A megjelenteket, közöttük Tállai András miniszterhelyettest, a térség országgyűlési képviselőjét és Fekete Zoltánt, a város polgármesterét Nyeste István, a helyi Szent István Katolikus Általános Iskola igazgatója köszöntötte. Lóczi Tamás, az Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatóságának (EKIF) elnöke Isten áldását kérte a tanévre.
A szentmisét Ternyák Csaba egri érsek és Marton Zsolt váci megyéspüspök mutatta be az iskolák lelkipásztorainak koncelebrálásával.
Ternyák Csaba érsek szentbeszédében úgy fogalmazott: jó „felütéssel” kezdődik a tanév, a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszussal, amelyen részt vesz a Szentatya is. A liturgián elhangzott evangéliumi részlet egyrészt a pápa személyére és szolgálatára irányítja a figyelmünket, akinek az a sajátos hivatása, hogy megerősítse testvéreit a hitben, másrészt irányt mutat az új tanévre, amelynek mottója: „Péter hitével tekintsünk Jézusra!”
Az érsek hangsúlyozta: mi Péter utódját látjuk a pápában, aki azért jön, hogy megerősítsen bennünket eucharisztikus hitünkben. Péter Jézus kérdésére azt válaszolta: „Uram, kihez mennénk? Az örök élet igéi nálad vannak.”
Csatlakozzunk hozzá! Péter hitével akarjunk mi is Krisztushoz tartozni! Csak Péterrel és Péter „fősége” alatt maradhatunk meg katolikus hitünkben – mondta a főpásztor.
Török László plébános megköszönte a szentmise bemutatását, majd Marton Zsolt, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia családreferens tagja Veletek vagyok címmel előadást tartott a család éve kapcsán. Bibliai alapokra és pápai dokumentumokra hivatkozva mutatta be a család működésének alapjait. Mint mondta: a férfi és a nő szeretetszövetsége a család. Ma nem a házasság, hanem a társadalom van válságban, mert nem tartja be Isten parancsait.
„…Mert jog és kötelesség egymástól soha el nem választhatók…” címmel Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa a gyermekek köznevelésben érvényesülő jogairól beszélt.
Ezt követően Ternyák Csaba érsek kitüntetéseket adott át.
A Szent Gellért-díj arany fokozatát vehette át:
Csatóné Poczok Katalin magyar–történelem szakos tanár, az egri Szent Imre Katolikus Általános Iskola és Jó Pásztor Óvoda, Alapfokú Művészeti Iskola pedagógusa, könyvtárosa; Kákóczki Zoltán Jánosné tanító, a Tiszaújvárosi Szent István Katolikus Általános Iskola pedagógusa; Kissné Murányi Andrea, a sárospataki Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola igazgatója; Somogyi Istvánné angol nyelv szakos tanár, az egri Andrássy György Katolikus Közgazdasági Technikum, Gimázium és Kollégium pedagógusa és Benei Csabáné, az Egri Főegyházmegye Oktatási Osztályának pénzügyi csoportvezetője.
A Szent Gellért-díj ezüst fokozatában részesült:
Ferencziné Hajdu Mónika biológia–rajz szakos tanárnő, az encsi Szent László Katolikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola pedagógusa; Gyuris Nikoletta kántor, hitoktató, a Diósgyőri Szent Ferenc Római Katolikus Általános Iskola és Óvoda pedagógusa; Hevér Tibor, a gyöngyösi Vak Bottyán János Katolikus Műszaki és Közgazdasági Technikum, Gimnázium és Kollégium gyakorlati oktatásvezetője, műszaki vezetője; Kalóczkainé Szabó Ágnes matematika–kémia szakos tanárnő, a tenki Szent Imre Katolikus Általános Iskola pedagógusa; Kirscherné Baló Anikó tanító, a sajóládi Fráter György Katolikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola sajópetri tagintézményének vezetője, hitoktatója; Koós Lászlóné, az ózdi Széchenyi István Katolikus Technikum és Gimnázium intézményvezető-helyettese; Langné Kiss Piroska tanító, számítástechnika szakos tanár, hitoktató, a tiszafüredi Szent Imre Katolikus Általános Iskola és Háromkirályok Óvoda pedagógusa; Nagy Sándorné magyar szakos pedagógus, a hevesi Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Óvoda boconádi tagintézményének vezetője.
A Nagylelkűség érdemérem ezüst fokozatában részesült: Lukács Tamásné, a Segítő Szűz Mária Egyetemi Kollégium ügyvezetője, valamint Bótáné Árvai Katalin, a kollégium gazdasági ügyintézője.
Érseki intézményalapító levelet kapott:
A balatoni Gárdonyi Géza Katolikus Általános Iskola és Óvoda intézményből 2021. szeptember 1-jén kiváló Járdánházi Óvodával bővülő borsodszentgyörgyi Szent György Katolikus Általános Iskola és Óvoda; a 2020. szeptember 1-jétől átvett vizsolyi Szent Anna Római Katolikus Óvoda; a 2020. július 1-jétől önállóan működő sátoraljaújhelyi Árpád-házi Szent Margit Katolikus Általános Iskola és Óvoda; a 2020. július 1-jétől új névvel, önállóan működő sátoraljaújhelyi Szent István Katolikus Technikum és Gimnázium, valamint a 2020. július 1-jétől új névvel, önállóan működő jászberényi Szent József Katolikus Elektronikai Technikum, Gimnázium és Kollégium.
A kitüntetések átadása után az egri érsek hivatalosan is megnyitotta a főegyházmegyei nevelési, oktatási intézmények számára a 2021/22-es tanévet.
Az ünnepségen készült további fotókat ITT tekinthetik meg.
Forrás: Egri Főegyházmegye
Szöveg: Homa János
Fotó: Lénárt Márton
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria