A nap zárásaként pedig Palánki Ferenc megyéspüspök mutatott be szentmisét a jelenlévőknek, akik megtöltötték a templomot.
A lelkinap közös imádsággal vette kezdetét, amit Németh István előadása követett. A püspöki titkár arra hívta a résztvevőket, hogy vizsgálják meg közösen, kik azok a női szereplők a Bibliában, különösen az Ószövetségben, akik lelkesíteni tudnak minket. Öt olyan ószövetségi nőalak életét mutatta be, akik egy-egy tulajdonságuk miatt inspirálóak lehettek a bibliai korban, de ugyanolyan üzenettel bírnak a jelenkori hallgatóság számára is.
Hanna, Sámuel édesanyja sokáig meddő volt, sokat imádkozott az Úrhoz, hogy adjon neki gyermeket, és az Úr megemlékezett róla, és gyermeket fogant, Sámuelt, akit az Istennek ajánlott fel. Hannának nem volt rossz élete – szerette őt nagyon a férje –, mégis valami többet akart, és az Úrhoz fordult, és az Isten megemlékezett róla. A legreménytelenebb pillanataiban is képes volt kitartani abban, hogy az Isten meg fogja segíteni őt a nehézségben. Meg is történt a gyermekáldás, utána pedig Hanna nem volt rest betartani az ígéretét, és hálát is adott az Istennek mindazért a kegyelemért, amivel megajándékozta őt.
Rut, aki az anyósával maradt özvegysége idején, a megélhetésükért dolgozott, végül beköszöntött hozzá a szerelem Boász személyében. Az ő példája felhív minket is egy kapcsolatrendezésre, hiszen Rut az anyósával kiváló kapcsolatot ápolt a férje halálát követően is – ez talán motiváló lehet sokak számára. Rut példakép a munkában is, abban, hogy a nők mennyire tudnak dolgozni és küzdeni a szeretteikért, hogy életben maradjanak, de ugyanúgy arra is, hogy legyen privát életük: Rut is tudott időt szánni a magánéletére, a szerelemre. István atya úgy fogalmazott, hogy ez a böjti időszak is lehetőséget ad arra, hogy hálát adjunk a fontos emberekért, társakért, akikkel együtt éljük az életünket.
Eszter, a zsidó lányból lett perzsa királyné példája azt mutatja be, hogy az Isten képes jobbra fordítani az életünket. Rengeteg útja és módja van annak, ahogy az Isten megajándékoz minket. Eszterből, az egyszerű zsidó lányból királyné lett, ami megmutatja, hogy az Isten tényleg rendkívüli módon tud beleszólni az életünkbe: azért, hogy az adott személynek jó legyen, és rajta keresztül sokak életét szebbé varázsolja.
Az előadó emellett Eszter jó politikai érzékével kapcsolatban azt a példát mutatta be, hogy a képességével a lehető legjobb dolgot akarta elérni: azt, hogy másnak jó legyen – megvédte a saját népét attól a gonoszságtól, hogy kiirtsák őket. Védte a saját népét, és ezért vetette be politikai képességeit, jó célért ügyeskedett.
Judit, a szép özvegy hadvezérként védelmezte a saját népét. Ő az életének a nagy tragédiája után – férje halálát követően – is istenfélő maradt. Ez pedig a mi életünkben is időnként bekövetkező tragédiák során fontos üzenet: vajon tudunk-e ragaszkodni az Istenhez ilyen esetekben?
Másrészről Judit hadvezér is volt, aki tenni akart a népéért. Bízott Istenben, hogy segíteni fogja és ő maga is mindent megtett a győzelemért: a saját báját is bevetette a jó célért. Szépségének példája mutatja be, hogy használnunk kell mindazokat a dolgokat az életünkben, amelyeket az Istentől kaptunk, amelyek talán bevethetőek azért, hogy a mi életünk is jobb legyen.
Zsuzsanna, a Dániel könyvében található szép hölgy esete volt az utolsó, amelyet Németh István megemlített, őt megrágalmazták, pedig semmi rosszat nem tett. Zsuzsanna kitartott a saját igazában, és imádkozott. Az Úrhoz fohászkodott, aki ebben az esetben is talált egy olyan megoldást, hogy pozitívan közbeszóljon az őhozzá forduló étrdekében: Dánielt külte el. Dánielnek sikerült bebizonyítania Zsuzsanna ártatlanságát és a vének gonoszságát.
Tartsunk ki a saját igazunk mellett, felesleges rosszat terjesztenünk azokról, akik nekünk rosszat akarnak. Az Isten úgyis közbe tud avatkozni azért, hogy megszabadítson minket – ezt a magatartást jó begyakorolnunk, buzdított az előadó.
A történetek közös pontja, hogy ezeknek a nőknek az életében ott volt a szenvedés, a nehézség, a kihívás, de valahogy mégis meg tudták tapasztalni azt, hogy az Úr velük van. Ez az igazi remény: az Úr velük és az Úr velünk is ott van.
Ezért ebben a szentévben legyünk a remény zarándokai. Megerősödve abban, hogy vannak motiváló nők, és mi magunk is számos jó élményt éltünk át azzal kapcsolatban, hogy velünk az Isten – bízhatunk az Úrban, hogy az életünk még jobbá tud változni –, zárta előadását Németh István atya.
Szöveg: Leiszt Máté
Forrás és fotó: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria