Vallásturisztikai szakemberek vették át diplomájukat az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen

Hazai – 2025. július 16., szerda | 16:10

Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (EKKE) 2024 szeptemberében elsőként indította el az országban a vallásturisztikai szakember szakirányú továbbképzést. A sikeres államvizsgát követően nyolcan vehették át a oklevelüket július 4-én az egyetem diplomaátadó díszünnepségén az egri bazilikában.

A két féléves képzésre az ország minden részéről, sőt határainkon túli vallásturisztikai helyszínekről is érkeztek hallgatók azzal a céllal, hogy a tanulmányaik során megszerzett tudásuk, kompetenciáik segítségével hozzájáruljanak értékkincseik fejlesztéséhez.

A képzés az EKKE Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar Gazdaságtudományi Intézetének gondozásában valósult meg, szakmai irányítója Domjánné Nyizsalovszki Rita, a turizmus tanszék vezetője volt, a lelkiségi vezetésért pedig Novák István atya általános rektorhelyettes felelt.

A vallásturizmus világszinten és Magyarországon egyaránt dinamikusan fejlődő ágazat.

Jelentőségét mutatja a 2021-ben megalkotott és a magyar kormány által elfogadott Nemzeti Vallásturizmus Intézkedési Terv, amelynek egyik fontos alappillére az edukáció. 2022-ben a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia 2030 – Turizmus 2.0 verziójában szintén kiemelt ágazati pillérként szerepel a vallásturizmus. Ez azt jelenti, hogy a stratégia elismeri a vallási örökségben rejlő turisztikai potenciált, és a fejlesztések egyik fontos területeként kezeli.

A vallásturizmus a hit átadásának egyik nagyon fontos színtere, amely a személyes hit mellett szakmai profizmust is igényel. Az elmúlt másfél évtizedben számos vallási értékkincs újult meg hazánkban, de teljesen újak is születtek. A képzés átfogó célja, hogy a hallgatók megszerezzék az értékkincsekhez kapcsolódó szellemiség hiteles átadásához, valamint az azok hatékony üzemeltetéséhez és fejlesztéséhez szükséges elméleti és gyakorlati tudást egyaránt.

Cél tehát olyan szakemberek képzése, akik a hiteles és elmélyült lelkiséget turisztikai profizmussal képesek ötvözni.

A képzés hármas célkitűzése: az elmélyült szakmai tudás átadása, a gyakorlati készségek megszerzésének lehetősége és a közösségépítés. A szakmai tudás átadásában az egyetem oktatói mellett a szakterületükön elismert külső oktatók is részt vettek.

A hittel kapcsolatos alapismeretek átadása során kiemelt figyelmet kapott a képzés ökumenikus jellege, amelynek erősítése a következő években is célként jelenik meg.

A képzés fontosságát mutatja az is, hogy a Miniszterelnökség ösztöndíjjal támogatta azokat a hallgatókat, akik valamelyik egyház által fenntartott vallásturisztikai helyszínről érkeztek.

Az elméleti tudás elmélyítését szakmai gyakorlati partnereink profizmusa biztosította. A szakmai partnereink – Pannonhalmi Főapátság; Tihanyi Bencés Apátság; Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhely; Tiszántúli Református Egyházkerület; Máriapócsi Nemzeti Kegyhely; Zarándokakadémia – által üzemeltetett vallásturisztikai értékkincsek működését, jó gyakorlatait a szakmai tanulmányutak keretein belül ismerhették meg a hallgatók. Lehetőség nyílt arra, hogy a hallgatók több szakmai programon is részt vegyenek, például a Zarándokakadémia és a Zarándokfórum rendezvényein. A közös tantermi órák, tanulmányi kirándulások és szakmai események során erős közösség formálódott az évfolyamból – egy olyan szakmai-baráti közösség, amelynek tagjai a jövőben is számíthatnak egymásra a hit átadásának e különleges, gyakran kihívásokkal teli, de mégis szép útján.

Szerző: Domjánné Dr. Nyizsalovszki Rita tanszékvezető egyetemi docens

Forrás és fotó: Eszterházy Károly Katolikus Egyetem

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria