Már zajlik a nagyböjti tartósélelmiszer-gyűjtés országszerte. 2024-ben március 10-ig várják a templomokban, plébániákon a felajánlásokat.
A Katolikus Karitász kezdeményezéséhez a Pannonhalmi Főapátság karitászszervezete is minden évben csatlakozik. Nemcsak a templomokban, plébániákon hirdették meg a gyűjtést, hanem egy önkéntes csapattal a győri Metro áruházba is kitelepültek március 8–9-én.
A gyűjtés mellett már szervezik a „Zöldellő kertek” programot – mondja Lőrincz Pál atya és Szabó Gyöngyi, a Pannonhalmi Főapátság karitászszervezetének koordinátora. – Az öngondoskodás jegyében vetőmagot adományoznak a rászoruló családoknak már évek óta. Idén tizenöt háztartást tudnak segíteni.
Szintén az öngondoskodáshoz járul hozzá a „Szép otthonok” kezdeményezés, amely a Katolikus Karitász felzárkóztató programjának része. A több hónapos projekt lényege, hogy a nehéz helyzetben lévők saját munkájukat beletéve tudjanak javítani lakhatási körülményeiken, amelyhez eszköztámogatást és szakmai segítséget kapnak. Tavaly öt család vehetett részt a Pannonhalmi Területi Főapátság területéről a programban. Voltak, aki az udvar rendbetételéhez, mások a ház tatarozásához kaptak segítséget.
Ősszel az iskolakezdéshez kérhetnek támogatást a gyermeket nevelők, amihez a pannonhalmi karitászszervezet mindig tanszergyűjtést is társít.
Karácsony idején a nagy adventi segélyakcióba kapcsolódnak be – igyekeznek felhívni a figyelmet a nehéz sorsú emberekre, rászorulókra. Az „Angyalbatyu” programban is mindig részt vesz a helyi szervezet is: gyerekeknek állítanak össze ajándékcsomagokat felajánlásokból. Tavaly hetven doboz meglepetést tudtak így Kárpátaljára eljuttatni.
Az adventi időszakban az országos programokat szintén helyi kezdeményezésekkel egészítik ki – ismertette Lőrincz Pál és Szabó Gyöngyi. – A pannonhalmi városi karácsonyon jótékonysági standot állítanak fel, illetve évek óta szerveznek adventi melegedőt is, ahol forró itallal, süteménnyel, egytálétellel várják a rászorulókat és az adományozókat, valamint jótékonysági vásárt is hirdetnek erre az alkalomra.
Az országos szervezetnek köszönhetően a pannonhalmi karitász is évről évre több tízmillió forint értékben tud pelenka-, konzerv- és tisztítószer-adományokat kiosztani a rászorulóknak. Emellett saját szervezésben működtetik a „Szent Márton-asztala” elnevezésű programot, amelynek keretében naponta öt rászoruló kap meleg ételt, és további öt családot egész hónapra elegendő tartós élelmiszerrel látnak el.
A pannonhalmi karitász munkatársai és önkéntesei rendszeresen felkeresik a betegeket, és segítik a menekülteket. Jelenleg két ukrán édesanyáról és gyermekeikről gondoskodnak. Élelmiszer-adományokat, étkezést és a főapátságban munkát is biztosítanak számukra.
Nemes, de egyben nehéz szolgálat is a karitászé, ami segítők nélkül nem működhetne – hangsúlyozza Pál atya és Gyöngyi. – Csaknem negyven önkéntessel dolgoznak együtt a helyi csoportok az egyházmegyében. Ők azok, akik lebonyolítják a gyűjtéseket, csomagolják és válogatják a felajánlásokat, kiszállítják a rászorulóknak az adományokat; ők készítik elő és bonyolítják le a programokat. A szakmai segítők szintén oszlopos tagjai e „gépezetnek”. A helyi családsegítővel és a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal is szorosan együttműködnek. A családsegítő szervezet biztosítja, hogy az adományok valóban a rászorulókhoz juthassanak el, míg a máltaiakkal a menekültek támogatásában fogtak össze.
A karitatív munka elképzelhetetlen a jó szándékú emberek nélkül, akik a kezdeményezések mellé állnak. A nagy élelmiszer-, ruha- és műszaki cikk gyűjtésekhez összesen több százan járulnak hozzá évről évre; mellettük pedig többen egy-egy ügy felkarolásával segítik a küldetést. Például egy győri család évente több alkalommal meleg étellel, adományokkal segíti a pannonhalmi rászorulókat, összesen csaknem kilencven embert. Karácsonykor 150 kilogramm banánt és 80 kilogramm narancsot vásároltak részükre, az újév előtt pedig lelkiségi programmal egybekötött vendégségre hívták őket a pannonhalmi Boldogasszony Közösségi Házba, valamint élelmiszercsomagot állítottak össze nekik. Több magánszemély nehéz sorsú gyerekeket fogadott örökbe jelképesen, a napi étkezésüket biztosítva.
A Pannonhalmi Főapátság karitászszervezete munkatársainak az a célja, hogy Szent Márton – a köpenyét a téli hidegben didergő koldussal megosztó katona – mai követőiként a segítő szeretet gyakorlásával erősítsék a közösséget, és ráirányítsák a figyelmet az elesettekre, a betegekre, mindazokra, akik rászorulnak.
Forrás és fotó: Pannonhalmi Főapátság
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria