Justin Welby lemondott canterburyi érseki tisztségéről, mivel korábban nem biztosította a megfelelő vizsgálat lefolytatását a keresztény nyári táborokban évtizedekkel ezelőtt elkövetett visszaélések ügyében.
Justin Welby, aki a 85 millió főt számláló anglikán egyház vezetője is volt, közleményt adott ki, amelyben így fogalmazott: „Miután tisztelettel engedélyt kértem Őfelségétől, a királytól, úgy döntöttem, hogy lemondok a canterburyi érseki tisztségről.”
Nyilatkozatában idézte a független szakértők által összeállított, úgynevezett Makin-jelentést, amely – mint írta – „leleplezte a John Smyth által elkövetett szörnyű visszaélésekkel kapcsolatos, sokáig fenntartott hallgatási összeesküvést”.
John Smyth közismert ügyvéd volt, aki több mint öt évtizeden át tizenéves fiúkat és fiatal férfiakat molesztált keresztény nyári táborokban, amelykeben önkéntesként vett részt Nagy-Britanniában, Zimbabwéban és Dél-Afrikában. A férfi 2018-ban hunyt el.
Az érsek elmondta, hogy amikor 2013-ban tájékoztatták a bűncselekményekről, és közölték vele, hogy értesítették a rendőrséget, „tévesen azt hitte, hogy megfelelő megoldás fog következni”.
„Teljesen világos, hogy vállalnom kell a személyes és az intézményes felelősséget a 2013 és 2024 közötti hosszú és újra traumatizáló időszakért” – hangsúlyozta az érsek.
Welby reményét fejezte ki, hogy ez a döntés világossá teszi, „mennyire komolyan veszi az anglikán egyház a változás szükségességét, és a biztonságot adó egyház megteremtése iránti mély elkötelezettségét”. „Lemondásomat a visszaélések minden áldozata és túlélőjé felé kinyilvánított részvéttel, együttérzéssel teszem” – írta az érsek.
A nyilatkozatban utalt arra, amit ő régóta érzett és „mélységes szégyenérzetnek nevezett az anglikán egyház kudarcai miatt”, és megjegyezte, hogy küzdött a helyzet javításáért. „Teljesíteni fogom az áldozatokkal való találkozásra vonatkozó kötelezettségvállalásomat” – tette hozzá, és azzal zárta nyilatkozatát, hogy úgy véli, a lemondásról szóló döntés az anglikán egyház érdekeit szolgálja.
Az anglikán egyház nemzeti védelmi csoportja megbízta a független Makin-bizottságot, hogy vizsgálja ki és tárja fel a néhai John Smyth által elkövetett visszaélésekkel kapcsolatos vádakat. A felülvizsgálatot Keith Makin vezette, Sarah Lawrence segítségével.
A jelentés az egyház válaszlépéseire összpontosít, feltárva a megtett intézkedéseket és a gyermekvédelmi, biztonságot adó gyakorlatok javítandó területeit. A felülvizsgálat célja az volt, hogy fényt derítsen arra, hogy az egyház és vezetői mit tudtak, illetve mit kellett volna tudniuk a Smyth ellen felhozott vádakkal kapcsolatban, értékelje a válaszlépéseket, és meghatározza a hasonló visszaélések megelőzését segítő intézkedéseket.
Forrás és fotó: Vatican News angol nyelvű szerkesztősége
Kuzmányi István/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria