Szalézi pünkösdhöz hasonlította Fabio Attard rendfőnök az egyetemes káptalan ötvenöt napját

Megszentelt élet – 2025. április 17., csütörtök | 17:42

Lezárult a Szalézi Kongregáció 29. egyetemes káptalanja április 12-én a római Szent Szív-bazilikában. Közel két hónapig, 55 napig tartott a megkülönböztetés, elmélkedés és ima időszaka, melynek középpontjában a Jézus Krisztus és a fiatalok melletti elkötelezettség állt.

Az április 12-én déltájt tartott záróceremónia hálával , valamint a közösség és a szalézi misszió jövője iránti megújult elkötelezettséggel teli momentum volt. A helyszín, a Sacro Cuore di Gesù a Castro Pretorio Giuseppe Versaldi bíboros címtemploma, aki a lelki támogatás számos jelét adta a rendnek.

A mai Szent Szív-bazilika helyén az ókori Rómában két monumentális komplexum állt: a Castro Pretorio és Diocletianus fürdője. A bazilikát építtető XIII. Leó pápa, segítséget kért mindenkitől, akitől csak módjában állt, a Szent Szívnek szentelendő templom építése mégis az alapjainál megrekedt. „Egyetlen ember képes befejezni – mondta neki Alimonda bíboros. – Don Bosco.”

A frissen megválasztott rendfőnök, Fabio Attard elmondta záróbeszédét, amelyben megosztotta a káptalan gyümölcseit, és felvázolta a kongregáció jövőjének irányvonalait. Beszédében mélységes háláját fejezte ki a káptalan alatt átélt élményért, „a szalézi pünkösd pillanatának” nevezve azt. Kiemelte, hogy a Szentlélek vezérelte a káptalan minden szakaszát a „Lélekben való beszélgetés” módszerén keresztül, és arra hívta az egész rendet, hogy haladjanak tovább a meghallgatás és a megkülönböztetés eme útján.

A 29. egyetemes káptalan fontos lelkipásztori örökséget hagyott maga után, világos jövőképet kínálva a következő hat évre. Ahogy Fabio atya hangsúlyozta: „Amikor igazán szenvedélyesen szeretjük Krisztust, és elkötelezettek vagyunk a fiatalok iránt, felfedezzük, hogy együtt járni gyönyörű, még ha kihívást is jelent.”

Fabio Attard a káptalant mérföldkőnek nevezte, amely biztosítja a Valdoccóban megkezdett utazás folytonosságát, ugyanazzal az elkötelezettséggel és odaadással megújulva.

A káptalan a záródokumentum jóváhagyásával zárult, amely 2025-től 2031-ig vezeti majd a kongregációt. Fabio atya azonban hangsúlyozta, hogy ennek a dokumentumnak az értéke attól függ, hogy a szaléziak képesek-e fenntartani a meghallgatás, a nyitottság és a Szentlélekkel való együtt haladás lelkületét.

Kiemelte a személyes megtérés fontosságát: minden lelkipásztori megújulásnak mélyreható és hiteles változással kell kezdődnie minden szalézi szerzetes szívében. A személyes megtérés szerinte nem bensőséges élmény, hanem a megújuló lelkigondozás alapja.

Nem elég szeretni Don Boscót; szükséges mélyen megismerni őt. A rendfőnök óva intett a szalézi karizma felületes ismeretétől, ami azt a kockázatot rejti, hogy a küldetés pusztán felületes tevékenységekre korlátozódik.

Abban a világban, amelyet konfliktusok, háborúk és ideológiák jellemeznek, amelyek megfosztják a fiatalokat méltóságuktól, Fabio Attard emlékeztette a szaléziakat, hogy a remény szentségének kell lenniük, teret kínálva a fiataloknak a növekedéshez, a befogadáshoz és a jövőhöz.

Fotó: Wikimedia Commons

Arra szólította fel a szaléziakat, hogy növekedjenek a hűségben és a próféciában, mert ezek az erények képezik a szalézi küldetés alapját. A káptalan során tanúsított bátorságnak kell alapul szolgálnia ahhoz, hogy félelem nélkül megbirkózzunk a jövő kihívásaival.

A jövővel kapcsolatban végül emlékeztetett arra, hogy bár a mesterséges intelligencia hasznos eszköz lehet, de soha nem helyettesítheti a szalézi karizmát meghatározó emberi és lelkipásztori kapcsolatokat. Emellett az integrált ökológiával való törődést emelte ki, amely gondolkodásmód-váltást és az oktatás terén elkötelezettséget igényel a teremtett világgal való egészséges kapcsolat kialakítása érdekében.

Fabio Attard beszédének főbb pontjait ITT olvashatják.

Forrás: Szaléziak.hu

Fotó: Szaléziak.hu; Wikimedia Commons

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria