Soltész Miklós beszámolt arról, hogy a magyar nemzet történetében sorsfordítónak számító 1526-os csata 500. évfordulóját számos – jelentős mértékű kormányzati támogatással megvalósuló – beruházás, fejlesztés kíséri, illetve előzi meg.
E fejlesztéseken keresztül is bizonyítható, hogy Mohács nem egy tragédiával egyenértékű, hanem megmutatja, „szenvedésből is van talpra állás, erő” – hangoztatta.
Egy néhány hete megjelent kormányhatározatra utalva az államtitkár közölte: Mohácson a 2026-os évfordulóig félmilliárd forintból – egyebek mellett – megújul a belvárosi Szent Mihály-plébániatemplom, a város főterén álló fogadalmi templom árkádsora, valamint a csatatéri emlékkápolna és kálvária.
Soltész Miklós közölte: az egyházi értékek megújításával a csatában meghalt hősök ezreinek emléke előtt tisztelegnek.
Az emlékezés mellett további kisebb beruházások támogatásával a helyi közösségek megerősítéséhez is hozzájárul majd a kormány, így a mohácsi szerb, horvát és német nemzetiség is felújításokat hajthat végre a közeljövőben a kabinet támogatásával – fűzte hozzá.
Hargitai János, az évfordulóról történő méltó megemlékezéssel összefüggő feladatok ellátásáért felelős miniszteri biztos kiemelte: a város és környéke soha nem látott fejlődésen megy keresztül a következő években a Mohács 500 program révén.
Közölte: a mohácsi Duna-híd projektje az ahhoz kapcsolódó 28 kilométernyi új útpálya kivitelezésének megkezdésével már elindult, emellett idén és jövőre teljesen felújítják a város központi terét, a téren álló városházát, a fogadalmi templom árkádsorát, és parkolóházat is létesítenek a belvárosban, összesen több mint tízmilliárd forintos kormányzati támogatással.
Hozzátette: az 1687-es második mohácsi csata színterén, Nagyharsánynál is megújul, illetve gazdagodik a már meglévő emlékmű.
Pávkovics Gábor, Mohács polgármestere közölte: a kormányrendelet nemcsak a sajtótájékoztatón érintett fejlesztésekre biztosít forrásokat, hiszen bizonyos programelemeket nem 2026 augusztusáig, hanem a későbbi években valósítanak meg – a tervek szerint – további több milliárd forint értékben.
A kormányhatározat szerint 2027 és 2029 között biztosíthatnak forrást – a többi között – egy egykori varroda szolgáltatóházzá alakítására, egy II. Lajos király-emlékhely és egy ahhoz kapcsolódó látogatóközpont kialakítására, és a csata központi emlékművének létrehozására is.
Forrás és fotó: MTI
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria