Szerencsére – mint szinte mindenre – erre is sok megoldás van:
a méregzöldtől (dekoráció és egyszer használatos/azonnal elhervadó ajándékok teljes elhagyása) kezdve a középzöldön keresztül (legalább a lufit elfelejtjük) a halványzöldig: sorsuk végeztével komposztáljuk a növénydekorációt!
Ez utóbbihoz az alábbiakat kell tenned:
– felveszed a kapcsolatot az iskolai ballagás szervezőjével és megkéred, hogy a ballagás végeztével hadd vidd el a növényeket (szinte biztos, hogy megengedik és még örülni is fognak neki);
– keresel egy közeli komposztálót (legjobb, ha magának az intézménynek van komposztálója, ám ha még nincs, akkor ez egy remek apropó arra, hogy elbeszélgess a kérdésről az illetékesekkel);
– ha nem ismersz a környéken komposztálót, nézz körül a közösségi komposztálók között vagy a Sharewaste komposztálóapplikáción.
Tehát a ballagás végén elviszed a növényeket a komposztálóba.
Ehhez jól jön némi segítség:
ha tudsz, keress néhány hasonló gondolkodású szülőt a levelezőlisták/csoportok segítségével, de a gyerekeket is befoghatjátok. Ez egy remek teremtésvédő közösségi program is egyben!
Komposztálás előtt szedjétek le a növényekről az összes celluxot és más, nem lebomló anyagot. A lágyszárúak némi darabolás után mehetnek is a komposztba, a fásszárúakat viszont jobb előzetesen géppel aprítékolni, ezeket tehát lehetőleg ne tedd közvetlenül a komposztba. Aprítást sok önkormányzatnál meg is lehet rendelni, de egyszerű, kisebb aprítója meglepően sokaknak van! Nézz körül a környékeden, hátha a szomszédod is boldog aprítótulajdonos! Sőt, a Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület is tud kölcsönözni ilyen eszközt.
Mivel a ballagásokat április végén-másju elején tartják, érdemes már most lépni és előkészülni a ballagási komposztálásra. Hajrá!
Forrás és illusztráció: Teremtésvédelem Facebook-oldala
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria