A Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepén, 2014. szeptember 14-én tartotta búcsúját a beregszászi egyházközség; zsúfolásig megtöltötték a templomot a beregszászi és környéki, valamint az Ungvárról ide zarándokló hívek. A szentmise elején Molnár János plébános, bereg-ugocsai esperes köszöntötte a vendég főpásztort, Majnek Antal püspököt, Szalipszki Endre beregszászi főkonzult és a jelen lévő híveket, akik nagyrészt a beregszászi, az ungvári és a nagyszőlősi járásból érkeztek. Veres András püspök is örömét fejezte ki, hogy itt lehet; mint mondta, több alkalommal is megfordult már az egyházmegyében, de Beregszászon eddig még nem járt.
„Lehet-e tiszteletünk tárgya a kereszt – egy olyan eszköz, melyen halálos ítéletet hajtottak végre?” – tette fel a kérdést a prédikációban Veres András püspök. Majd így folytatta: „Mi, hívő emberek, tudjuk, hogy Jézus Krisztus keresztjét minden más kereszttől megkülönbözteti az, hogy azon az Isten Fia áldozta életét minden kor emberéért, minden ember üdvösségéért. Jézus Krisztus maga mondta: ha majd felmagasztalnak a fára, mindenkit magamhoz vonzok. Jézus Krisztus keresztje tehát lehet a mi ünneplésünknek, a mi magasztalásunknak a tárgya.” Azonban ez az ünnep nem csak emlékezés: a kereszt minden hívő számára a megváltás jele és eszköze.
A szentmise után körmenetben vitték az Oltáriszentséget.
Előbb a hívek képviselői köszöntötték a vendég főpásztort egy jelképes ajándékkal, majd Majnek Antal püspök fejezte ki neki köszönetét és háláját, hogy elfogadta a meghívását, és megköszönte azt is, hogy küldött hozzájuk egyházmegyéjéből egy papot, annak ellenére, hogy náluk is kevés pap szolgál. „A Szombathelyi Egyházmegye, bár földrajzilag távol van, mégis nagyon közel van hozzánk, az ottani hívek sokat és már régóta gondolnak ránk nagy szeretettel” – mondta, s emlékeztette a jelenlévőket a két árvíz kapcsán az onnan kapott sok segítségre. Arról is beszélt, hogy a Szombathelyi Egyházmegyével – ahol Szent Márton püspök szülőhelye fekszik – együtt készülnek a 2016-os évre, amikor közös patrónusuk születésének 1700. évfordulóját fogják ünnepelni világszerte. Végül Molnár János plébános köszönetet mondott elsősorban az Úristennek a gyönyörű időért, és mindenkinek, aki hozzájárult a búcsú szebbé tételéhez, köztük a templom kórusának is. Veres András püspök pedig szívélyesen meghívta az egyházmegye valamennyi hívét, hogy zarándokoljanak el Szombathelyre, Szent Márton születésének helyére, ahol örömmel és szívesen látják őket. Ha pedig a Szentatya valóban el tud látogatni abban az évben Szombathelyre, akkor is várja őket.
A szentmise végén elénekelték a pápai és a magyar himnuszt, majd a jelenlévők kifejezhették tiszteletüket a Szent Kereszt ereklyéje előtt.
Végül a beregszásziak szendviccsel kínálták a zarándokokat, a gyerekek birtokba vették a plébánia játszóterét, a templom mellett pedig a gálocsi Csipkés zenekar játszott magyar népdalokat, melyek dallamára az ungvári Csüllő néptáncegyüttes tagjai táncoltak.
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria