A Brusznyai Árpád emléktáblájánál tartott megemlékezést követően az önkormányzat és a keresztény egyházak képviselői a Szent Mihály-bazilikában vettek részt a Veszprém 1956. november 4-i szovjet megszállásának 58. évfordulója alkalmából bemutatott szentmisén.
Márfi Gyula érsek homíliájában a szabadságról mint az egyik legnagyobb kincsünkről beszélt. Kitért arra, hogy a szabadság hiánya korlátoz bennünket abban, hogy képességeinket kibontakoztassuk, tálentumainkat kamatoztassuk, megfoszt bennünket a szeretet gyakorlásának lehetőségétől is. Minden embernek joga van a szabadságra. Nagyra értékeljük azokat az erőfeszítéseket, amelyekkel az ember biztosítani akarja a maga és embertársai számára az alapvető szabadságjogokat. Ezért fontos számunkra az 1956-os szabadságharc, amelyben a magyar nép megpróbálta lerázni egy idegen hatalom uralmát és elérni azt a demokráciát, amelyben a választás szabadsága és az általános szabadságjogok minden ember számára biztosítottak.
A szentmisén Janka Ferenc görögkatolikus parókus hősök és szentek példáján keresztül mutatott rá, hogy az a hős, aki megtartja még akkor is cselekvőképességét, amikor a körülötte lévők már elveszítik azt. A szent attól több, mint egy hős, hogy ebben a helyzetben sem inog meg benne az a hit, hogy szereti az Isten. A parókus arra buzdított, hogy tudjunk Istentől magunknak is egy kis hősiességet és egy kis szentséget kérni.
A szentmisén jelen volt és beszédet mondott a társegyházak képviseletében Niederhoffer Zoltán református lelkész. Megemlékezésben kifejtette, hogy bár 1956. november 4-én véget ért egy földi álom, és hamvába hullt a szabadságba vetett remény, mégis az áldozatokra való emlékezés bátorította az embereket, hogy a külföldi elnyomó hatalmak sem képesek teljesen leigázni az embert.
Isó Zoltán evangélikus lelkész az ártatlan áldozatokért érzett megrendültségében azért imádkozott, hogy Isten részesítse a szabadságharc áldozatait az örök élet kegyelmében.
Fotó: Veszprémi Főegyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria