Pattanásig feszült a helyzet Nigériában – A helyi püspökök aggodalmuknak adtak hangot

Kitekintő – 2021. február 3., szerda | 15:49

A Nigéria egyre nagyobb területét érintő bizonytalanság csüggedést okoz és neheztelést szül az állami hatalommal szemben. „A jelenlegi helyzetben minden eddiginél szükségesebbé vált felülvizsgálni a nigériai biztonsági erők működését” – fogalmazták meg az afrikai ország délnyugati részén fekvő ibadani egyháztartomány püspökei a január 25–26-án tartott találkozójuk végén.

„Figyelembe véve a jelenlegi kormány választási ígéreteit és az országszerte eluralkodó bizonytalanságot, sajnálatos, hogy a szövetségi kormány érzéketlen maradt e próbatételekkel szemben – írták a püspökök közleményükben. – Egy olyan nigériai hadsereget tudunk csak felmutatni, amely több mint egy évtizede nem képes hatékonyan fellépni a Boko Haram kegyetlenségeivel szemben.” A kockázatot a helyi önvédelmi csapatok szerveződése jelenti. „A kormányzásnak az a módja, amely csupán a lakosság egy rétegének érdekeit védi a többség élete és tulajdona biztonságának rovására, elkerülhetetlenné teszi az önjelölt vezetők és fegyveres csoportok megjelenését” – állapították meg a püspökök, akik szerint azonban bizonyos kezdeményezések, mint a South Western Security Network (SWSN, Délnyugati Biztonsági Háló), közismert nevén az Amotekun hasznos segítői lehetnek az állami és szövetségi biztonsági erőknek.

Ami a fiatalok tiltakozásait illeti a rendőrség visszaéléseivel szemben, a püspökök azt kérték a szövetségi és állami kormányoktól, „tartsák be a tiltakozások nyomán tett ígéreteiket, és ne hagyják figyelmen kívül a tiltakozást kirobbantó okokat, amint az lenni szokott Nigériában”. A püspökök ezenkívül felhívást intéztek az egyházi és állami szervezetekhez, valamint az állampolgárokhoz, adjanak munkalehetőséget a fiataloknak a pattanásig feszült helyzet kezelése érdekében.

Az evangelizációval kapcsolatban az ibadani egyháztartomány püspökei elismerésüket fejezik ki az Afrikai és Madagaszkári Püspöki Konferenciák Szimpóziuma (SECAM) úgynevezett Kampalai dokumentumáért, és arra buzdították az ország egyházi vezetőit, fordítsák hasznukra evangelizációs küldetésük során. „Arra biztatjuk minden papunkat, szerzetesünket, valamint a világi híveket, szemináriumunkat és más képzési intézményünket, fogadják, tanulmányozzák és alkalmazzák a Kampalai dokumentumban foglaltakat a konkrét pasztorációs szükségletekre. Erre azért van szükség, hogy az elmúlt ötven év afrikai evangelizációs erőfeszítéseit új erővel tovább lendítsük, s az ebből fakadó gyümölcsök révén további növekedés és erősödés valósulhasson meg.”

A megalakulásának ötvenedik évfordulóját ünneplő Afrikai és Madagaszkári Püspöki Konferenciák Szimpóziuma (Symposium of Episcopal Conferences of Africa and Madagascar, SECAM) 2019 júliusában, a jubileumi rendezvénysorozat lezárásakor Uganda fővárosában, Kampalában pasztorációs dokumentumot fogalmazott meg. Az úgynevezett Kampalai dokumentum célja, hogy segítse Isten népének Afrikában elmélyíteni tudását Krisztusról, valamint iránymutatást ad az afrikai egyház számára az evangelizációs küldetés teljesítésével kapcsolatban. (Forrás: Vatican News)

Fordította: Balláné Sárközi Jáhel

Forrás: Fides

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria