Pro Cultura Christiana díjban részesült Hager Ritta

Kultúra – 2015. június 2., kedd | 16:57

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Pro Cultura Christiana díjat adományozott Hager Ritta textilművésznek a művein átható keresztény katolikus elkötelezettség elismerése jeléül. A kitüntetést a testület nevében a konferencia elnöke, Erdő Péter bíboros adta át június 2-án Budapesten.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A díjjal a püspöki konferencia elismerését fejezi ki azért a szolgálatért, amelyet munkássága során Hager Ritta a katolikus kultúra továbbadásáért végzett.

Hager Ritta a magyar textilművészet egyik kiemelkedő egyénisége, Budapesten született 1931. február 20-án.

Felsőfokú tanulmányait az Országos Magyar Iparművészeti Iskola textil szakán végezte, majd pályakezdőként az Operaház kosztümfestőjeként működött. Az 1950-es években a Textilfestő Iparművészek Alkotóközösségében dolgozott, majd az Iparművészeti Vállalat tervezője és kivitelezője volt tíz éven át. 1968 óta szabadfoglalkozású textilművészként alkot.

Fontos szerepet játszott a magyar textilművészet képzőművészeti rangra való emelésében az 1970-es évek elején. Ekkortájt kezdenek megjelenni a síkból kilépő, absztrakt, plasztikus művei, a tér három dimenziós ábrázolása, ami a faliszőnyeg újraértelmezéséhez vezetett.

Az 1980-as évektől a művész egyre karakteresebben fogalmazta meg egyéniségét, világnézetét, különböző spirituális és szakrális témákat dolgozva fel munkáiban, amelyekből nyugalom, erő és harmónia árad.

Hager Ritta alapvető élményvilágát a keresztény misztika ihleti: a lélek sötét éjszakájából a fény világába való megérkezés gondolata, amit Keresztes Szent János és Avilai Szent Teréz írásaiból merít. Legismertebb művei is ezt tükrözik vissza, például: Belső tűz, Fény, Út, Felhők, Sugárzó csend, Teremtés.

Hager Ritta neve nemcsak hazánkban, hanem határainkon túl is ismert, számos külföldi megrendelést kapott középületek, templomok enteriőrjeinek díszítésére. Külföldi megbecsülését tükrözi, hogy 1991 és 1997 között tagja volt az UNESCO kulturális albizottságának.

2003-ban a magyar kormány Kossuth-díjat adományozott neki több évtizedes kimagasló művészeti tevékenységéért, 2007-ben a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjává választották, az elmúlt évben, 2014-ben a Nemzet Művésze címmel tüntették ki.

Számos egyesület tagja, többek közt a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének, a Magyar Kárpitművészek Egyesületének, az „Olajág” Keresztény Művészeti Társaságnak, illetve a Verőcei Műhely Művészeti Egyesületnek.

Fotó: Lambert Attila

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria