Sako iraki pátriárka: Az egység az egyetlen út, hogy szembenézzünk a jelenlegi kihívásokkal

Kitekintő – 2024. december 2., hétfő | 16:54

„Még ha különböző hullámokkal nézünk is szembe, mindannyian ugyanabban a csónakban evezünk” – írta Louis Raphaël Sako bíboros, a Káld Katolikus Egyház pátriárkája az ókori Kelet Egyháza örököseihez (Káld Katolikus Egyház, Asszír Keleti Egyház, Ősi Keleti Egyház, Asszír Evangélikus Egyház) intézett egységre szólító felhívásában.

A cikket a Fides missziós hírügynökség közölte november 26-án.

„Az egység az egyetlen megoldás, hogy szembenézzünk a jelenlegi kihívásokkal – hangsúlyozta a pátriárka a káld patriarkátus hivatalos kommunikációs csatornáin keresztül közzétett felhívásban. – Hitvallásában a Kelet Egyháza évszázadokon át és mind a mai napig a megosztottság ellenére is így imádkozik: »Hiszek az egy, szent, katolikus (azaz egyetemes) és apostoli Anyaszentegyházban«, mert az lényegében EGY.”

A bíboros szerint „az egyházszakadás Krisztus akarata ellen való”. Valóban, „szavak nem tudják kifejezni a keleti egyház négy egyházra való szétválása következményeinek nagyságát”, és nincs kizárva, hogy „a jövőben új egyházak is megjelenhetnek”. Egyelőre azonban az első három „úgynevezett különálló” egyháznak (a Káld Katolikus, az Asszír és az Ősi Keleti Egyház) „közös a történelme, közös a hagyománya, közös a gazdag öröksége, közös a művészet, a nyelv és a liturgia szépsége, valamint közel vannak egymáshoz, ugyanazon a földrajzi területen élnek”.

Azonban az egység – hangsúlyozza Sako pátriárka – „nem visszatérés ahhoz, amik voltunk, hanem összpontosítás arra, amivé lennünk kell!” És annak érdekében, hogy „begyógyítsuk az egyházszakadás sebeit, és utat nyissunk a teljes közösség” felé, legalább a „három egyház” között, a bíboros hat „tanulmányozásra szánt ötletet” javasol a Kelet Egyházán belüli „új vízió” kialakításához.

„Mindenekelőtt – hangsúlyozza a bíboros – a keresett egység átfogó és gyakorlati megértésére van szükség ahhoz, hogy minden energiát Krisztus egy Egyházra vonatkozó akaratának megvalósítására irányítsunk.” „Ebben az értelemben idézzük fel a Római Katolikus Egyház és az Asszír Keleti Egyház harminc évvel ezelőtti közös nyilatkozatát (1994. november 11.), amely elsősorban arra irányult, hogy »megfelelő környezetet« teremtsen a párbeszéd erősítésére a teljes közösség és a hit tanításában való teljes egyetértés útján.”

Harmadszorra „fontos tudni a szakadás igaz és teljes történelmi okait, valamint azok fájdalmas következményeit”, hogy a kérdést „nyíltsággal és előítéletek nélkül” közelítsük meg.

A pátriárka negyedik javaslata az volt, hogy a templomok és imahelyek nyissák meg kapuikat a többi egyház előtt, amelyek az Ősi Keleti Egyházból  váltak ki, hogy „hatékonyan részük lehessen a Katolikus Egyház által elismert szentségekben, mivel nincsenek olyan dogmatikus kérdések, amelyek az egység útjában állnak”.

Az utolsó előtti pont a világi hívők meghívása arra, hogy ne etnikai vagy nacionalista megközelítések vezéreljék őket, míg az utolsó pont arra szólít fel, hogy nézzenek szembe „az iraki keresztény lakosság számának csökkenésével”.

Az események „arra sürgetnek bennünket, hogy evangéliumi buzgósággal együtt cselekedjünk az ateizmus, a hit gyakorlása iránti közömbösség, az egyházi megosztottság botránya ellen” – emelte ki a pátriárka.

„Már akkor is büszkék voltunk arra, hogy szinodális egyház vagyunk”, képesek „együtt járni és megosztani a küldetés felelősségét, ellentétben a mai helyzetünkkel! Ezért kell az egységre tekintenünk, mint a mai kihívások egyetlen megoldására” – zárta felhívását Louis Raphaël Sako bíboros, a Káld Katolikus Egyház pátriárkája.

Forrás: Fides.org

Fotó (archív): Vatican News

Magyar Kurír
(hj)

Kapcsolódó fotógaléria