„Erősíteni az interkulturális dialógust, annak érdekében, hogy együtt haladjunk a monifue, a jó élet felé, és olyan egyházat építsünk, amely közelebb áll az őslakos népek valóságához” – ezt javasolták a perui Amazónia őslakos népeinek képviselői a Consolata Misszionáriusokkal (IMC) tartott első közös tanácskozáson. A misszionáriusok szerint ez nagy feladat a helyi egyházak számára: mindennap, a gyakorlatban kell figyelniük arra, hogyan tudnak itt és most együtt járni, együtt haladni az őslakosokkal.
A San José de Amazonas Apostoli Prefektúrát 1945-ben hozták létre, 1955-ben emelték helynökség rangjára; területe 150 ezer négyzetkilométer. Jelenlegi helynöke a klaretiánus José Javier Travieso Martín, aki három ferences vikárius után 2014-ben vette át ezt a pozíciót.
A Consolata Misszionáriusok arról tájékoztatták a Fides missziós hírügynökséget, hogy a San José del Amazonas Apostoli Vikariátus hat missziós állomásáról érkeztek küldöttek az Angoteros településen zajló rendezvényre, amelyen megosztották közös gondjaikat és tapasztalataikat, és a lehetséges utakat keresték, hogy konkrét lépéseket tehessenek.
„Tisztában vagyunk vele, hogy ehhez több területen megtérésre van szükség, változtatni kell a formákon, módszereken, időkön, nyelven és lelkiségen” – fogalmaztak a közleményben.
Így született meg az ötlet, hogy rendezzék meg az őslakos népek és a misszionáriusok első közös gyűlését: együtt érezni, tanulni, haladni, együtt építeni az élet teljességét, amely „a mi esetünkben az ingyenességen és az interkulturalitáson alapul”.
A cél az volt, hogy teret kínáljanak a kultúrák közötti párbeszédnek, amely lehetővé teszi számukra, hogy megismerjék, értékeljék egymást, egy úton járjanak, és bölcsességük által elvessék az élet igéjének magvait.
51 őslakos etnikai csoport él a perui Amazóniában, közülük kilenc csoport a San José del Amazonas vikariátus területén. A 2007-es népszámlálás adatai szerint Peruban mintegy 4 millió őslakos él; több mint 83 százalékuk a kecsua etnikai csoporthoz tartozik.
„Az őslakos népek nyelvén a monifue koncepciója bőséget jelent, és a most rendezett első tanácskozás is ezt szeretné megjeleníteni: ennek a hatalmas területnek a termését, amelyet a sokszínűségben ültettek el, és amely soha nem fenyegetést jelentett, hanem ígéretet. Fontos volt együtt látni az ecuadori és a perui kichwákat, a kolumbiai muruikat és a perui murui-uitókat – mondta José Fernando Flórez Arias IMC missziós pap. – A nemzetállamok szétválni akartak, de nem tudták széttörni a spirituális kötelékeket. És ez az egyházakat is arra inti, hogy járjanak együtt, találkozzanak, ismerjék el egymást. Amazóniában nem a létezés a fő kérdés, hanem az, hogy tudjuk, hogyan legyünk ott. A területnek örömteli misszionáriusokra van szüksége, akik nyitottak a meghallgatásra, az igére, a misztériumra.”
A 2019-es amazóniai szinódus új utakat ajánlott a Katolikus Egyház és a régió, a kultúrák és az őslakosok élete közötti kapcsolatban. Fontos, hogy Ferenc pápa szavai valósuljanak meg, aki a perui Puerto Maldonadóban 2018-as apostoli útja során azt mondta az őslakosoknak:
Segítsétek püspökeiteket, segítsétek misszionáriusaitokat, hogy egyek legyenek veletek, és így, a mindenkit befogadó párbeszéd útján olyan Egyházat formáljanak, amelynek amazóniai arca, őslakos arca van.”
Fordította: Verestói Nárcisz
Forrás: Fides.org; Consolata.org
Fotó: OFMConv.net; Vatican Media; Donbosco.press; Consolata.org
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria