A Veni Sanctén jelen volt Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök; Heidelsperger István oktatásért felelős helynök; Németh István püspöki titkár; az egyházmegyei köznevelési intézmények iskolalelkészei; Béres Nándor egyházmegyei gazdasági igazgató; Béres Diána egyházmegyei jogtanácsos; Némethné Székely Julianna, a helyi Egyházmegyei Katolikus Iskolák Felügyeletének (EKIF) tanfelügyeleti igazgatója; Kovács István, az EKIF oktatásszervezési igazgatója; Türk László, az EKIF leköszönő oktatásszervezési igazgatója; az egyházmegye köznevelési intézményeinek vezetői, munkatársai.
A tanévnyitó ünnepség püspöki szentmisével kezdődött. Palánki Ferenc megyéspüspök elmélkedésében hangsúlyozta, hogy az oktató-nevelő munkában szolgáló munkatársaknak nagy szükségük van a szeretet és a türelem ajándékára és képességére.
A főpásztor az elhangzott evangéliumi szakasz (Mt 22,34–40) apropóján rámutatott, hogy az írástudók és farizeusok sokat vitatkoztak azon, hogy a 613 törvény közül melyik a legfontosabb. „Jézust vizsgáztatni akarják, pedig Jézus nem tanítvány volt, hanem tanító, akit hallgatni kellett volna, és nem vizsgáztatni. Az ószövetségi törvényben 365 tiltó és 248 pozitív parancs volt. Ezek beszédes számok, mert az akkori emberek úgy tudták, hogy 248 csontja van az embernek, valamint egy év 365 napból áll. Azt akarták ezzel kifejezni, hogy
minden időnkkel, minden porcikánkkal Isten törvényét kell betartani, vagyis Istennek kell szolgálni.”
A törvény betartása akkor sem volt könnyű, de most sem az. Az írástudók és a farizeusok ezért azon kezdtek el gondolkodni, hogy a főbb parancsokat igyekezzenek betartani, a kevésbé fontosabbakat pedig nem annyira. Emiatt kérdeztek rá Jézusnál, hogy melyik a legfőbb parancs.
Az istenszeretet parancsa a legfőbb, de Jézus rögtön mellé teszi az emberszeretet parancsát is. A Bibliában nem egy helyen található ez, de Jézus az emberszeretet parancsát különösen is a lelkünkre akarja kötni, mert akkor tudjuk igazán szeretni embertársainkat, teljesíteni hivatásunkat, küldetésünket, ha Istent, a szeretet forrását szeretjük – mutatott rá Palánki Ferenc.
A megyéspüspök felidézte, hogy a spanyol földön született Kalazanci Szent József Rómában kezdte tanítani az elkallódó fiatalokat, mert Jézus szemével nézte a világot, az embereket, és Jézus szeretetével szeretett, „megesett rajtuk a szíve” (Mt 14,14). Ez a mondat nem érzelmi ellágyulást jelent, hanem a szeretet döntését – világított rá.
„Látjuk a ránk bízottakat, közöttük a nehéz sorsúakat, olyanokat, akik sérültek, nehézségekkel, családi problémákkal küzdenek, hátrányos helyzetűek, és ha megesik rajtuk a szívünk, az nem egy érzelmi ellágyulás kell hogy legyen, hanem a szeretet kötelességének teljesítése.
Úgy nézzünk rájuk, hogy nemcsak a szüleik bízták ránk őket, hanem maga az Isten, hogy szeressük őket.
Mennyire szükségünk van a szeretet és a türelem ajándékára és képességére! Így tudjuk teljesíteni a szeretet parancsát” – hangsúlyozta a püspök.
Palánki Ferenc ezután az elhangzott ószövetségi szentírási szakasz (Rut 1,1.3–6.14b–16.22) üzenetéről beszélt. „Egy pogány asszony, Rut, azt mondja az anyósának, Noéminek: »Bárhová mégy, én úgyis veled megyek. Ahol te megtelepszel, én is ott lakom: néped az én népem, és Istened az én Istenem lesz.« Hogyan élhette meg a hitét Noémi, hogy az ennyire vonzó volt Rut előtt? Hiteles személyiségünkkel, szeretetünkkel azt a vágyat kell föléleszteni a tanítványainkban, hogy olyanok akarjanak lenni, mint mi.”
A püspök felidézte, hogy Bábel Balázs érsek Kővári Károly piarista pap, kémiatanár temetésén elhangzott beszédében elmondta: „Bevallom, egyetlenegy képletre sem emlékszem kémiából, de azt, hogy Kővári atya mit mondana és tenne bizonyos helyzetekben, azt nagyon is tudom.” Palánki Ferenc szerint az az igazi személyiségfejlesztés, nevelés, tanítás, szeretet, Jézus Krisztus élete példájának átadása.
„Erre hívok mindenkit ebben az évben, hogy így szolgálják a gyermekeket.
A személyiségünket úgy formáljuk, hogy érezzenek meg bennünk valami értéket, többletet, amit úgy hívunk, hogy szeretet, és azt csak akkor tudjuk megvalósítani, ha Jézus Krisztust kezdjük el követni, és vele igyekszünk egyesülni.”
A szentmisét követően Palánki Ferenc megyéspüspök a Szent Gellért-díj arany és ezüst fokozatát, valamint vezetői kinevezéseket adott át.
Vezetői kinevezést kapott Rácz Tiborné a nyírbátori Báthory István Katolikus Óvoda, Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium élére 2023. július 1-jétől 2028. július 1-jéig, Törő András József a geszterédi Szent Anna Katolikus Óvoda és Általános Iskola élére 2023. július 1-jétől 2024. július 1-jéig, valamint Dienes Béla a mátészalkai Széchenyi István Katolikus Német Nemzetiségi Általános Iskola és Óvoda élére 2023. július 1-jétől 2024. július 1-jéig.
A Szent Gellért-díj arany fokozata kitüntetést kapta Türk László leköszönő egyházmegyei oktatásszervezési igazgató.
A Szent Gellért-díj ezüst fokozata kitüntetést vehették át: Farkas Győzőné (Mátészalka), Bagoly Ferenc (Nyírtelek), Imre Lászlóné (Nyíregyháza), dr. Valikovics Ferencné (Nyíregyháza), Konziliné Bunya Julianna (Nyíregyháza), Nagy Györgyné (Fülöp), Pintér József (Debrecen).
A tanévnyitón Szentes Judit, a Szociális Testvérek Társaságának tagja, a Katolikus Pedagógiai Intézet gyermek- és ifjúságvédelmi szakembere tartott előadást.
A Szent Gellért-díjasok méltatása ITT olvasható.
Forrás és fotó: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria