Az épületet Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök áldotta meg. Az eseményen Babály András, a minorita templom plébánosa is részt vett, valamint a város görögkatolikus és református felekezetének vezetői és egyéb elöljárók, érdeklődők.
Az ünnepségen köszöntőbeszédet mondott Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára; Simon Miklós országgyűlési képviselő; Máté Antal, Nyírbátor polgármestere; Hammerstein Judit, az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) általános főigazgató-helyettese. A fogadáson pohárköszöntőt mondott Báthori Gábor, az MNMKK MNM Báthori István Múzeumának igazgatója.
Az ünnepi esemény első részét a város gótikus-barokk római katolikus minorita templomában tartották, majd a megáldás és a szalagátvágás után a jelen lévő vendégek tárlatvezetésen vettek részt a múzeumban.
„A templomban több volt, mint pap, az államban több volt, mint király, a csatában több volt, mint katona, a köz szabadságának védelmében több volt, mint polgár, a barátság ápolásában több volt, mint barát” – Marcin Kromer, a Lengyel Királyság hercegprímása, kora egyik legtanultabb teológusa és történetíróként becsült kortársa mondta ezt a 16. században élt Báthory István erdélyi fejedelemről. Hammerstein Judit főigazgató-helyettes ezeket a méltató sorokat idézte fel, amely a nagyfejedelem által alapított Vilniusi Egyetem (egykori jezsuita akadémia) falán látható. Majd kifejtette, hogy nemcsak egy épület felújítását ünnepeljük, hanem a Báthory-kultusz is méltó helyre kerül a magyar identitás- és emlékezettudatban.
Máté Antal polgármester többek között a templomépítő kenyérmezei hőst, a 15. században élt Báthori István erdélyi vajdát méltatta, akinek az oszmán török sereg fölött aratott győzelme nemcsak Nyírbátor, Magyarország, de egész Európa számára nagy jelentőséggel bírt. A nyírbátori két (református, római katolikus) templomot is ő építtette. A polgármester megemlékezett Kelemen Didák minorita szerzetesről, rendi elöljáróról is, aki nemcsak felújíttatta, újjáépíttette a nyírbátori katolikus templomot, hanem mellette rendházat épített, ahol később a Báthori István Múzeumot alakították ki, és emellett sok intézményt hozott létre az országban.
Závogyán Magdolna államtitkár elmondta, a Báthory család évszázadokon át vezető szerepet töltött be az ország történelmében. Nemcsak uralkodót adott Lengyelországnak, és hadvezéreket, államférfiakat, egyházi méltóságokat, hanem a kultúra bőkezű mecénásai, a hazai művelődéstörténet meghatározó alakjai is voltak. A múzeumnak otthont adó középkori alapokon nyugvó kolostori épület erősíti a Báthoryak kultuszát, ez nemcsak országos, hanem közép-európai jelentőségű is.
A teljes beszámoló ITT olvasható.
Szöveg: Kovács Ágnes
Forrás és fotó: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria