Magyar rendező Teréz anyáról szóló filmjét támogatja a Görögkatolikus Metropólia

Kultúra – 2024. szeptember 15., vasárnap | 13:01

Navin Chawla, Teréz anya egykori lelki gyermekének a szentről szóló életrajzi könyve nemrég jelent meg magyar fordításban. A kötetet szeptember 11-én mutatták be a budapest-belvárosi Nagyboldogasszony-főplébániatemplomban. Ez alkalommal találkozott a szerző Tihanics Norbert hajdúdorogi görögkatolikus dokumentumfilmessel és Kocsis Fülöp metropolitával.

Tihanics Norbert Kocsis Fülöptől kért támogatást Teréz anyáról szóló dokumentumfilmjéhez.

Joggal merülhet föl a kérdés, hogy miért kell egy újabbat készíteni, mivel Teréz anyáról készültek már filmek, portrék, és főleg, miért kell ahhoz a metropólia segítsége?

Azért, mert a Teréz anya által alapított Szeretet Misszionáriusainak kalkuttai anyaháza elzárkózik a dokumentumfilmesektől. Ennek oka, hogy az angliai Sky csatorna őket félrevezetve nem Kalkuttai Szent Teréz életművéről készített dokumentumfilmet, hanem azt sugalmazta, hogy bűnös, pénzéhes személy volt az alapító.

Tihanics Norbert kapcsolatba került a szent egykori segítőjével, Navin Chawlával. Az indiai választási bizottság egykori elnöke 1975 óta családjával együtt követője, segítője és lelki gyermeke volt Teréz anyának. Tihanics Norbert munkáit tanulmányozva Chawla úr számára bebizonyosodott, hogy valóban a szeretet misszióját, a hit erejét próbálja bemutatni, és – ha nehezen is – de meggyőzte a kalkuttai nővéreket, hogy engedélyezzék a dokumentumfilm elkészítését.

Navin Chawla Teréz anyáról szóló életrajzi könyvének magyar fordítását szeptember 11-én mutatták be Budapesten, ezt az alkalmat kötötte össze a magyar dokumentumfilmessel való találkozással is. Az elmúlt napokban hosszasan tanulmányozták a dokumentumfilm forgatókönyvét. A közös munka folytatásának záró akkordjaként Budapesten találkoztak Kocsis Fülöp metropolitával, aki az anyagi támogatás mellett hivatalos, írásos ajánlást is küldött a kalkuttai nővéreknek, és Navin Chawla kérésére áldását adta a munkára.

„Teréz anya a legalázatosabb ember volt, akivel valaha találkoztam, és emellett óriási humora is volt. Az emberek először nem értették, hogy miért szedi össze az út szélén szó szerint ezrével fetrengő leprásokat, árvákat, szegényeket, haldoklókat.

Be is panaszolták a kormányzónál, aki azt mondta nekik, szívesen elzavarja, ha megcsinálják azt, amit ő tesz. Senki nem mozdította a kisujját sem.

Az árva, haldokló, mindenki által lenézett és megvetett emberek méltóságát, emberi mivoltát adta vissza, még akkor is, ha haldokoltak. Szeretetet, törődést adott, ha mást nem is tudott. Gyakran járt nálunk, játszott a gyerekeinkkel, sokszor imádkoztunk együtt az otthonunkban – meséli Navin Chawla felesége, Rupika. – Ugyanazon a napon van a születésnapunk. Sosem felejtem el, amikor a születésnapján lett annyira beteg, hogy bevittük a kórházba. Ott, a betegágyán ketten szeltünk föl egy szelet születésnapi süteményt.”

Navin Chawla megemlítette, hogy Teréz anyának sokan a szemére vetik, hogy vannak pazar építményei is. „Nos, én voltam az egyik ilyenben, Madridban.

Zsófia királynétól kért egy kis épületet, amelyben a hajléktalanokat gondozhatja. A királynő egy akkora palotát adott neki, hogy Teréz anya sopánkodva kérdezte tőlem: »Mit csináljak én egy ekkora épülettel?« Hát így vannak pazar építményei.”

Teréz anya oda ment, ahova más nem. Ott építkezett, ahol más nem, azokat szerette, akiket más nem.”

A kötet a Kairosz Kiadó gondozásában jelent meg.

Szerző: Király András

Fotó: Britannica.com

Forrás: Hajdúdorogi Főegyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria