A delegáció tagja volt Irene Tracey, az Oxfordi Egyetem rektora (vice-chancellor); Myles Allen klímatudós, az Oxfordi Egyetem professzora, valamint Radda György két gyermeke, Ann és Jonathan Radda. Irene Tracey professzor számára személyes ügy volt, hogy ellátogasson Radda György egykori alma materébe, hiszen mentorként és példaképként tekintett rá.
A vendégek közös ebéden vettek részt a szerzetesközösséggel a barokk ebédlőben, megismerkedtek a gimnázium természettudományos tantermeivel, meglátogatták az ásványtárat, valamint megtekintették az iskolában őrzött Radda-emlékeket is. Különösen megható pillanat volt, amikor Radda György lánya megmutatta a magával hozott gyermekkori és családi fotókat, személyes emlékeket megosztva.
A nap egyik legfontosabb eseménye a Sir George Radda-díj megalapítása volt – az erről szóló dokumentumot Hortobágyi T. Cirill főapát, Ann és Jonathan Radda, valamint az Oxfordi Egyetem vezetőjeként Irene Tracey alkancellár asszony írták alá.
A most megalapított díj célja, hogy évről évre elismerje a természettudományok területén kiemelkedő teljesítményt nyújtó diákokat. Ezzel is őrzik Radda György szellemi örökségét, aki 1950 és 1954 között volt a Pannonhalmi Bencés Gimnázium diákja. A díjat kísérő plakett Sir George Radda arcképét örökíti meg, felirata pedig a bencés diákok korabeli és mai reggeli imádságának egy szakasza: „Cooperatores operum tuorum”, „Hogy műveidben munkatársaid lehessünk”.
A díjat első ízben Szilágyi Barnabás 12.B osztályos diák kapta meg, aki az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen (OKTV) matematikából országos első, kémiából országos harmadik, fizikából negyedik helyet ért el az idei tanévben. Továbbá megnyerte a Szilárd Leó Országos Atomfizika Versenyt, a CanSat űrtechnológiai versenyen pedig a Pannonhalmi Bencés Gimnázium csapatával második helyezést ért el.
Az angliai delegáció látogatása megerősítette azt a mély kapcsolatot, amely Radda professzort egész életében Pannonhalmához kötötte. Halála előtt azt kérte, hogy a plaketten is idézett pannonhalmi imádság szövegét olvassák fel temetésén magyarul és angolul. Ez az utolsó kívánság is hűen tükrözi a gimnáziumi évek jelentőségét.
A látogatás során Irene Tracey rektor és Hortobágyi T. Cirill főapát áttekintette a főapátság és gimnázium által kidolgozott Radda György oktatási projektet, amelynek keretében a természettudományos gyűjteményeket fejlesztik, integrált természettudományos oktatási programot indítanak, és a tervek szerint egy nemzetközi csillagászati projektbe is bekapcsolódnak.
Sir Radda György testvéreivel együtt 1956 novemberében szökött át a határon, majd Bécsből két oxfordi professzor segítségével jutott Nagy-Britanniába. Az ottani egyetemen diplomázott, majd ledoktorált és tanszékvezető lett.
1974-ben a világon elsőként írta le a mágneses rezonancia spektroszkópia (MRS) jelentőségét a szövetek tanulmányozásában. Ez alapján jött létre a világ első klinikai MRS-laboratóriuma az Oxfordi Egyetemen, ahol Radda György a világ első molekuláris kardiológia tanszékét alapította. Ő dolgozta ki azt a képalkotó eljárást, amelyet ma MRI-nek nevezünk. 1983-ban Oxfordban üzemelték be a világ első, teljes emberi test vizsgálatára alkalmas mágneses magrezonancia-spektroszkópját.
Munkásságát Magyarországon 2018-ban az egyik legnagyobb állami kitüntetéssel, Magyar Corvin-lánccal ismerték el.
Radda György 2024-ben, 88 éves korában hunyt el.
Forrás és fotó: Pannonhalmi Főapátság
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria