Szíriában továbbra is véres háború dúl. A helyzetet még bonyolultabbá teszi a dzsihadisták előrenyomulása, mivel a térségben vissza akarják állítani az Iszlám Kalifátust. Fegyvereseik legalább 27 katonát öltek meg augusztus 7-én egy észak-szíriai hadibázison. Augusztus elején két fiatal olasz lányt raboltak el, akik önkéntesként egészségügyi segítséget nyújtottak a lakosságnak.
Mario Zenari érsek, damaszkuszi apostoli nuncius a Vatikáni Rádiónak adott nyilatkozatában felvázolta az ország kritikus helyzetét, hangsúlyozva, hogy nemcsak a keresztényeket, hanem a többi vallási kisebbséget is veszély fenyegeti.
Az elmúlt héten Damaszkusz környékét bombázták, augusztus 6-án este három ágyúlövés hallatszott az apostoli nunciatúra közelében. Északon, Aleppó környékén különösen kritikus a helyzet. A legveszélyesebb azonban az ország északkeleti része, ahol a dzsihadisták megalapították az Iszlám Államot.
Zenari érsek emlékeztetett rá, hogy a lázadás első évében nem voltak különösebb problémák. A második és harmadik évben érkeztek meg kívülről a szélsőséges, ultraradikális elemek. Ha ez az Iszlám Állam tovább terjeszkedne, akkor a helyzet nagyon komolyra fordulna mind a keresztények, mind a többiek számára, mivel az iszlamisták néhány mecsetet is felrobbantottak. A konfliktus teljesen elképzelhetetlen módon súlyosbodott, és nem tudni, hogy milyen irányba tart: lángra lobbanthatja Libanont, Irakot és a térség többi részét is.
Arra a kérdésre, hogy a menekülőket ki fogadja be, és hogyan jutnak el hozzájuk a humanitárius segélyek, az apostoli nuncius a következőket válaszolta: „Ami az emberek exodusát illeti, percenként egy család kényszerül arra, hogy elhagyja otthonát. Talán a déli part felé, vagy Libanonba tartanak. A keresztények mindnyájan ugyanabban a helyzetben vannak. Az egész nemzetközi közösség feladata, hogy komolyan foglalkozzon ezekkel a problémákkal, amelyek könnyen átlépik az országhatárokat.”
Magyar Kurír