Pünkösd a gyimesi ezeréves határon: Az örömhír mindenkié

Külhoni – 2016. május 18., szerda | 17:14

Az összetartásra, a csendes munkára, a megbocsátásra és a gyengék felkarolására buzdított Szőcs Csaba kolozsvári lelkipásztor az ezeréves határ közelében, a Gyimesek és a Tatros völgye legrégebbi templománál, a gyimesbükki kontumáci Nagyboldogasszony-kápolnánál május 15-én, pünkösdvasárnap.


A Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz szerelvényével érkezők mellett számos Hargita és Kovászna megyéből érkező zarándok vett részt pünkösdkor az ezeréves határnál, a „kontumáci” (az egykori vesztegzári) kápolnánál tartott programokon, amelyekkel idén Márton Áronra emlékeztek.

A szentmise előtt gyimesbükki fiatalok Márton Áron püspök tanításából olvastak fel gondolatokat a nyelvről, az iskoláról, a jövőről, a házasságról, a népről, az ifjúságról, a munkáról, a szenvedésről és a hitről.

Szőcs Csaba, kolozsvári Keresztény Szó havilapot kiadó Verbum Keresztény Kulturális Egyesület igazgatója szintén a szent életű püspököt idézte prédikációjában. Hangsúlyozta: amíg van környezetünkben olyan ember, akinek azt kell mondania: „Nincs senkim”, addig még nem vagyunk becsületes keresztények.

De Márton Áron nemcsak az egyén és a család vonatkozásában emelte fel hangját – folytatta a kolozsvári Szent Mihály-plébánia kisegítő lelkésze –, hanem a társadalomhoz, a nemzethez is volt üzenete, mely ma is aktuális: a melldöngetés és a farizeusi kérkedés nem ér semmit.

Mindig rokonszenves az olyan ember, aki magáról, dolgairól, hivatásáról keveset beszél, de annál odaadóbban dolgozik, csendben – emlékeztetett a szónok, aki szerint a közösség ügyét a hit szerinti becsületes élet, a csendes, zajtalan munka, a kötelességek lelkiismeretes vállalása viszi előre.

Meg kell értenünk, határon innen és túl, hogy nem valaki ellen kell nekünk magyarnak lennünk. És ha a pünkösd üzenetét keressük, a Szentlélek kiáradásának mai üzenetéből ezt is meghallhatjuk: a pünkösd azt jelenti, hogy az örömhír már nemcsak egy kiválasztott népé, hanem mindenkié, mert pünkösd napjától mindenkinek hirdetik az evangéliumot, és mindenki hallja az örömhírt, ezért a barátságot kell építenünk – mutatott rá Szőcs Csaba.

Majd hozzátette: az ezeréves határ közelében ambivalens érzések tölthetnek el minket, de könnyebben változtathatunk a bennünket elválasztó, nem a nagyhatalmak által megrajzolt, hanem önzésünk, az irigység és a nagyravágyás, az önös érdekek által megrajzolt határokon.

A lelkipásztor szerint a Ferenc pápa által meghatározott hármas tartópillér, amely fenntartja a békét és az egységet a családban – e három szó: „Köszönöm!”, „Kérem” és „Bocsánat!” –, a nemzet tekintetében is mérvadó. Szőcs Csaba ezért a megbocsátásra buzdított, amely az irgalmasság szentévében különösen fontos feladatunk.

A szentmise a magyar és székely himnusz eléneklésével ért véget, miközben megérkezett a vasúti őrházhoz a Szent Márton-mozdony.

Gyimesbükk a Kárpát-medence legkeletibb pontján, az ezeréves határnál található csángó magyar település. Itt hagyja el a Tatros folyó Erdélyt és a Kárpát-medencét. A trianoni döntésig Csík vármegye Szépvízi járásához tartozott, 1950-ben a román többségű Bákó megyéhez csatolták. A Gyimes völgyének szerteágazó, laza településhálózatának Gyimesbükk a végpontja. Napjainkra már csak itt éri el a magyar nyelvhatár a történelmi Magyarország egykori határait. Első ismert írásos említése 1600-ból való. Itt áll a Rákóczi-vár, amelyet Bethlen Gábor építtetett 1626-ban, határőrizeti helynek. Mária Terézia rendelte el a 18. század derekán a vesztegzár, a „kontumácia” felállítását a határon. A legrégebbi ismert adat 1764-ből származik, amikor Reparolis Vicentius ferences pátert a vesztegzár papjának nevezik ki. A csíksomlyói ferencesek kértek és kaptak engedélyt állandó templom felépítésére 1782-ben, így egy év leforgása alatt kőből és téglából, cserépfedéssel, kis toronnyal és haranggal megépülhetett a Gyimes-völgy legrégebbi temploma, amelyet Nagyboldogasszony tiszteletére szenteltek föl 1783-ban. Ebben az időben a település lélekszáma még a 400 főt sem érte el. 1910-ben már 6300-an, száz évvel később pedig alig több, mint ötezren éltek Gyimesbükkön. A lakosság kétharmada magyar, itt működik Bákó megye egyetlen magyar általános iskolája. 2008 óta pünkösdkor zarándokvonatok érkeznek az ezeréves határhoz, ahol a kontumáci templom előtt a több ezer fős sokaság ünnepi szentmisén vesz részt.

Forrás: Nemzeti Audiovizális Archívum

Forrás: HargitaNépe.eu

Fotó: Máthé Koppány

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria