Több mint 70 év után újra megszólaltak a dél-morvaországi Nepomuki Szent János-kegytemplom harangjai

Kitekintő – 2016. szeptember 19., hétfő | 20:02

Hetvennégy év után újra harangokat kapott a Nepomuki Szent János-templom a csehországi Žďár nad Sázavou városa melletti Zelená hora népszerű búcsújáró helyen.

Az eredeti megoldású, nagyon látványos, ötszögletű, barokk stílusú Nepomuki Szent János-templomot a helyi cisztercita apátság megrendelésére Jan Santini, a híres cseh építész építette 1719 és 1722 között, és ma az UNESCO világörökségi listáján is szerepel.

A templomban eredetileg öt harang volt, amelyeket az első világháború idején hadi célokra elkoboztak. A három új, Rudolf Manousek által készített harangot 1926-ban szentelték fel. Ezeket azonban 1942-ben szintén hadi célokra a németek kobozták el. A világhírű templomban azóta nem voltak harangok. Számukat azért csökkentették ötről háromra, mert a szakértők szerint a templom statikája időközben megváltozott, s az épület az öt harangot már nem bírná el.

Az első ízben szeptember 18-án, vasárnap este ünnepélyesen megszólaltatott legújabb három harangot Petr Rudolf Manousek, Rudolf Manousek unokája öntötte Brnóban.

A három harang elkészítését, amelyek a Szent Cirill és Metód, Szent Zdislava, valamint a Szent Adalbert nevet kapták, nyilvános gyűjtésből finanszírozták. A legnagyobb harang, a Szent Cirill és Metód súlya 84 kilogramm, a legkisebb Szent Adalberté 35 kilogramm.

Petr Rudolf Manousek szerint a mostani harangok súlya, formája és hangja megfelel a nagyapja által öntött harangok súlyának, formájának és hangjának.
Az új harangokat szervezetten a turisták és az érdeklődők is megtekinthetik – közölte Lenka Houdová, a Zelená hora búcsújáró hely gondnoka.

A Nepomuki Szent János-templom körül szintén egyedülálló régi temető van, az egész együttest fal övezi. Jelenleg a turisták által gyakran látogatott műemlék teljes felújítása folyik, amit részben uniós forrásokból fedeznek.

A zarándoktemplom a Žďár nad Sázavou városa melletti Zelená horán, azaz „Zöld hegyen” található. Az építtető ciszterci apáttól, Václav Vejmluvától származó Zelená hora elnevezés Nepomuk hegyére emlékeztet, ahonnan Csehország védőszentje és az első žďári szerzetesek elindultak. A templom Jan Blažej Santini-Aichel barokk építész legnagyobb művei közé tartozik.

A templom barokk és gótikus stílusban épült 1719–1722 között. Konstrukciója a kör alakzaton alapul, mely többször ismétlődik, valamint az ötös számon, amely Nepomuki János öt csillagára utal, melyek a legenda szerint a halott szent teste fölött megjelentek. Santini az épületet szemmel láthatóan körvonalak meghúzásával konstruálta. Ehhez még bizonyos ikonografikus jelentőségű számokat is használt. Alkotásaiban gyakran megjelent a hármas, ötös, hetes, tizenkettes szám. A zöld hegyen az ötös mellett jelen van a Szentháromságra utaló hármas szám, azonkívül csillag formájában a hatos, ami szintén Szűz Mária jele, hiszen Nepomuki János Mária-tiszteletéről is ismert volt. A templom körül felváltva öt háromszög alakú és öt ovális alaprajzú kápolna helyezkedik el. Így a templom konstrukciója a gótikus katedrálisok kórusának metszetére és működési rendszerére emlékeztet.


A főoltár Nepomuki Szent János szobrával és angyalokkal, 
Jan Pavel Čechpauer alkotása (1725–27)

A templom belsejében az ovális oldalkápolnákat keskeny, tört ívű ablakok kötik össze a középső, henger alakú térrel. A középső teret hullámos kupola koronázza, melyet tíz pillér tart. A templom ereklyetartót formáz, melyben Nepomuki János nyelvét őrzik relikviaként.

Forrás és fotó: Wikipédia

Forrás: MTI

Fotó: Wanderant.com

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria