A jelenlegi bölcsőnyomat Nürnbergben jelent meg Anton Koberger nyomdaműhelyében. A mű nyomtatását 1493. december 23-án fejezték be.
A 18. század végi kötésbe rejtett könyv kolligátum (gyűjtőkötet), az első mű a gróf Mikes Mária temetésén (1744) mondott gyászbeszéd, a második pedig ez a ritka ősnyomtatvány (incunabulum). A nemzetközi ősnyomtatvány-adatbázis szerint több példány nem található belőle sem Romániában, sem Magyarország könyvtáraiban.
A zetelaki plébánia zömében 18–19. századi nyomtatványokból álló, mintegy 600–700 kötetet magában foglaló könyvgyűjteménye 2024 októberében került tisztításra és preventív konzerválásra az érsekség csíksomlyói könyvrestaurátor-műhelyébe. Ezt követően az állományt a területileg illetékes Székelyudvarhelyi Gyűjtőlevéltárban helyezték el.
A Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár székelyföldi központjaiban ezzel együtt eddig összesen hét ősnyomtatványt sikerült azonosítani: kettő Székelyudvarhelyen, három Sepsiszentgyörgyön, egy Csíkszeredában és egy Marosvásárhelyen található.
Az ősnyomtatvány mélyrehatóbb tudományos vizsgálata és restaurálása folyamatban van.
Szöveg: Bernád Rita-Magdolna
Forrás és fotó: Romkat.ro
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria