Nagy örömmel készülünk a nagyszülők és idősek ötödik világnapjának megünneplésére, egy olyan találkozóra, amely egyre megszokottabbá válik pasztorális programjaink között, s így évről évre egyre mélyebben gyökeret ver közösségeink életében. Ez az ötödik alkalom jelentős mérföldkövet jelent, annak jele, hogy az idősek értéke egyre tudatosabbá válik az Egyházban és a társadalomban.
A Ferenc pápa által erre az évre választott téma – „Boldog, aki nem veszítette el a reményt” (vö. Sir 14,2) – a remény jubileumának összefüggésébe illeszkedik, és arra hív bennünket, hogy az idősekben ne csak a lelkipásztori gondoskodás címzettjeit, hanem a remény tanúit és az egyházi élet tevékeny szereplőit lássuk. Élet- és hittapasztalatuk értékes örökség, képes gazdagítani az új nemzedékeket és erősíteni a közösségi kapcsolatok szövetét.
A nagyszülők és idősek 2021-ben bevezetett világnapja hagyománnyá szilárdul, s arra neveli közösségeinket, hogy az időseket egyre inkább a középpontba helyezzék, nem rendkívüli vagy alkalmi, hanem megszokott és strukturális módon. Olyan pedagógia ez, amely megtanít bennünket, hogy felismerjük pótolhatatlan szerepüket, melyet az emlékezet őrzőiként, a hit tanúiként és az élet tanítóiként töltenek be.
Idén a reménység jubileuma alkalmából egy különleges szempontot szeretnénk hangsúlyozni: az Atya határtalan irgalmát mindenkinek meg kell tapasztalnia, azoknak is, akik egészségi okokból vagy életkoruknál fogva fizikailag nem tudnak zarándoklatra menni. Ezért a lelkipásztori javaslatok között találtok egy egyszerű jubileumi szertartást, amely olyan intézményekben végezhető, ahol idősek élnek. Ez a szertartás lehetővé teszi számukra, hogy elnyerjék a jubileumi búcsút, lelkileg az egyetemes Egyházhoz kapcsolódjanak, és felajánlják szenvedéseiket és imáikat.
Biztosak vagyunk abban, hogy ez a világnap alkalmat ad a generációk közötti párbeszéd megújítására, a szolidaritás kötelékeinek megerősítésére, és annak tanúsítására, hogy az Egyház befogadó otthon mindenki számára, különösen a legtörékenyebbek számára.
Tudatában annak, hogy az előző világnapok alkalmával milyen sokféle kezdeményezés született, s annak reményében, hogy az ötödik világnapot is ez jellemzi majd, az egyházközségek és egyházmegyék rendelkezésére bocsátjuk az idei logót, mely szabadon felhasználható.
Hogy minél szélesebb körben ismert legyen mindaz, amit ebből az alkalomból szerveztek, kérjük, értesítsetek bennünket a különböző kezdeményezésekről az anziani@laityfamilylife.va e-mail-címen vagy közösségi csatornáinkon a #NonnieAnziani vagy az #ElderlyAndGrandparents hashtag használatával.
A lelkipásztori segédanyagok elérhetők a Világiak, Család és Élet Dikasztériumának honlapján: www.laityfamilylife.va
Annak reményében, hogy a nagyszülők és idősek ötödik világnapja hozzájárul a fiatalok és idősek közötti gyümölcsöző párbeszédhez, szeretettel üdvözlünk benneteket az Úrban.
Kevin Farrell bíboros
prefektus
Világiak, Család és Élet Dikasztériuma
Dario Gervasi
titkár
Világiak, Család és Élet Dikasztériuma
Imádság a nagyszülők és idősek ötödik világnapjára
„Boldog, aki nem veszítette el a reményt” (Sir 14,2)
Milyen gyönyörűek ezek a szavaid, Uram!
Segíts bennünket, hogy a tőled származó reménnyel eltelve folytassuk zarándoklatunkat az időben!
Segíts, hogy ebbe az egyre megosztottabb világba a közösség reményét vigyük!
Segíts, hogy ebbe a háborúk által megsebzett világba a béke reményét vigyük!
Segíts, hogy ebbe az elembertelenedő a világba az idősek mosolyának szépségét vigyük!
Segíts, hogy gyengédséged emlékét hordozzuk unokáink, szeretteink és mindazok számára, akikkel találkozunk!
Segíts, hogy ebbe a rólad megfeledkező világba az egyedül tőled származó új élet reményét vigyük!
Mert számodra, Uram, semmi sincs elveszve, mert veled, Uram, minden újrakezdődik!
Ámen.
Forrás: MKPK Családbizottsága
Fotó: Merényi Zita (archív); MKPK Családbizottsága
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria