyv megszületésének körülményeiről szólva felidézte: egy évvel ezelőtt, három napon át beszélgettek a Balaton partján Bolberitz Pállal és Kovács Lajos Péterrel. Ez adta a kötet alapvázát, amit aztán alapos szerkesztési munka követett.
Az esemény végén Kovács Lajos Péter felhívta a közönség figyelmét a könyv borítójára, amely Petrás Mária keramikusművész és népdalénekes Mária-szobra alapján készült. Az Éghajlat Könyvkiadó igazgatója a tulajdonában lévő alkotást édesanyja emlékére felajánlotta a Szent Imre-templomnak.
Fotó: Merényi Zita
Bodnár Dániel/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria