Visszatértek a harangok a veszprémi piarista templom tornyába

Hazai – 2026. május 19., kedd | 13:39

Ismét történelmi pillanatnak lehettek tanúi mindazok, akik május 13-án, szerdán a veszprémi várnegyedben figyelemmel kísérték a megújuló Szent Imre-templom (egykori piarista templom) harangjainak beemelését. A toronyba két új és egy történelmi harang került vissza, több mint százéves hiányt pótolva.

Az első világháború idején a templom két harangját hadicélokra rekvirálták, így azóta csupán egyetlen, 1839-ben öntött harang szolgált a toronyban, ami több mint 15 éve meg sem szólalt. A Veszprémi Főegyházmegye most az elveszett harangokat pótolta – Európa egyik legismertebb harangöntő műhelyében, az innsbrucki Grassmayr manufaktúrában készült új harangokkal.

A Gizella-napokat megelőzően a hívek és az érdeklődők közelről is megtekinthették a harangokat a várnegyedben, melyeket az ünnepségsorozat egyik kiemelkedő eseményeként május 13-án, szerdán Udvardy György veszprémi érsek áldott meg.

A főpásztor a liturgia során szenteltvízzel hintette meg és krizmával kente meg a harangokat, kérve, hogy hangjuk mindig imádságra, közösségre és Krisztus követésére hívja az embereket.

A beemelés különleges technikai kihívást jelentett. A szakemberek egy távolról is irányítható speciális darut használtak, amely centiméterről centiméterre emelte a több száz kilogrammos harangokat a toronyba. Bár a közel 35 méteres magasságot néhány perc alatt megtette a szerkezet, az utolsó méterek rendkívüli pontosságot igényeltek.

A legnagyobb, 660 kilogrammos harangot Kalazanci Szent József, a piarista rend alapítója tiszteletére szentelték fel. A legkisebb, 135 kilogrammos lélekharang Szent Imre nevét viseli.

Melléjük került vissza a történelmi Szent József-harang is, amely több mint másfél évszázada része a várhegy hangjának.

A harangokat tartó harangszék is teljesen megújult. Az eredeti szerkezet műemléki értékeinek tiszteletben tartásával egy új, tölgyfából készült, mintegy négy tonnás építményt készítettek a szakemberek, amely méltó és biztonságos helyet biztosít a három harang számára.

Külön figyelmet fordítottak arra is, hogy az új harangok hangzása illeszkedjen a veszprémi főszékesegyház harangjaihoz, így a várnegyed harangszava ismét egységesen és harmonikusan szólalhat meg.

A következő napokban a harangnyelvek és a modern elektromos mozgatórendszer beépítése történik meg, hamarosan pedig újra megszólalhatnak a veszprémi vár fölött a megújult piarista templom harangjai.

Forrás és fotó: Veszprémi Főegyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria