Szent József, a példakép – Az Osztrák Püspöki Konferencia plenáris ülésének zárómiséje Pannonhalmán

Megszentelt élet – 2025. március 20., csütörtök | 22:08

Szent József minden keresztény és az egész Egyház példaképe. Így jellemezte a szentet ünnepnapján, március 19-én Josef Marketz gurk-klagenfurti megyéspüspök a pannonhalmi Szent Márton-bazilikában ünnepelt vesperáson és szentmisén.

A karintiai főpásztor az Osztrák Püspöki Konferencia Pannonhalmi Főapátságban tartott plenáris közgyűlése záró szentmiséjének főcelebránsa és szónoka volt. A szentmisén az osztrák püspökök és a bencés szerzetesközösség mellett a Magyar Katolikus Egyház és a testvéregyházak képviselői, valamint a hazai társadalmi, kulturális és gazdasági élet meghatározó szereplői vettek részt.

Ahogy azt a főpásztor homíliájában kifejtette, Szent József a családok, számos ország és 1870 óta az egész Egyház védőszentje is, aki a válságok és a példaképek hiányának idején nagy beszédek, csodák és kedves legendák – gyakorlatilag egyetlen szó kimondása – nélkül mindannyiunk számára alternatívákat mutat. Mint „hallgató” és „tettekkel hívő” ember mutatkozik meg előttünk. Egy mindig csendes József, egy szent, akitől Ferenc pápa – aki nagy tisztelője – megtanulta a szinodalitást.

Nem a beszédre, hanem a hallgatásra összpontosít – az angyalra és így Istenre hallgatva. A hangsúly nem a megvitatáson, hanem a cselekvésen van” – mondta a püspök.

Arra is rámutatott, hogy a mindennapi egyházi életben ez gyakran fordítva van. Nagy szerepe van a megbeszéléseknek, sok mindent elemeznek, a konkrét cselekvés viszont gyakran elmarad.

A Bibliában sokszor úgy írják le Józsefet, mint aki a veszélyek idején – amikor Egyiptomba kellett menekülniük, vagy amikor Máriát és Jézust óvta Názeretben a veszélyektől – megvédte a Szent Családot. A megyéspüspök szerint Szent József ezen tulajdonsága, hogy a család védelmező atyja és őrzője, nemcsak a családok védőszentjévé teszi őt, hanem az Egyház különleges szószólójává is egy olyan időszakban, amikor számos kihívás fenyegeti a lelki életet.

Mint mondta rendkívül lenyűgöző, hogy a szent „láthatatlanul” és különösebb elismerés nélkül dolgozott, de tettereje és hite révén meghatározó szerepet játszott. Hangsúlyozta, hogy a mai Egyház is gyakran szembesül kihívásokkal, de Szent József emlékeztet arra, hogy

az Egyház valódi védelme sem mindig a látható, látványos sikerekben rejlik, hanem az alázatos szolgálatban és a hűséges odaadásban.

Majd hozzátette, az Egyház számára ez kihívás, hogy „elszakadjunk a siker és a láthatóság világi mércéitől, amelyekre annyira törekszünk, és a lényegre koncentráljunk. Isten és felebarátunk szolgálatára”.

Szent József ugyanakkor a társadalom figyelmét is felhívja az elkötelezettség és felelősségvállalás alternatív életmodelljére. „Egy olyan társadalomban, amelyben gyakran az individualizmus és az önmegvalósítás kerül a középpontba, az önzetlenség és a felelősségvállalás erőteljes üzenetét közvetíti.” A főpásztor rámutatott, hogy a szent arra is emlékeztet mindannyiunkat, hogy egy olyan világban, amelyet gyakran a gyors eredmények elérésének igénye és a személyes haszonszerzés jellemez, milyen fontos csendben dolgozni, és mégis nagy hatást elérni.

Megmutatta nekünk, hogy az igazi nagyság nem mindig a látható sikerben, hanem gyakran a láthatatlan, mindennapi cselekvésben rejlik.”

Josef Marketz püpsök hangsúlyozta, hogy különösen ma, amikor sokan szembesülnek a modern világ kihívásaival – legyen az szakmai, társadalmi vagy családi szempontból – Szent József egyre inkább a remény, az erő és a bizalom szimbólumává válik. „Üzenete egyetemes: a felelősség, a hűség, az alázat és az Isten tervébe vetett bizalom olyan értékek, amelyek minden társadalomban és minden időben fontosak. Maradjon mindig az inspiráció forrása számunkra” – zárta elmélkedését a főpásztor.

A liturgiát követően Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát tartott fogadást a vendégek számára, amelyen Franz Lackner OFM salzburgi érsek, az Osztrák Püspöki Konferencia elnöke megköszönte a bencés vendégszeretet és a bizalomteljes eszmecserét. „A nyelvi korlátok ellenére a hitünkben nagyon közel állunk egymáshoz.

A hit olyan életet megerősítő erő, amelyet a világ nem nélkülözhet” – fogalmazott.

Az ünnepi alkalmon az érsek és a bencés szerzetesközösség meghívására részt vettek a Katolikus Egyház, valamint a testvéregyházak, a társadalmi, a politikai, a kulturális és a gazdasági élet képviselői. Mások mellett jelen volt Martos Levente Balázs, Esztergom-Budapesti segédpüspök; Steinbach József, a Magyarországi Református Egyház Dunántúli református egyházkerületének püspöke, a Magyarországi Református Egyház zsinata lelkészi elnöke; Hafenscher Károly, evangélikus lelkész, a Magyarországi Evangélikus Egyház Zsinatának emeritus lelkészi elnöke; Hölvényi György, az európai parlament képviselője.

Az Osztrák Püspöki Konferencia most először tartotta hazánkban plenáris közgyűlését, amelynek a Pannonhalmi Főapátság adott otthont 2025. március 17. és 20. között. A tanácskozás fő témái között szerepelt az osztrák szinodális folyamat folytatásáról való egyeztetés, továbbá megvitatták a jelenlegi osztrák társadalmi és egyházi helyzetet is.

A püspökök magyarországi utazásukat, zarándokútjukat a győri bazilikában kezdték március 17-én, a bazilika kegyképe könnyezésének emléknapján, ahol találkoztak Veres András győri megyéspüspökkel, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökével. A zarándoklat innen vezetett Pannonhalmára, Szent Márton monostorába, ahol a püspökök Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapáttal is tartottak megbeszélést.

Forrás: Kathpress.at / Pannonhalmi Főapátság

Fotó: Hajdu D. András/Pannonhalmi Főapátság

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria