A szertartás elején Fazekas Ferenc egyházmegyei kormányzó köszöntötte a főpásztorokat, a koncelebráló paptestvéreket és a híveket.
Kiemelte, hogy a Szabadkai Egyházmegye védőszentje, Szent Pál apostol megtérésnek ünnepén megtisztelő számára, hogy Szerbia új apostoli nunciusa elfogadta az egyházmegye meghívását.
Santo Rocco Gangemi, Szerbia új apostoli nunciusa örömét és megilletődését fejezte ki, amiért itt lehet a szabadkai székesegyházban ezen a jeles ünnepen, és – mint fogalmazott – „ha szerényen is, de éreztessem veletek Ferenc pápa lelki közelségét, aki küldöttei révén szeretné éreztetni jelenlétét minden egyes keresztény közösséggel, kifejezve Isten szent népe iránti törődését, és így betöltve a feltámadt Krisztustól Péterre bízott feladatot: »Legeltesd bárányaimat!«”
Elmondta, hogy Belgrádba érkezése óta első alkalommal mutat be szentmisét a székvároson kívül, ami nagy öröm számára, de szomorúság is társul hozzá, hisz még nem beszéli az itt élők anyanyelvét.
Sok minden elmondható a Szabadkai Egyházmegye védőszentjéről, Pál apostolról, aki
...egy váratlan napon, egy váratlan úton, egy váratlan pillanatban azzal találja magát szemben, hogy egész életét meg kell változtatnia”
– emelte ki szentbeszédében Santo Rocco Gangemi. – Pál apostol egész élete megváltozott a damaszkuszi úton, de a legnagyobb változás magában Pálban megy végbe.
„A damaszkuszi esemény során Pál a földre zuhan, ám a titokzatos hang felszólítja, hogy keljen fel, vagyis emelkedjen fel, és elsőként tapasztalja meg azt, ami később az apostol igehirdetésének központi magva lesz:
Krisztus felkelt, feltámadt a halálból, hogy önmagában minket is felemeljen.
Létezik-e ennél nagyszerűbb üzenet ma is, hogy életünk értelmet kapjon, hogy csalódások nélküli és bizakodással teli életet élhessünk?”
A szónok a szentmise elején elhangzott bevezető könyörgésre emlékeztette a jelenlévőket: hogy „tanúságot tegyünk az igazságról, és szüntelen az evangélium útján járjunk”. Tévedünk, ha azt gondoljuk, hogy ez a felszólítás ma már nem időszerű és hogy nincs rá szükségünk.
Akkor is tévedünk, ha azt gondoljuk, hogy „bezárkózhatunk egy lelkesedés nélküli kereszténységbe,”
és ha azt véljük, hogy a mai kor emberének már nincs szüksége az evangelizációra – mondta az apostoli nuncius.
Végül arra figyelmeztetett, hogy a mai nyugati társadalomban talán még nagyobb szükség van meggyőző tanúságtételekre és hiteles tanúságtevőkre, és fontosabb mint bármikor, hogy az általunk vallott hittel összhangban éljünk.
Szöveg: Illés Hajnalka
Fotó: Kovács Attila/Szabadkai Egyházmegye
Forrás: Szabadkai Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria