Az ünnep szentmisével kezdődött az 1778 és 1783 között, kései barokk stílusban épült templomban.
A szertartás elején Huszár Zoltán polgármester köszöntötte az egybegyűlteket.
Barkó Ágoston OSB szentbeszédében Szent Imre életpéldáját állította a hívők elé: Imre hercegnek fiatalkorában Szent Gellért volt a tanítója. Műveltségben és hitben is szorgalmasan gyarapodott, ugyanakkor katona volt, a királyi testőrség parancsnoka. A tanulásnak, a lelkiekben, imádságban való fejlődésnek, a szabályozott életvezetésnek, férfias határozottságnak a példaképe.
Szent Imre – a hagyomány szerint Veszprémben, a Szent György-kápolnában – Isten iránti odaadásból és Magyarország keresztény hitben való megerősödéséért szüzességet fogadott.
Szent Imre oltalma kiterjed az egész településre, minden lakójára – hangsúlyozta Barkó Gábor Ágoston OSB. –
A templom is mindenkie: mindenkié, akit itt kereszteltek meg, aki jószándékkal betér ide vagy elhalad mellette.
Nyitott hely az egész falu és a nyaralásra érkezők számára is. Bátran látogassuk ezt a szent helyet az egyházi és települési ünnepeken, és bátran forduljunk az egyházközséghez, a hívőkhöz, hiszen a mi feladatunk, hogy Isten jóságát, irgalmát, meghallgatását közvetítsük minden ember felé.
A búcsúi misén zenei szolgálattal közreműködött Sarlós Tibor kántor és a Solymári Hagyományőrző Asszonykórus. Német egyházi énekek hangzottak el – emlékeztetve Örvényes közösségét arra, hogy az Árpád-kori eredetű községet a török kor pusztításai után Rajna-vidék–Pfalzból hozott németekkel telepítette be Grassó Willebald tihanyi apát. A 20. század közepéig a falu általánosan használt nyelve a német volt.
A szentmise végén a Grosser Gott, wir loben dich hálaadó éneket énekelték.
*
A búcsúünnep a faluházban, a városlődi Pergő-Rozmaring Táncegyüttes műsorával folytatódott.
Forrás: Tihanyi Bencés Apátság
Fotó: Pados Adrián, Vörös Ákos
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria