Ferenc pápa a nagyböjt harmadik vasárnapjára készített beszédében ismét felhívást intézett mindennek a befejezésére. A pápa szavaira az izraeli nagykövetség hétfőn az X platformon keresztül válaszolt, megerősítve, hogy a nemzetközi joggal összhangban cselekszik.
„Nagyon aggódunk a nemzetközi jog rendszeres megsértése miatt” – fejezte ki aggodalmát a Szentszék nevében Pietro Parolin bíboros államtitkár a világ számos pontján zajló harcok újraindítása vagy folytatása miatt, különös tekintettel az elmúlt napokban a Gázai övezetben újraindult bombázásokra.
Parolin bíboros az Augustinianum Patrisztikus Intézetben hétfő délután a Pápai Életvédő Akadémia által támogatott rendezvény margóján újságírói kérdésekre válaszolva hangsúlyozta, hogy Ferenc pápa felhívása a háborúk befejezésére, a párbeszéd és a béke útjainak keresésére szólít fel.
A bíboros beszámolt a közelmúltban a vöröskereszt tagjaival folytatott beszélgetésről, amelynek során kiderült, hogy a humanitárius segélyszervezet is nagyon nagy nehézségekkel küzd. A civilek bombázása, a humanitárius munkatársak meggyilkolása mind olyan cselekedetek, amelyek ellentétesek a humanitárius joggal. Ma már nem tartják tiszteletben a humanitárius jogokat. Ez korunk egyik legnagyobb nehézsége – hangsúlyozta a vatikáni államtitkár.
A Szentatya egészségi állapotáról szólva, miután 38 napos kórházi tartózkodás után vasárnap visszatért a Vatikánba, a bíboros kifejtette, hogy Ferenc pápának most lábadoznia kell és nyugalomra van szüksége. Az államtitkár szerint korai lenne előre bejelenteni, hogy hogyan alakul majd a pápa napirendje, a különböző audienciák és szertartások időpontja. Folytatódik a hivatali munka, közvetlen munkatársai egyelőre csak a legfontosabb helyzeteket terjesztik a Szentatya elé, olyan ügyeket, amelyek döntését igénylik. Vigyáznak arra, hogy ne fárasszák el túlságosan a pápát és fokozatosan kívánnak visszatérni a megszokott programokhoz.
A konferencián elhangzott beszédében a bíboros hangsúlyozta, hogy a hosszú élet korunk egyik nagy kihívása, mivel ez nem csupán orvosi, egészségügyi kérdés, hanem a társadalom egészét érinti, magában foglalva a gazdasági életet, a kultúrát, az etikát és a spiritualitást. „Olyan korban élünk, amelyben hajlamosak vagyunk a korlátok és törékenységek tagadására, mintha az öregség olyan probléma lenne, amelyet el kell rejteni” – mutatott rá Pietro Parolin bíboros. Az élet azonban ajándék, és a létezés minden szakaszában megőrzi értékét.
Nem eshetünk egy olyan haladás illúziójába, amely a biológiai halhatatlanságot követi, elfelejtve, hogy az igazi teljességet nem az évek mennyiségében, hanem a kapcsolatok minőségében, az adott és kapott szeretetben, a közösséghez tartozás mély érzésében találjuk meg.
A bíboros ezért arra buzdított, hogy a tudományos és technológiai kutatás irányuljon a személy egészének a javára, az emberi méltóság és az egyetemes testvériség szolgálatára. A hosszú élet nem válhat sem kevesek kiváltságává, sem a társadalmi egyenlőtlenség új formájává – fejtette ki a bíboros államtitkár.
Végül Parolin bíboros ismét hangsúlyozta a fiatalok és idősek közötti kapcsolatok jelentőségét, hogy megvalósuljon a nemzedékek közötti szolidaritás, kerülve az individualizmus kultúráját.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News Facebook-oldala
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria