Puskás Tivadar, Szombathely polgármestere emlékeztetett: Európa legismertebb védőszentje 316-ban Savariában, a mai Szombathelyen született, a város pedig már most megkezdte a felkészülést születése 1700. évfordulójának méltó megünneplésére.
Szavai szerint Szent Márton kultuszának, szellemiségének ápolása a kétezer éve folyamatosan lakott városban évszázadokra nyúlik vissza. 791-ben maga Nagy Károly frank király is Szent Márton tisztelete miatt járt a városban, 1777-ben Mária Terézia megalapította a Szombathelyi Egyházmegyét, amelyet annak első püspöke, Szily János Szent Márton oltalmába ajánlott.
Puskás Tivadar hozzáfűzte: 1913-ban hozták Szombathelyre Szent Márton ereklyéjét jelenlegi formájában, és 1994 óta minden év novemberében megünneplik a város híres szülöttjét.
Szommer Ildikó, a programsorozat főszervezője a sajtótájékoztatón arról szólt, hogy Szombathelyen a Gyermekek Házában már meg is kezdődtek az óvodások és általános iskolások számára szervezett Márton-napi kézműves-foglalkozások, november 5-én pedig Szent Márton vándorútján címmel szerveznek számukra helytörténeti felfedezőjátékot.
November 7-én Szombathely főterén nyílik szabadtéri kiállítás Az irgalmasság katonája címmel, november 7–8-án, pénteken és szombaton, ugyancsak a főtéren, felelevenítik a szent alakjához kötődő néphagyományokat.
November 8-án és 9-én tartják a Vasi Skanzenben a Szent Márton-napi országos nagyvásárt.
November 9-én, vasárnap 9 órától a Szent Márton-templomban Veres András megyéspüspök celebrál szentmisét, amely után körmenet veszi kezdetét az ereklyével.
Ugyanezen a napon a Vas Megyei Művelődési és Ifjúsági Központban a Szombathelyen élő horvát és német nemzetiségi közösség tagjai emlékeznek Szent Mártonra, november 10-én pedig a 30Y jelzésű kultúrbusz azt mutatja be, hogy a helyi fotósok hogyan látják a város Szent Márton-emlékeit.
November 11-én, Márton napján a Savaria Múzeumban nyílik kiállítás, ezt követően tudományos konferencia veszi kezdetét, este pedig a Szent Márton-templomban Vadász Attila orgonakoncertjét hallgathatják meg az érdeklődők.
A programok egészen december első hetéig folytatódnak. A kínálatban találhatunk régészeti előadást, városnéző sétát, bábszínházi játékot, amely Szent Márton köpenyének híres legendájával ismerteti meg a kicsiket, de sor kerül a Szent Mártonról elnevezett kórusok találkozójára is.
December 8-án és 9-én a szombathelyi Weöres Sándor Színház szervez interaktív színházi sorozatot középiskolások számára.
Kép: Pannonhalma.network.hu
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria