Az Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatóságának (EKIF) intézményeit, az Apor Vilmos Katolikus Főiskolát és az egyházmegyei hitoktatókat összesen több mint háromszáz fő képviselte. A 2021/22-es tanévben Fóton új iskola kezdte meg működését Szent Ágoston Keresztény Általános Iskola és Gimnázium néven.
Az egyházmegyei közös tanévnyitót a tavalyi tanévben kezdeményezte Marton Zsolt megyéspüspök, ezzel is kifejezve, hogy az egyházmegye a közneveléstől kezdve a felsőoktatásig egységes értékrendet és szellemiséget szeretne megvalósítani valamennyi intézményében. Mivel jelenleg a váci székesegyház felújítás alatt áll, a központi programokra az egyházmegye más templomaiban és településein került sor.
Az EKIF képviseletében a szentmisén részt vett Selmeczi Zoltán főigazgató, valamint az egyházmegye harminc oktatási-nevelési intézményének képviseletében igazgatók és pedagógusok. Az Apor Vilmos Katolikus Főiskolát Gloviczki Zoltán rektor és munkatársai, míg az egyházmegyei hitoktatókat Tornay Gábor hitoktatási igazgató és munkatársai képviselték. Meghívott vendégként jelen volt Vass György, Fót polgármestere és Mihályi Zsolt Apor jegyző, valamint a keresztény egyházak helyi képviseletében Cserhátiné Szabó Izabella evangélikus lelkész, Filemon Zsolt baptista lelkész, Mezei Tibor Imre és Sebestyén Győző református lelkészek, Sebők Sándor katolikus lelkipásztor.
A tanévkezdő szentmise homíliájában Marton Zsolt arra hívta a pedagógusokat, hogy ne a világ logikája szerint akarják megélni az új tanévet, hanem Jézus Krisztus szeretettörvénye alapján: szolgáló szeretettel forduljanak egymás felé. „Szolgálni nem könnyű, mert a szolgálat nem a másik önkényének kiszolgálását jelenti, hanem az evangélium szerinti gondolkodást a másikról, azt, hogy eszerint beszélünk egymással, cselekedünk a másikkal.
A szolgálathoz figyelmes szem kell, tapintat, szeretet és jókedv”
– mondta a főpásztor. Majd felelevenítette a nap szentje, Nagy Szent Gergely pápa alakját, aki a 6. században, a népvándorlások korában, a járványok és éhínség sújtotta Rómában fogalmazta meg a hivatását: Servus servorum Dei – Isten szolgáinak szolgája. Gergely pápa ezt a küldetését alázattal tudta megvalósítani, mert szolgálni csak alázattal lehet. Az alázatos ember tudja: minden Istentől van. Képességeit Istentől kapott ajándéknak és mások szolgálatára való feladatnak tekinti. Marton Zsolt kérte a munkatársakat, hogy
a tanév folyamán mindnyájan váljanak jellé: a szeretetben való szolgálat jelévé; az élet, a házasság, a család védelmének jelévé; az igazságot őszintén és szenvedélyesen kereső és megtaláló ember jelévé.
A tanévnyitó fóti helyszínválasztását indokolta az a tény is, hogy 2021. szeptember 1-jével Fóton új iskolát alapított az Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága Szent Ágoston Keresztény Általános Iskola és Gimnázium néven.
„Minden új intézmény alapítása kegyelem az egyházmegye és az EKIF számára. A fóti alapítás különösen is kiemelkedik a sorból, hiszen a városban már 1991 óta működött egy ökumenikus szellemiségű iskola.
A név és a névadó választásával egyértelműen szerettünk volna utalni arra, hogy ezt az ökumenikus szellemiséget, amelyet a korábbi iskola képviselt, az új intézmény is magáénak vallja.
Ezenkívül továbbviszi a korábbi tantestület tudását és tekintélyét, és mindazoknak a gyerekeknek helyet kínál, akik korábban az ökumenikus iskola tanulói voltak” – mondta Selmeczi Zoltán, a helyi Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatóságának főigazgatója.
A korábbi ökumenikus iskola fenntartója, a Fóti Ökumenikus Közművelődési Egyesület 2020-ban ajánlotta fel a Váci Egyházmegye számára az intézmény átvételét. Mivel az EKIF saját szabályzata szerint iskolát nem vesz át, csak új alapítására vállalkozik, ezért jött létre az idei tanévkezdésre a Szent Ágoston Keresztény Általános Iskola és Gimnázium. Az intézmény jelmondatát is névadójától vette:
Benned égnie kell annak, amit lángra akarsz lobbantani másokban.”
A Szent Ágoston Keresztény Általános Iskolában és Gimnáziumban 453 diák kezdi meg a tanévet az 1–8. évfolyamon két-két osztállyal évfolyamonként, a gimnáziumi tagozaton pedig négy évfolyam egy-egy osztállyal. Összesen 48 elsős kisdiák kezdte meg tanulmányait szeptember 1-jén az új iskolában. A hitoktatás rendjét egyeztették az érintett felekezetekkel, és azt a katolikus, református, evangélikus és baptista egyházközséggel egyetértésben úgy fogják megszervezni, hogy heti egy óra iskolai, egy óra pedig egyházközségi hittan legyen. Ezzel szeretnék biztosítani, hogy a diákok az iskola befejezését követően is meg tudják tartani a kapcsolatot egyházközségükkel.
*
Az Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága (EKIF) a Váci Egyházmegyében összesen harminc oktatási-nevelési intézményt tart fenn, köztük óvodákat, általános iskolákat, gimnáziumokat, egy szakiskolát és két alapfokú művészetoktatási intézményt. 1500 fős pedagógusi és technikai személyzeti munkatársi gárdájával több mint 10 500 fő 3–18 év közötti gyermeket és fiatalt nevel és oktat.
Az Apor Vilmos Katolikus Főiskola váci központtal, váci és budapesti kampusszal működik a Váci Egyházmegye fenntartásában. BA- és MA-szintű képzést nyújt óvodapedagógus, tanító, szociálpedagógus, mentálhigiénés szakember, közösségszervező, katekéta és lelkipásztori munkatársi pályára készülő fiataloknak. A főiskola az idei tanévben több, hazánkban egyedülálló képzést indít mentálhigiénés és egyházzenei területen.
Szerző: Gáborné Haáz Andrea
Forrás és fotó: Váci Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria