A Toledói Főegyházmegyéből mintegy kétszáz zarándok, köztük a papság nagy számban érkezett Rómába, érsekük, Francisco Cerro Chaves, illetve Francisco César García Magán segédpüspök vezetésével. A június 23-tól 29-ig tartó zarándoklat egybeesik a kispapok, püspökök és papok jubileumával.
A toledói zarándokok első nap a Santiago y Monserrat spanyol nemzeti templomban ünnepeltek szentmisét. Csoportjuk kiegészül a bragai és az éborai portugál egyházmegyék zarándokaival.
A toledói érsekség római programjának legjelentősebb eseményét a négy római bazilika szent kapuján való átlépés jelenti, illetve a mozarab liturgia, melyet június 26-án, csütörtökön 13 órakor a Szent Péter-bazilika Katedra-oltáránál mutattak be.
26-án délelőtt haladtak át a bazilika szent kapuján; aznap délután a Lateráni Szent János-bazilikában csatlakoztak a hivatásokért tartott vigíliához. Másnap, 27-én, Jézus Szentséges Szíve ünnepén a toledói zarándokok részt vettek a papszenteléssel együtt ünnepelt szentmisén, melyet XIV. Leó pápa vezetésével mutattak be a Szent Péter téren.
A két papképző intézményből érkező toledói szeminaristák kísérő tanáraikkal együtt részt vesznek a klérus köré szőtt szentévi eseményeken, melyekre mintegy hatezer pap, kispap és püspök érkezett a világ minden tájáról.
A Szent Péter-bazilikában június 26-án ünnepelt mozarab rítusú szentmisén koncelebrált Arthur Roche bíboros, az Istentiszteleti és Szentségi Dikasztérium prefektusa; Alejandro Arellano érsek, aki a Toledói Főegyházmegyéből érkezett Rómába, ahol jelenleg a Rota Romana bíróság dékánja; Aurelio García Macías, az Istentiszteleti és Szentségi Dikasztérium titkárhelyettese; Francisco César García Magán toledói segédpüspök; Cristiano G. Borro Barbosa bostoni segédpüspök. A toledói zarándokcsoporttal utazó nagyszámú pap, illetve a Római Kúria munkatársai közül is többen koncelebráltak.
Fotó: Daniel Ibañez/Archidiócesis de Toledo
Francisco Cerro toledói érsek, prímás a homíliában hangsúlyozta:
nem lehet játszani sem a Krisztussal való közösséggel, sem az Egyházzal való közösséggel, sem pedig a Péterrel való közösséggel”.
Emlékeztetett rá, hogy most ötödik alkalommal celebrálnak a hispán-mozarab rítus szerint eucharisztiát a Szent Péter-bazilikában.
Lukács evangéliuma 9. fejezetére épült a szentbeszéd, melyben elhangzik Jézus kérdése: „Hát ti kinek tartotok engem?” (Lk 9,20). Ez a kérdés mindannyiunknak szól, és
a válaszunk megváltoztatja az életünket, a történelmet, a tájat, a szívünket.
Az érsek a toledói egyházmegyei szinódusról szót ejtve kifejezte: szeretnék megújítani a közösséget és köteléket Péterrel, akit ma XIV. Leónak hívnak.
Végezetül Máriához fordult, felidézve a Szűzanya sok-sok Toledóban használt nevét: Guadalupe, Sagrario, del Prado, de la Caridad (…), kérve őt, hogy segítse a híveket a Krisztus szíve szerinti életben; segítse a szinodális Egyházat Krisztussal együtt járni, és válaszokat találni a Krisztus szeretetére vágyakozó emberiség kérdéseire.
*
A hispániai rítus határozta meg az első tíz évszázad liturgiáit a mai Spanyolország területén. A vizigót kor egyházatyái és a hitük mellett a muszlim uralom alatt is kitartó keresztények gazdagították az évszázadok során. Amikor VII. Gergely pápa kiterjesztette a római rítust egész Európára, Aragónia és később Kasztília uralkodói eleinte ellenálltak, de végül elfogadták a római rítust, és a hispán rítus egyre inkább a feledés homályába veszett a félsziget királyságaiban.
A megszállt területeken, amelyek némely esetben még évszázadokig a kalifátus uralma alatt maradtak, azonban nem ez történt: ott az eredeti spanyol rítus megmaradt, és elkezdték mozarabnak nevezni – ezt a terminust az iszlám uralom alatt élő keresztényekre használták.
A hispániai rítus elsősorban Toledóban maradt használatban, amit csak 1085-ben hódított vissza az araboktól VI. Alfonz, León és Kasztília ura. Az uralkodó felvetette a mozarab rítus problémáját, amelyre végül kompromisszumos megoldás született: a város hat plébániáján, vagyis az érsekség hat helyszínén továbbra is érvényben maradt a mozarab rítus.
Napjainkban már csupán két mozarab rítusú plébánia működik Toledóban: a San Marcos, Santa Eulalia y San Torcuato-templom, valamint a Santas Justa y Rufina, San Lucas y San Sebastián-templom. Ezenkívül a prímási székesegyház mozarab kápolnájában is időről időre ebben a rítusban ünnepelnek szentmisét.
1963-ban, a II. Vatikáni Zsinat idején az akkor még toledói segédpüspök, Anastasio Granados vezetett mozarab szentmisét a Szent Péter-bazilikában.
1992-ben mutatták be II. János Pál pápának az elkészült új mozarab misekönyvet – az egyházfő ennek alkalmából 1992. május 28-án, Urunk mennybemenetelének ünnepén a hagyományos hispán rítus szerint celebrált szentmisét Rómában. Ez történelmi tett volt, mérföldkő – Szent II. János Pál pápa a paténával együtt felemelte a hispániai egyházat, vértanúival, hitvallóival, a szüzekkel és egyházdoktorokkal együtt, egységben Rómával.
2000-ben Francisco Álvarez Martínez bíboros, 2015-ben Braulio Rodríguez Plaza vezetett mozarab szentmisét a vatikáni bazilikában; idén Francisco Cerro Chaves, Toledo érseke, Spanyolország prímása vezette a liturgiát.
2024-ben a nagyszabású úrnapi ünnepségsorozat első napján, május 30-án Francisco Cerro Chaves toledói érsek, Spanyolország prímása meghívására Erdő Péter is együtt ünnepelt a hívőközösséggel. A mozarab rítusú szentmisét követően Erdő Péter részt vett a város úrnapi körmenetén, amelynek során körbehordozták az utcákon a díszes tartóba helyezett Oltáriszentséget – a monstranciát Enrique de Arfe mester készítette a 16. században. A körmenet lezárásaként, a székesegyházba visszatérve Erdő Péter bíboros, prímás mondott szentbeszédet.
Forrás: Vatican News spanyol nyelvű szerkesztőség; Architoledo.org
Fotó: Daniel Ibañez/Archidiócesis de Toledo; Architoledo.org
Verestói Nárcisz/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria