A szentmise után ünnepi beszédet mond Arnold Chrapkowski pálos rendfőnök, Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára. Az egybegyűlteket a helyi világi elöljárók köszöntik majd: Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke; valamint Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
Az új pálos kolostor tervezője Macalik Arnold, aki Lázár Csaba és Szilágyi-Bartha József építészmérnökökkel közösen dolgozott a terveken.
Az épület központi magja a kápolna. A szerzetesek lakhatásának biztosítása mellett a tervezéskor az is célkitűzésként szerepel, hogy az elcsendesedésre vágyók mintegy „ideiglenes szerzetesként” tölthessenek időt a közösséggel imádságban és a kolostor körüli munkákban.
Az épület legfelső emeletén kialakított teremből – mely előadások, elmélkedések, tanítások megtartására biztost majd teret – csodálatos kilátás ragadja magával az ide érkezőket, sőt egy erkélyen keresztül a kápolnában végzett liturgiába is be lehet kapcsolódni.
A tervek szerint a kolostor hosszabb ideig is nyitva tart majd az érdeklődők számára, a pálos rend előírásaink megfelelően azonban klauzúrát tartanak azokon a helyeken, ahol a szerzetesek hétköznapjaikat élik. (Természetesen a klauzúrán belül tartózkodhatnak majd a férfi lelkigyakorlatozók is.)
A szerzetesek – bízva Isten végtelen szeretetében – azt remélik, hogy az egyetlen magyar alapítású szerzetesközösség, a pálos rend a Hargita tetején, több mint 1300 méter magasan is szolgálni tudja majd az Egyház és a nemzet jövőjét, megerősítve az Istenbe vetett hitet.
A kolostor építését a magyar kormány, a helyi vezetés és nagyon sok jó szándékú adományozó támogatta.
Az esemény részletes programja a pálos rend honlapján ITT olvasható.
Szerző: Bátor Botond (a pálos rend erdélyi elöljárója)
Fotó: Macalik Arnold építészmérnök, Elekes Károly kivitelezésvezető
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria