Pizzaballa bíboros szolidaritási látogatást tett a telepesektől fenyegetett ciszjordániai Taibében

Kitekintő – 2025. július 16., szerda | 17:01

A Szentföld keresztény egyházi elöljárói, köztük Pierbattista Pizzaballa bíboros július 14-én szolidaritásukat fejezték ki a Ciszjordániában fekvő keresztény falu lakóival, akik hetek óta rendkívül nehéz helyzetben élnek a zsidó telepesek folyamatos támadásai miatt, akik a környék házait és földjeit szeretnék megszerezni. Ibrahim Faltas szentföldi vikárius írásának magyar fordítását közöljük.

Taibe arabul azt jelenti, hogy jó. De mostanában semmi jó nem történik ebben a teljes egészében keresztények lakta palesztin faluban. Július 14-én, hétfőn a Szentföld keresztény egyházi vezetői nagykövetekkel és konzulokkal együtt kifejezték szolidaritásukat Taibe lakóival és papjaival, akik hetek óta rendkívül nehéz helyzetben élnek a több száz zsidó telepes folyamatos támadásai miatt, akik erőszakkal akarják megszerezni otthonaikat és földjeiket.

Taibe lakossága körülbelül 1500 fő, akik különböző keresztény felekezetekhez tartoznak: latin, görög ortodox és melkita. Aznap reggel mindannyian jelen voltak; szerzetesek és mások is jöttek a szomszédos falvakból. A falu lakói nagyra értékelték azoknak a testvéri közelségét, akik megértik szenvedésüket. Amikor az ember a Jeruzsálemtől északra vezető úton érkezik, Taibe barátságos és otthonos képe fogadja: a falu felett három keresztény templom tornya magasodik, amelyek egy békés és egységes közösségen őrködnek. A felnőttek, idősek és gyerekek egyaránt elmondták, milyen félelmet, szenvedést és feszültséget éltek át az elmúlt hetekben. A környéken voltak olyanok, akik életüket vesztették, és sokan megsebesültek, az embereket elűzték otthonaikból, sok épületet leromboltak, sok földterületet felgyújtottak. Aljas támadások ezek fegyvertelen emberek ellen, akik évszázadok óta hűségesek maradtak atyáik vallásához egy olyan földön, amely még mindig őrzi Jézus korának hagyományait. Nem hangzott el egyetlen szó sem bosszúról vagy gyűlöletről, csak a sürgető kérés, hogy segítsenek megvédeni békés életüket a saját földjükön.

Sebzett föld

A Szentföld szenved minden lakója, minden megtámadott földdarabja miatt, a sebeket okozó erőszak miatt. Gázában a mészárlás továbbra is folyik, emberek halnak meg, miközben megalázó módon élelemért kell sorban állniuk, és gyerekek halnak meg, akik közel mennek „víz nővérünkhöz”, aki támasz, felüdülés, élet mindenki számára. Ciszjordániában, és különösen Betlehemben a hétköznapi élet számtalan nehézségbe ütközik, és a helyi keresztények kénytelenek elhagyni szülőföldjüket, hogy külföldön keressenek biztonságot és munkát. Szeretnének az otthonukban maradni, megvédeni identitásukat mint nép, mint hitbeli közösség, de a zavartalanul cselekvő telepesek folyamatos erőszakos magatartása és támadásai, a mozgásszabadság egyre nagyobb korlátozása ezt nem teszik lehetővé.

Azonban a damaszkuszi templomban nemrég történt mészárlás és mindaz, ami Taibében, Ciszjordániában történik, nem illik bele abba a képbe, amit be akarnak állítani, hogy vallásháború zajlik. Természetesen fájdalmas látni, hogy a szent helyeket meggyalázzák és megsértik az erőszakkal, de elsősorban az ártatlan és védtelen emberek életét kell megvédenünk és óvnunk.

A Szentföldön történtek súlyosságát megrendítő és felháborító képek és hírek mutatják. Az elmúlt hetek találkozóitól mindannyian megoldást vártunk a Szentföldön kialakult képtelen helyzetre, de sajnos ez nem történt meg. A nemzetközi szervezetek nem tudják megállítani a háborús jelentések számának emelkedését, amelyek az emberiség vereségét hirdetik. A nemzetközi közösség nem vállal felelősséget, engedi, hogy a felek önzése és képmutatása vezesse. A béketárgyalások során a remény és a csalódottság váltakozik: aki tűzszünetről beszél, annak felelősségteljesen és tudatosan kell cselekednie, arra gondolva, hogy a támadások szüneteltetésével megakadályozzák, hogy tovább szenvedjenek azok, akik már így is túl sokat szenvedtek. Véget kell vetni az éhezésnek és a szomjazásnak, véget kell vetni annak a szándéknak, hogy egy népet a saját földjének egy szűk darabkájára „koncentráljanak”.

Egy nyitott és vendégszerető falu

Taibe, mint már említettük, arabul jót jelent. Az utolsó, teljes egészében keresztények lakta faluból tehát egy szintén jó üzenet indul: egység és béke a Szentföld minden lakójának. A keresztények, akik kisebbségben vannak Krisztus földjén, kétezer éve hirdetik a Megváltó ígéreteit. A kis Taibe falu nem zárkózott be, nyitott, vendégszerető és egységes maradt, remélve a békés együttélést a Béke Fejedelmének földjén.

*

Amint arról beszámoltunk, a legutóbbi támadásra július 7-én került sor, amikor több, a közeli településről érkezett telepes szándékosan tüzet gyújtott a város temetője és az 5. században épült Szent György-templom közelében.

Pierbattista Pizzaballa bíboros, jeruzsálemi latin pátriárka, III. Teofil görög ortodox pátriárka más egyházi vezetőkkel együtt július 14-én, hétfőn Jeruzsálemből Taibébe látogattak, és megerősítették elkötelezettségüket a Szentföld iránt, amely „a különböző vallások békés, méltóságteljes és biztonságos együttélésének mozaikja”.

A városházán találkoztak egy helyi delegációval és a közeli Kafr Málik és Almazra al-Sarkije (Almazra’ Al-Sharqiyeh) falvak képviselőivel. Csatlakoztak hozzájuk a diplomáciai testület és a média képviselői is. Miután III. Teofil felolvasta az üzenetüket, a bizánci Szent György-templomhoz mentek közösen imádkozni.

A szolidaritási látogatás során elmondott üzenetükben keményen elítélték a támadásokat, és felszólították az izraeli hatóságokat, hogy vizsgálják ki az eseteket, és állítsák bíróság elé a tetteseket: „A telepesek támadásainak véget kell vetni a békében élő közösségünk ellen, mind itt Taibében, mind máshol a Ciszjordániában.” „Ez közvetlen és szándékos fenyegetés a helyi közösségünkkel szemben, de egyben őseink történelmi és vallási örökségével és a szent helyekkel szemben is. Mellettetek állunk, támogatjuk kitartásotokat, és számíthattok imáinkra” – jelentették ki.

„Azonnali és átlátható vizsgálatot követelünk annak kiderítésére, hogy az izraeli rendőrség miért nem reagált a helyi közösség segélyhívásaira, és miért maradnak büntetlenül ezek a szörnyű cselekmények” – hangsúlyozták. Hozzátették: „Felkérjük a diplomáciai, politikai és egyházi vezetőket szerte a világon, hogy adjanak hangot Taibe ökumenikus közösségének, hogy jelenléte biztosítva legyen, és békében élhessen, szabadon imádkozhasson, veszélytelenül dolgozhasson.”

Forrás: Vatican News olasz nyelvű szerkesztősége; AgenSIR

Fotó: Vatican News

Thullner Zsuzsanna/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria