Mindenki számára biztosítani az egészséget és a jólétet, támogatni a nemek egyenlőségét és a női emancipációt: ezek az Agenda 2030 néven elfogadott célkitűzések a fenntartható fejlődés szolgálatában. A Szentszék álláspontja szerint
a célkitűzések megvalósítása a személyre és a kapcsolatokra összpontosító hozzáállást igényel, nem pedig puszta ideológiai megközelítést.
Ezt hangsúlyozta Gabriele Caccia érsek, állandó szentszéki ENSZ-megfigyelő a július 14–15-én tartott magas szintű New York-i politikai fórumon, ahol a fenntartható fejlődési célokról (SDG 3 és 5) beszélt.
Az egészséghez való jog
Az egészséghez való jogról szólva az érsek emlékeztetett, hogy az egészség nem pusztán a betegség hiánya, hanem holisztikus testi, pszichés, társadalmi, lelki és érzelmi jólét. Ezért életbevágóan fontos részét alkotja az átfogó emberi fejlődésnek. Sajnos azonban nagy egyenlőtlenségeket tapasztalunk ezen a téren: emberek milliói nem jutnak hozzá ma sem az alapvető egészségügyi ellátáshoz, nem csökken a szülésben meghaló nők száma, a mentális egészséggel kapcsolatos szenvedés formái pedig láthatatlanok maradnak. Ezeknek az akadályoknak a leküzdésére integrált politikai intézkedésekre van szükség, amelyek elismerik, hogy kölcsönösen összefügg egymással az egészség és egyéb célkitűzések – mint a szegénység elleni küzdelem, a táplálkozás, az oktatás, a víz és a higiénés-egészségügyi szolgáltatások, a fejlődés finanszírozása. Főként pedig
biztosítani kell az egészséget az emberi család legkiszolgáltatottabb tagjai számára
– figyelmeztetett Caccia érsek: a magzatok, a gyermekek, az idősek, a fogyatékkal élők, a migránsok és a háborús területeken élők számára.
A család a kapcsolatok eredeti helye
Az egyenlő és elidegeníthetetlen emberi méltóságról tartott második felszólalásában a szentszéki megfigyelő idézte a Hittani Dikasztérium Dignitas infinita nyilatkozatát. A teljes egyenlőség többet kíván a puszta formális elismerésnél. Olyan feltételeket kell teremteni, amelyek lehetővé teszik a nők átfogó fejlődését, biztosítják hozzáférésüket a minőségi oktatáshoz, az egészségügyi ellátáshoz és a közélethez. Óvakodni kell a nők szerepének individualista és haszonelvű felfogásától.
A nőket nem szabad gazdasági vagy politikai célkitűzések eszközévé tenni. Ellenben érvényre kell juttatni a férfi és nő egymást kiegészítő értékét, és elismerni, hogy a család a kapcsolatok eredeti helyszíne.
Ezért a nemekről szóló politikának támogatni és védenie kell a családot, az anyaságot és a szülői szerepet, az egyenlőség előmozdításával együtt – mutatott rá a fenntartható fejlődésről szóló ENSZ-konferencián a szentszéki megfigyelő.
Forrás és fotó: Vatikáni Rádió
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria