„Srebrenica még ma is sötét folt az emberiség kollektív lelkiismeretén”

Megemlékezés a bosznia-hercegovinai népirtás 15. évfordulójáról

Kitekintő – 2010. július 13., kedd | 8:55

Az Európai Parlament 2009. január 15-i ülésén július 11-ét a srebrenicai mészárlás európai emléknapjává nyilvánította. A L'Osservatore Romano július 11-i, vasárnapi száma „Hogy ne felejtsük el Srebrenicát” címmel emlékezik a véres eseményekre.

15 évvel ezelőtt nyolcezer boszniai muzulmánt gyilkoltak le Ratko Mladiæ ma is bujkáló tábornok katonái. A potoæari temetőben a közös sírhelyből július 11-én újabb 775 holttestet helyeztek örök nyugalomra, miután azonosították őket. A megemlékezésen felolvasták többek között Barack Obama üzenetét, amelyben az amerikai elnök megállapítja: „Srebrenica ma is sötét folt az emberiség kollektív lelkiismeretén”. Boris Tadiæ szerb elnök ismételten elkötelezte magát, hogy mindent elkövet a felelősök felkutatásáért és letartóztatásáért, hogy végre lezáruljon a volt Jugoszláviának ez a tragikus fejezete.

2001 októberében készült el a potoæari emlékhely, ahol a népirtás számos áldozata nyugszik. A boszniai Szerb Köztársaság hatóságai sokáig ellenezték az emlékhely kiképzését. Ezen a területen tartott napokon át a vérengzés: sortűzzel kivégezték Srebrenica egész férfi lakosságát, 14 évestől 80 évesig. Azokat is elfogták és lemészárolták, akik az ENSZ által védett övezetnek nyilvánított táborban kerestek menedéket a holland békefenntartók „védelme” alatt.

Vatikáni Rádiónak adott interjújában Francesco Strazzari, a nemzetközi kapcsolatok olasz szakértője elmondta: „A Srebrenica-i öldöklést kevesen akarták, sokan végrehajtották és mindenki eltűrte.” Ratko Mladiæ, aki akkor élet és halál ura volt, még nem került az igazságszolgáltatás elé. A többi felelőst népirtásban való részvételért már életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. Az olasz szakértő szerint történelmi újdonságnak nevezhető, hogy nyíltan és hivatalosan népirtásról szólnak a bírósági ítéletek. Hollandia és az Egyesült Nemzetek sokat vitatott szerepe és felelőssége, hogy nem akadályozta meg, sőt tétlenül nézte a népirtást, arra készteti a nemzetközi közösséget, hogy soha többé ne ismétlődhessen meg hasonló helyzet. Nem állíthatjuk, hogy „nem tudtunk róla”, mivel elsősorban a nyugati újságírók, riporterek jelen vannak a világ minden részén. 15 év távlatában arra kell törekednünk, hogy az emlékezet, az igazságszolgáltatás a kiengesztelődést és az igazságot szolgálja, ne legyen alkalom a gyűlölet újabb szítására – fejtette ki a srebrenicai népirtásról Francesco Strazzari, a nemzetközi kapcsolatok olasz szakértője.

Vatikáni Rádió/Magyar Kurír

Kép: euronews.net