A sajtótájékoztatót Federico Lombardi SJ a koreai egyház által közzétett imával kezdte: „Istenünk, Atyánk, Neked, Aki a szeretet vagy, megköszönjük, hogy létrehoztad a katolikus Egyházat Koreában misszionáriusok segítsége nélkül, kizárólag kegyelmed által. Egyházunk számára nagy megtiszteltetés a vértanúk boldoggá avatása, amelynek szertartását Ferenc pápa végzi el koreai látogatása alkalmából. Köszönjük, hogy lehetőséget adtál Ázsia új evangelizációjára az ifjúság ázsiai napja alkalmából, amelyre a földrész különböző országaiból érkeznek fiatalok. Segíts minket, hogy vértanúink példáját követve megújíthassuk hitünket és egyházunkat, és ezáltal evangelizáljuk társadalmunkat. Segíts minket, hogy olyan közösség legyünk, amely elkíséri a szenvedőket, a kirekesztetteket és a szegényeket, segíts, hogy át tudjuk adni minden embernek a hit világosságát, és előmozdítsuk a szeretet, a béke és az élet kultúráját. Azért imádkozunk Hozzád, hogy népünk kiengesztelődjön az evangélium révén, és megvalósítsa a félsziget békéjét és egységét. Add, hogy ezáltal hirdessük az evangéliumot Ázsia minden népének, add, hogy világosságod és dicsőséged beragyogja az egész világot, a mi Urunk, Jézus Krisztus által, Ámen”.
Lombardi leszögezte: ez az imádság érinti a pápalátogatás legfőbb céljait. A Rio de Janeiro-i és a szentföldi után ez Ferenc pápa harmadik nemzetközi apostoli látogatása. Kelet-Ázsia utoljára 1999-ben láthatta vendégül Péter utódát, amikor II. János Pál pápa Indiát kereste fel. Ferenc pápa ezért is prioritásnak tekintette ázsiai látogatását. II. János Pál 1984-ben és 1989-ben járt Koreában. Ez tehát a harmadik alkalom, hogy a kettészakított országba ellátogat a katolikus Egyház feje – hangsúlyozta a szentszéki szóvivő.
Ismertette az apostoli utazás három központi elemét: az első az ázsiai ifjúsági találkozó, amelyre a földrész 23 országából kétezer fiatalt várnak. A második fő cél természetesen a helyi egyház tagjaival való találkozás. A harmadik fontos elem, a látogatás központi eseménye a 124 vértanú, a koreai egyház alapítóinak boldoggá avatása, valamint Észak- és Dél-Korea kiengesztelődésének és békéjének előmozdítása – fejtette ki a sajtótájékoztatón Federico Lombardi SJ.
Ferenc pápa augusztus 13-án indul Szöulba, ahová több mint 11 órás repülőút után érkezik meg. Hétórás az időeltolódás Róma (vagy Budapest) és Dél-Korea között.
Az augusztus 18-áig tartó apostoli látogatás során Ferenc pápa tizenegy beszédet mond: négyet angolul, a többit olaszul. Szokásához híven több alkalommal is köszönti majd a híveket pápamobiljáról.
A sajtótájékoztató végén az újságírók számtalan kérdést tettek fel a szentszéki szóvivőnek az Észak- és Dél-Korea közötti jelenlegi kapcsolatokról. Lombardi a dél-koreai szervezőbizottságtól kapott információk alapján közölte: az észak-koreai meghívottak nemleges választ adtak az invitálásra, hogy vegyenek részt az augusztus 18-ai, a két Korea békéjéért és kiengesztelődéséért felajánlott szentmisén, amelyet a szöuli székesegyházban mutat be a pápa. „Ezen a ponton megállunk, anélkül hogy bezárnánk a kaput esetleges más kezdeményezések előtt, amelyek lehetőségeit a koreaiak nálunk sokkal jobban ismerik” – tette hozzá a szóvivő.
„A megosztottság problémájának gondolata jelen van; a programban van egy szentmise, amelyet a pápa a békének, a kiengesztelődésnek szentel. A pápa jelenléte és spirituális gondoskodása sokkal nyilvánvalóbb, mint bármilyen egyéb tett”. A szentszéki szóvivő emlékeztetett rá: a szöuli bíboros egyben Phenjan, az észak-koreai főváros apostoli helynöke is, tehát a térség illetékes egyházi személye. Nincs szükség vatikáni közbelépésre a két ország helyi egyháza közötti kapcsolatokat illetően.
A Szentatya találkozik az áprilisban történt kompszerencsétlenség túlélőivel és az áldozatok hozzátartozóival. A záró szentmisén jelen lesz egy küldöttség is, amelynek tagjai azok a nők (comfort women), akik ellen a háború idején a japánok szexuális visszaéléseket követtek el. Ezzel kapcsolatban Lombardi kifejtette: e kezdeményezések nem a Vatikánból indultak ki, hanem a helyi szervezők javasolták: kérésüket szívesen elfogadták, és beillesztették a pápa programjába.
Ferenc pápa repülőgépe Kína felett is elszáll. Az újságírók az iránt érdeklődtek, hogy a hagyománynak megfelelően intéz-e a pápa táviratot a pekingi hatóságokhoz. „Mi mindig közzétettük a táviratok szövegét: ha lesz Kínához szóló távirat, akkor most is ezt tesszük” – válaszolta Federico Lombardi SJ.
A szentszéki szóvivő cáfolta, hogy megkezdték volna egy japáni apostoli látogatás szervezését. Ferenc pápa jelenlegi programjában a következő utazások szerepelnek: Tirana, Srí Lanka és a Fülöp-szigetek. Pillanatnyilag nincs kilátásban egyéb nemzetközi pápai út – mondta.
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria