Stratégiaalkotás a szerzetesi iskolákban – Szerzetesi Köznevelési Fórumot tartottak Pannonhalmán

Megszentelt élet – 2025. április 10., csütörtök | 12:54

Április 8-án, kedden Pannonhalmán rendezték meg a Szerzetesi Köznevelési Fórum következő találkozóját, amelynek fókuszában a stratégiaalkotás állt. A fórum házigazdája Hardi Gábor Titusz OSB, a bencés rend iskolafenntartó főigazgatója volt.

A Szerzetesi Köznevelési Fórum a magyarországi szerzetesrendek által fenntartott iskolák együttműködését és szakmai fejlődését célzó platform, amely 2018-ban jött létre a Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája (MSZKI) keretében. A fórum célja, hogy a szerzetesi iskolák közös kihívásaira válaszokat találjanak, megosszák egymással a jó gyakorlatokat.

„Az első nagyobb munka az etikai kódex kidolgozása volt, majd a pedagógiai innovációkról és a szerzetesi köznevelési stratégiai kérdéseiről folyt párbeszéd, valamint a Szegénység és nevelés címmel és az iskolai lelkigyakorlatokról is szerveztünk konferenciát” – mondta megnyitó beszédében Zsódi Viktor SchP piarista tartományfőnök, a fórum elnöke.

Röviden ismertette az elmúlt években együttműködésben megvalósult programokat, fejlesztéseket, amelyekből kirajzolódik, hogy „a Szerzetesi Köznevelési Fórum nem csupán egy rendszeres találkozósorozat, hanem egy dinamikus közösség, amely a gazdag hagyományok és a modern pedagógiai megközelítések összehangolásával törekszik a diákok számára a lehető legjobb nevelést és oktatást biztosítani. Az együttműködésünk célja továbbra is a tartós hálózatépítés, a pedagógusok támogatása, a hitre nevelés és evangelizáció módszertanának fejlesztése”.

Hortobágyi T. Cirill OSB pannonhalmi főapát előadásában azokat a kihívásokat ésszempontokat emelte ki, amelyekkel egy iskola fenntartójának meg kell birkóznia napjainkban, mint például a megnövekedett számú menedzsmentfeladatok elvégzése és egyfajta cégfilozófia megteremtése, amely szerzetesi iskolák esetében nem más, mint a spiritualitás és a rendi lelkiség. Ezekhez jó munkatársak és kreatív tettrekészség, valamint folyamatos szervezetfejlesztés szükséges.

Juhász-Laczik Albin OSB, a Pannonhalmi Bencés Gimnázium és Szakkollégium főigazgatója Iskolastratégia című előadásában beszámolt az intézmény stratégiaalkotásának évtizedes folyamatáról, hullámhegyeiről és hullámvölgyeiről. Bár stratégiaalkotásba általában nem várt krízis esetén kezd egy szervezet, a bencés vezetés felismerte, hogy szükség van protokollok kidolgozására és jó csapatok kialakítására, „hiszen eszköztelenek lehetünk, de társtalanok nem”. Ezzel a módszertannal készítették el a teljes intézményi stratégiát és olyan részstratégiákat, mint a gyermekvédelem és a kríziskommunikáció.

Spéder Zsolt szociológus, a Központi Statisztikai Hivatal Népesedéskutató Intézetének tudományos tanácsadója Napjaink és a közeljövő demográfiai trendjei című előadásában arra kereste a választ, hogy az iskoláknak és iskolafenntartóknak milyen várható demográfiai változásokkal kell szembenézniük, amelyek a gyermeklétszámot is radikálisan befolyásolni fogják. 2024-ben közel 13 ezer gyermekkel kevesebb született, mint a 2010-es évek elején. Ezzel párhuzamosan radikálisan csökken a szülőképes nők száma, és csökken a gyermekvállalási hajlandóság is, ami a fejlett országokra mindenütt jellemző statisztika. Az iskolai végzettség szintjének növekedése fordítottan arányos a megszülető gyermekek számával, részben a halasztás, részben a nők karrierépítésének lehetősége miatt. 1962-től napjainkig 25 százalékkal nőtt a gyermektelenek aránya a szülőképesek körében, ami az iskolába lépők számát nagyban befolyásolja.

Gutowski Róbert és Cseh András építészek A jövő iskolája építész szemmel címmel tartott előadásukban a pannonhalmi iskolafejlesztések és a mosonmagyaróvári Piarista Iskola gimnáziumi épületének fejlesztési projektjén keresztül a közösségi tervezés fontosságát hangsúlyozták, amelynek során valamennyi érdekelt – tanulók, tanárok, takarítók, iskolavezetők, fenntartó – részvételével a leendő történeteken keresztül a használatot találják ki.

A fórum utolsó részében Zsódi Viktor SchP két most megjelent kiadványt mutatott be. Elhangzott: Ferenc pápa buzdítására, „A remény zarándokai” mottóval május 30-án rendezik meg a katolikus iskolák diákjainak országos zarándoklatát a mátraverebély-szentkúti nemzeti kegyhelyre. A Zarándok leszek – Kalauz diákoknak című munkafüzetet azzal a szándékkal állította össze a piarista rend pasztorális-pedagógiai titkársága, hogy az egyházmegyék számára segítséget adjanak a zarándoklatra való felkészülésre.

Szintén nemrég készült el a Szerzetesi Iroda kiadásában a TALÁLKOZÁSOK – Segédlet iskolai lelkinapok vezetéséhez című kiadvány, amelynek megvalósulásáról Koncz András, a könyv egyik szerkesztője beszélt a fórum résztvevőinek.

A könyv nyomtatott formában (korlátozott mennyiségben) megrendelhető a kommunikacio@piarista.hu e-mail-címre küldött levélben, 3000 forintos áron.

Forrás és fotó: Piarista Rend MagyarTartománya

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria