A Biblia és a kereszt jelentette az ihlet forrását a nemzetközi hírű művész számára, aki az új boldog hivatalos portréját elkészítette Pekingben. Csang Jen (Zhang Yan) munkáját az I. János Pál Vatikáni Alapítványnak ajándékozta, melynek elnöke Pietro Parolin bíboros államtitkár, alelnöke Stefania Falasca újságíró, több I. János Pálról szóló kötet szerzője, illetve társszerzője.
Az arckép reprodukcióját hatalmas molinón láthattuk a Szent Péter-bazilika homlokzatán a boldoggáavatási szertartás idején, amelyet Ferenc pápa vezetett. Abban a pillanatban leplezték le a képet, amikor boldoggá nyilvánították Luciani pápát 25 ezer hívő jelenlétében.
Csang Jen már korábban is adományozott műveket a Vatikánnak: 2017-ben adott át Ferenc pápának két festményt, amelyek most a Vatikáni Múzeum gyűjteményében vannak.
„Kihívást jelentő, összetett feladat volt” – mondta a Szecsuan tartományban született kínai művész a pápai portré megalkotásáról. „Valójában ez volt az első alkalom, hogy nyugati figurát festettem meg: a tibeti buddhizmus témái után egy keresztény személyt, sőt egy pápát kellett ábrázolnom. Nagy kihívás volt számomra. Amellett, hogy alaposan áttanulmányoztam Luciani pápa történetét és életrajzát, elkezdtem a Bibliát olvasni, és próbáltam megérteni a kereszt jelentését. Két hónapon át a 15 órás munkanapjaim azzal kezdődtek, hogy a Bibliát olvastam, amely az éjjeliszekrényemen van, és a festőállvány közelében elhelyezett kereszt előtt meditáltam. Azt hiszem, a Biblia és a kereszt jelentette az ihlet forrását, és adta az erőt ahhoz, hogy végig tudjam vinni ezt az erőt próbáló és különösen fontos feladatot. Szerettem volna átadni a pápa meleg mosolyát, amely barátságot, befogadást, meghallgatást fejez ki.”
A boldoggá avatás előestéjén Pietro Parolin bíboros államtitkár egy interjúban azt nyilatkozta: „Azt gondolom, meg fogjuk újítani a kínai püspökök kinevezéséről szóló egyezményt”, amelyet 2018-ban írt alá Pekingben a Szentszék és a kínai kormány. „…elindultunk ezen az úton, el kell ismerni, hogy sok a nehézség, de továbbmegyünk rajta. Úgy vélem, messzire lehet jutni, de türelmesnek kell lennünk” – tette hozzá Parolin bíboros.
Fordította: Verestói Nárcisz
Forrás és fotó: Fides
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria