A jubileumi engesztelő gyalogos zarándoklat fő célja: közös ima a magyar családokért és a hazáért, s ebbe bekapcsolódnak a Tengertől tengerig elnevezésű, a Csendes-óceántól az Atlanti-óceán partjához igyekvő zarándoklat résztvevői is, akik a czestochowai Fekete Madonna óriási képét is hozzák a menetben, és az életvédelem jelentőségére hívják fel a figyelmet.
A zarándoklatot Bíró László családreferens püspök, Süllei László esztergom-budapesti érseki helynök és Lambert Zoltán kanonok, városmajori plébános vezeti. Tóth János Csaba, a főegyházmegye sajtóreferense elmondta: a zarándoklat közben Blanckenstein Miklós, az Esztergomi Hittudományi Főiskola rektora a papi és szerzetesi hivatás iránti érdeklődés ébresztéséről, Székely János püspök az október 11-én kezdődő hit évéről, Janig Péter kórházlelkész a szenvedés és a betegség elfogadásáról, míg Biró László a keresztény családról tart elmélkedést.
A zarándokok a Mária Rádión keresztül be tudnak kapcsolódni a közös énekbe és imába. Az eseményre több ezer embert várnak az ország számos településéről.
A szervezők közlése szerint a zarándoklat mintegy 10 kilométer hosszú, és a XII. kerület Szamos utca - Városmajor utca - II. kerületi Szilágyi Erzsébet fasor - Hűvösvölgyi út - Nagykovácsi út - Ördögárokutca - Szent József utca útvonalon halad.
Mindszenty József bíboros, hercegprímás 65 évvel ezelőtt hirdette meg a Boldogasszony évét, amelynek során országszerte több zarándoklatot és lelki programot tartottak. 1947. szeptember 15-én
ennek keretében rendezték meg azt a zarándoklatot, amelyen Mindszenty József bíboros vezetésével mintegy százezer ember vonult a Városmajorból Máriaremetére.
* * *
Mindszenty József 1892-ben született, eredeti neve Pehm József.Zala megyei plébánossága után 1944-ben nevezte ki XII. Pius pápa veszprémi püspökké, röviddel ezután a nyilas kormány bebörtönözte.
Esztergomi érsek és Magyarország prímása 1945-ben lett, bíborosi rangot 1946-ban kapott. Koholt vádak alapján 1948 karácsonyán bebörtönözték, 1949-ben életfogytiglani börtönre ítélték. Az 1956-os forradalom alatt kiszabadították, melynek leverése után az Egyesült Államok budapesti nagykövetségére menekült, onnan 1971-ben hagyhatta el az országot és költözhetett Bécsbe, ahol 1975-ben halt meg. Végakarata szerint az ausztriai Mariazellben temették el. A rendszerváltáskor, 1990-ben rehabilitálták, 1991-ben pedig ünnepélyes keretek között helyezték örök nyugalomra Esztergomban.
Mindszenty József boldoggá avatási folyamata 1994-ben kezdődött Rómában a szentté avatási kongregációnál. Azóta ez a testület megbizonyosodott arról, hogy a bíboros imájának hatására gyógyult meg két halálos beteg, ami kritériuma boldoggá avatásának.
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia 2006-ban hivatalosan is kérte boldoggá és szentté avatását. Mindszenty József hercegprímás boldoggá avatásáért az idén számos helyen tartottak egyházi ünnepségeket annak alkalmából, hogy 120 éve született a kommunizmus alatt üldöztetést szenvedett bíboros.
Mindszenty József teljes körű jogi, erkölcsi és politikai rehabilitálását a Legfőbb Ügyészség ez év márciusában meghozott határozatával nyilvánította ki.
Esztergom-Budapesti Főegyházmegye/Magyar Kurír