Nagyot álmodott a Pécsi Egyházmegye főpásztora, Felföldi László püspök, amikor elhatározta, hogy az egyházmegye fiataljai számára nyári tábort szervez egy nem mindennapos helyszínen.
Az egyházmegyei hivatal munkatársaiból és hitoktatóiból álló húszfős csapattal – élükön Sipos Edittel, az egyházmegyei hivatal hitoktatásért felelős munkatársával – egy éven át tartó gondos szervezőmunkának köszönhetően az álomból valóság lett: negyven plébániáról mintegy négyszáz, 10–25 év közötti gyermek és fiatal táborozott hat napon át száz felnőtt önkéntes segítő, hitoktató, szerzetes, papnövendék, diakónus és lelkipásztor felügyelete alatt ÁGOTA® Falván.
A Kiskunsági Nemzeti Park felügyelete alatt álló, természetvédelmi körzetként nyilvántartott hét hektáron elterülő valóságos gyermekparadicsomba érkeztek a táborozók, ahol kalandjátszóterek, modern sportlétesítmények, sétautakkal körülölelt tó, szabadtéri színpad, szökőkutak, gondos kezek munkáját dicsérő kert, filagóriák, közösségi terek és a Szent Jobb Latorról elnevezett kápolna várta az érkezőket.
A táborozók a nyári kánikulában megérkezve még nem gondolták, hogy néhány óra leforgása alatt 10-15 fokkal visszaesik a hőmérséklet, és viharos széllel tarkított, finoman fogalmazva is zord időjárás mellett töltenek két teljes napot.
A rendkívüli időjárás olyannyira váratlanul érte a résztvevőket, akik közül sokan nem készültek a júliusi télre, hogy csak a tábor felkészült szervezőinek gondoskodó odafigyelése sietett a segítségükre: takarókat, esőkabátot, hálózsákot bocsátottak korlátlan számban a táborozók rendelkezésére. A kíméletlen időjárást feledtették a programok, az előre megírt forgatókönyv szerinti precíz napirend és a gyermekeket kísérő önkéntes szolgálatot ellátó munkatársak szeretetteljes odafigyelése.
Az első nap megérkezését és az ismerkedést követően mindennap zenés ébresztő és közös ima segítette a napindítást, melyet a püspök személyes, a gyermekek nyelvén szóló, közvetlen gondolatai és buzdításai követtek a hálaadás, valamint az egymásra és a teremtett világra való odafigyelés fontosságáról.
A tábori napokat délelőtti és délutáni programelemek tagolták megkomponált egésszé, melyben elsőként a Nemzeti Örökség Intézete és a Nemzeti Művelődési Intézet munkatársai invitálták kreatív és izgalmas feladatokkal, játékos kihívásokkal teli történelmi utazásra a táborlakókat. Ezalatt felfedezték közös történelmi múltjuk fontos mozzanatait, bővítették történelmi ismereteiket, erősítve nemzeti identitásukat.
A második tábori napon az Isteni Ige Társaságának missziós szerzetesei és papjai fergeteges sikert arattak személyes tanúságtételeikkel és fülbemászó zenei elemekkel tarkított koncertjükkel, mely szinte felrobbantotta a közösségi tér falait. A verbiták az egyik legnagyobb gazdagságukat, a nemzetköziséget tárták a fiatalok elé. Misszionáriusaik sokféle kultúrából származnak, így tesznek tanúságot arról, hogy a testvéri együttélésnek nem lehet akadálya a különbözőség, hanem éppen ez teszi sokszínűvé az életünket.
Magyarországra a rend az 1920-as években érkezett, amikor a pécsi egyházmegyés kegyhelyen, Máriakéménden telepedtek le, néhány éve pedig elmaradhatatlan vendégei a kiemelt egyházmegyés rendezvényeknek.
Hatalmas sikert aratott az Élő könyvtár címet viselő program, melyben az Egyházhoz kötődő szolgálattevő munkatársakat és önkénteseket, köztük Felföldi László püspököt is mint élő könyveket „kölcsönözhették” ki az érdeklődők a könyvtári katalógusból, majd fellapozva őket, az élő könyvek személyesen adtak választ az „olvasók” minden kérdésére.
A beszélgetésekből őszinte tanúságtételek, vargabetűkkel tarkított, az isteni gondoskodás által kísért emberi életutak rajzolódtak ki a gyermekek számára.
Meskó Zsolt író, film- és színházi rendező, forgatókönyvíró, producer és munkatársai irodalmi café keretében versíró kurzust és drámai elemekre épülő kulturális foglalkoztatót hoztak a táborozóknak, az egyházmegye egyetemi lelkészségének fiataljai pedig izgalmas, olykor vicces és szórakoztató feladatokból álló akadályversenyre hívták a fiatalabb korosztályt.
A tábor értékes és értelmes szórakoztatásra és kulturális elemekre épülő programjaiba kikerülhetetlen elemként csendesen simult bele a mindennapok lelkisége. A közös imádságos alkalmak és a lelki muníció mellett ifjúsági szentmise, lelki beszélgetések és a gyónási lehetőség is a mindennapok része volt.
Felföldi László, a Pécsi Egyházmegye megyéspüspöke mindvégig személyesen jelen volt a táborban, jó pásztorként terelgette a táborlakókat, aktívan szervezkedett, ha kellett, biztatott és motivált, következetes és jó atyaként terelgette a rábízottakat. Együtt mókázott, focizott, játszott, énekelt és verselt a gyerekekkel, személyes példával tárva eléjük az Egyház emberi arcát.
A kreatív foglalkozások számtalan technikával kísért elmélyülésre adtak lehetőséget, az Ivándárdai Sportegyesület íjász szakosztályának tagjai az íjászat mesterfogásaival ismertették meg a vállalkozó szelleműeket, a tábor utolsó estéjén megrendezett Ki mit tud? pedig jókedvű és hatalmas kacagásokkal kísért pillanatokkal tette felejthetetlenné ezt a néhány napot a résztvevők számára, míg a tábortűz esti fényei és a tűz ropogása már a búcsúzás közeli pillanatait vetítette előre.
A tábor zenei szolgálattevőinek vezetőjét, Iváncsits Tamás hitoktatót előzetesen dalszerzésre és zeneírásra kérte fel Felföldi László püspök. A méltán népszerű és elismert katekéta jóvoltából a tábor mottója nyomán az ószövetségi Sámuel történetének kulcsmondatából – Szólj, Uram, figyelek rád, készen áll a te szolgád címmel – tábori induló született, melynek fülbemászó dallama és értékes üzenete olyannyira értő fülekre talált és sikeres lett a táborlakók körében, hogy napjában többször hatalmas ováció közepette, harsogva énekelt, kötelező eleme lett a tábornak.
A tábort működtető személyzet csendes, ám precíz, értő és figyelmes szolgálata, akiknek a keze munkáját dicséri a tábor pedáns tisztasága, szintén védjegye lett ÁGOTA® Falvának. A megyéspüspök az utolsó tábori vacsorát követően a táborozó gyermekek gyűrűjében személyesen mondott köszönetet és fejezte ki háláját a személyzet áldozatos szolgálatért, majd a táborozókkal közösen kértek áldást a láthatóan elérzékenyült munkatársak életére.
A táborozók elköszöntek a néhány napra hű társként melléjük szegődött terápiás kutyusoktól, akiket örök barátként zártak szívükbe.
A tábor zárószentmiséjén a főpásztor megáldotta a táborhely Szent Jobb Lator-kápolnája új monstranciáját, melyet Molnár Erik püspöki titkár helyezett el a kápolna tabernákulumában.
A Pécsi Egyházmegye első alkalommal megrendezett gyermek- és ifjúsági tábora véget ért, emlékezetes és önfeledt pillanatokat éltek meg, tartalmas beszélgetések zajlottak, barátságok köttettek, melyek vitathatatlanul szép élményt jelentettek a résztvevők számára, akik megtanulták, hogy figyelni kell Isten szavára életükben, miként a fiatal Sámuel is tette.
Felföldi László pécsi megyéspüspök a helyszínen jelentette be, hogy a hatalmas sikert aratott egyházmegyei gyermek- és ifjúsági tábort 2026-ban is megrendezik ÁGOTA® Falván.
Forrás, fotó és videó: Pécsi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria