Virtuális Bach-albummal ad hálát pécsi szolgálata tíz évéért a székesegyház zeneigazgatója

Kultúra – 2024. január 2., kedd | 9:50

A pécsi székesegyház orgonaművész-zeneigazgatója, Kovács Szilárd Ferenc éppen tíz esztendővel ezelőtt kezdte meg a kántori szolgálatot a Pécsi Egyházmegye főtemplomában. A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara Zeneművészeti Intézetének igazgatójaként is tevékenykedő egyházzenész a nyilvánosság számára szabadon hozzáférhető Bach-album készítésével adott hálát a Pécsen eltöltött évtizedért.

A számos hazai és nemzetközi díjjal kitüntetett előadóművész-zeneszerző alapvetően egyházzenei művek komponálásával foglalkozik, fő területe a liturgikus orgonajáték, de ezenkívül kamaraműveket, kórusműveket (miséket, motettákat), más hangszerre írt szólódarabokat is szerez, illetve feladatai közé tartozik az egyházmegyei kántorképzés koordinálása, az utánpótlás-nevelés is.

„Amikor tíz évvel ezelőtt a családommal Pécsre érkeztem, nem valami rosszból, megkopottból, hanem éppen egy keresztény mintaközösségből keltem útra” – emlékezett vissza az előzményekre a zeneművész. Akkoriban a debreceni Megtestesülés templom kántoraként szolgált, ahol a közösség lelki felvirágzásában nagy szerepe volt az akkori plébánosnak, Felföldi Lászlónak, aki jelenleg a Pécsi Egyházmegye főpásztora.

„Pécsett 2013-ban egy kulturális szempontból pezsgő közegben találtam magam, ahol akkoriban Udvardy György pécsi megyéspüspöktől kaptam bizalmat a szolgálatra. Úgy éreztem, nagyon jó helyen voltam és vagyok ma is, a pécsi püspökség az egyházzenét kiemelt területként kezeli. A székesegyház három aktív kórussal és négy orgonával rendelkezik, mely egy muzsikus számára nagyon motiváló közeg” – fogalmazott Kovács Szilárd Ferenc.

A pécsi székesegyház nem hétköznapi helyszínt szolgáltat a kántori feladatok végzésére. A bazilika lenyűgöző épület, a bibliai tanítás és a művészi igényesség tökéletes ötvözete. Amikor a székesegyházat 1891-ben felszentelték, a budapesti sajtó így írt a megújult épületről: „Aki mennyországot akar látni, az jöjjön Pécsre!”

A pécsi székesegyház orgonaművész-zeneigazgatója a nyilvánosság számára szabadon hozzáférhető Bach-albummal adott hálát a Pécsett eltöltött tíz esztendőért, a zenei feladatokért, a szolgálatért és a lelki ajándékokért. Kovács Szilárd Ferenc a most elkészült album címválasztásával (In Paradiso | Pécs | 2013–2023) éppen a fenti, 1891-es mondatra reflektál. A bazilikában ugyanis valóban megtapasztalhatunk valamit Isten országának fényéből, a századikként gyártott Angster-orgona által – melyet a Pécsi Orgonaépítő Manufaktúra bővített és újított fel – pedig a mennyei hangokból.

A pécsi székesegyházban készült felvételeket tartalmazó virtuális albumon kizárólag Johann Sebastian Bach (1685–1750) műveit szólaltatja meg a zeneművész. A választás pedig nem véletlen, ugyanis az egyházzenészszakma leginkább úgy tekint Bachra, mint az ötödik evangélistára, aki a zene nyelvén világítja meg a szavakkal ki nem fejezhető hittitkokat.

Tíz év, tíz zeneszám. A virtuális albumon Kovács Szilárd Ferenc öt nagyobb lélegzetű kompozíciót szólaltat meg orgonán, illetve öt rövidebb tételt pedig szárnykürtön. Az orgonaművek bizonyos esetekben kiegészülnek az előadó saját zenei gondolataival. Ez a fajta kreatívabb viszonyulás a barokk kornak sajátja volt, így most kadencia kerül a C-dúr toccata végére, illetve a művész egy saját, a művel tematikus szempontból szervesen összefonódó lassú tételt illesztett be az a-moll prelúdium és fúga tételpárja közé.

*

Az album zenei programja

Johann Sebastian Bach:
1. C-dúr toccata [az előadó kadenciájával],* adagio és fúga, BWV 564
2. Sarabande, BWV 1007/IV
3. c-moll fantázia és fúga, BWV 537
4. Allein Gott in der Höh’ sei Ehr’, BWV 711
5. a-moll prelúdium, adagio [ad libitum]* és fúga, BWV 543
6. Arioso, BWV 156/I
7. g-moll fantázia és fúga, BWV 542
8. Wachet auf, ruft uns die Stimme, BWV 645
9. c-moll passacaglia és fúga, BWV 582
10. Jesus bleibet meine Freude, BWV 147/X

* Kovács Szilárd Ferenc kiegészítésével

A zenei felvételeken közreműködik: Kovács Szilárd Ferenc (orgona és szárnykürt); zenei rendezés: Kovács Szilárd Ferenc és Visontai László. A hangfelvételek a pécsi székesegyházban készültek 2013 és 2023 között.

A virtuális Bach-album egyes zeneszámai meghallgathatók Kovács Szilárd Ferenc YouTube-csatornáján:

Forrás és fotó: Pécsi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria