A nyári játékokat idén 75. ízben rendezik meg, a KIDS pedig örömmel vállalta, hogy immár hatodszor legyen házigazdája a sportversenynek. Három kontinens 15 országából érkezett mintegy 900 fő sportoló, edző és tanár, kísérő és technikai személyzet –, hogy a diákok labdajátékban, atlétikában, úszásban és asztaliteniszben összemérjék erejüket.
A FISEC (Fédération Internationale Sportive pour les Écoles Catholiques) a katolikus oktatási intézmények közötti nemzetközi iskolai sportversenyek szervezésére összpontosít, elősegítve a fiatalok csereprogramjait és versenyeztetését.
A FICEP (Fédération Internationale Catholique d’Éducation Physique) a katolikus sporttevékenységek szélesebb körét támogatja, a hit és a sport közötti kapcsolatot hangsúlyozza rendezvények, edzések és közösségi szerepvállalás révén.
Míg a FISEC az iskolai versenysportra összpontosít, addig a FICEP a szabadidős és közösségi sportokat öleli fel, hit által vezérelt küldetéssel.
A megnyitón a nemzeti delegációk ünnepélyes bevonulása után a résztvevők a magyar népzenével és -tánccal ismerkedhettek meg, de ízelítőt kaptak magyar klasszikus kortárs zenei feldolgozásokból is. Beszédet mondott Török Csaba, a KIDS elnöke és Soltész Miklós miniszterhelyettes, egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár. A játékokat Lies Janssen, a FISEC elnöke, Henk Bouchoms, a FICEP sportigazgatója, valamint Soltész Miklós nyitotta meg.
Valódi ajándék és különös meglepetés volt, hogy a megnyitó előtt pár órával megérkezett Rómából XIV. Leó pápa levele és apostoli áldása a verseny résztvevőinek.
A pápa üzenetét Török Csaba olvasta fel a jelenlévőknek magyar fordításban, melyet az alábbiakban teljes egészében közreadunk:
„Szívélyes üdvözletemet küldöm a július 14–20. között Budapesten megrendezésre kerülő FISEC–FICEP Nemzetközi Játékok szervezőinek, jótevőinek és résztvevőinek, és biztosítom mindannyiukat imádságomról.
A játékok alkalmat adnak arra, hogy kiemeljünk három, a mai társadalom felépítése szempontjából alapvető jelentőségű szót: ifjúság, iskola és sport. E három szó egymáshoz kapcsolódása megmutatja társadalmi, politikai, etikai és lelki gazdagságukat. Az a fiatal, aki sportol, ellenáll a digitális világban való elszigetelődés kísértésének, ehelyett belemerül a valóság konkrétságába. Ez a valóság pedig gazdag testvériségben, erőfeszítésben és vidámságban.
A sportot támogató iskola értékeli diákjai emberi és társadalmi formációját, és nemcsak mentális és lelki fejlődésüket, hanem fizikai jólétüket is előmozdítva. Ezenfelül a nemzetközi versenyeken sportoló fiatal diákok bizonyságát adják annak, hogy a sport – a különböző emberek közötti békés találkozás eszközeként – összekapcsoló erővel bír.
Ebben a tekintetben szeretnélek kihívás elé állítani benneteket: katolikus iskolák diákjaiként más nemzetközi sporteseményekhez képest pluszküldetésetek van. Meg kell mérkőznötök egymással, de eközben testvéri légkörről is tanúskodnotok kell. Nem arról van szó, hogy a világi versenyek alternatívájaként megteremtjük a keresztény sportok világát, hanem arról, hogy megtapasztaljuk, a tevékenységek és a kikapcsolódás csodálatosan gyógyulást nyert és felmagasztaltatott Krisztusban (Gaudium et spes, 61).
Boldog Pier Giorgio Frassati legyen számotokra példakép, hogy a hit fényében sportoljatok, és a sporton keresztül is megéljétek a hiteteket. Ezekkel az érzésekkel adom örömmel minden jelenlévőre apostoli áldásomat az Úrban való öröm és béke zálogaként.”
XIV. Leó pápa
Török Csaba, a KIDS elnökének magyar és angol nyelven is elhangzó beszéde alább olvasható:
Kedves Fiatalok – vagy akár azt is mondhatnám: KIDS!
Kedves Versenyzők, Edzők, Tanárok és Kísérők!
Kedves Szervezők!
Nagy örömmel köszöntök mindenkit a KIDS nevében – ez az angol nyelven is értelmes szó valójában rövidítés, magyar szervezetünk nevének kezdőbetűiből áll össze: mi vagyunk a Katolikus Iskolák Diák Sportszövetsége. Az elmúlt évtizedekben számos alkalommal volt módunk arra, hogy az országunk legtávolabbi pontjaiból egybesereglő fiatalokkal együtt átéljük a közös sport, a találkozások, a barátságok és a hitből fakadó közösség szépségét.
Idén nyáron – nem először történetünkben – nagy szeretettel köszöntjük a határokon túlról érkezetteket, a FISEC és a FICEP tagjait, képviselőit, akik a 75. nyári játékokra jöttek el városunkba. A versenyprogram sűrű ezekben a napokban, elfáradunk, ugyanakkor szüntelenül új és új benyomások érnek minket. Szervezetünk jelmondata ezért különösen is fontossá válik: „Győzni, de nem mindenáron!” Hatalmas öröm a diadal, az érem, a dobogón állás. Van azonban valami, ami ennél sokkal többet jelent: az a tény, hogy találkozunk sok más fiatallal, akikkel egyébként soha nem lenne módunk együtt lenni, ünnepelni. Olyan barátságokat köthetünk, amelyek átívelnek a határokon, összekapcsolnak eltérő nyelveket és kultúrákat, s megmutatják a sport és a hit egy gyönyörű közös vonását: mindkettő közösséget teremt eltérő hátterű emberek között. Így beteljesül az idei verseny mottója: „Csapatra van szükségünk”! Nekünk valóban egy jó csapatra van szükségünk!
Amikor Ferenc pápa Budapesten járt, többször említette a hidakat. Büszkék vagyunk a legrégebbire, a Lánchídra. A többi hidunknak is neve, lelke van. A budapestiek szeretnek sétálni rajtuk, lábuknál megbeszélni egy találkozót, vagy egyszerűen csak nézni róluk a fenséges Dunát. A híd nem közlekedési útvonal, több annál: a találkozás helye. Ferenc pápa is éppen ezt emelte ki: Kelet és Nyugat, kultúrák és vallások metszéspontjában fekszik Budapest, s ezért a híd, a hidak a város lényegét fejezik ki. A találkozás üzenetét hozzák el nekünk – és erre az üzenetre nagy szükség van napjainkban.
Kívánom, hogy ezekben a napokban minél több váratlan és szokatlan találkozásra kerülhessen sor. Kívánom, hogy mindannyian sétáljunk Budapest hídjain, s váltsunk szót egymással, de akár idegenekkel is. Merüljünk el a sport és a hit közös örömében: az emberi testvériség, egység tapasztalatában!
Ezekkel a gondolatokkal kívánok mindenkinek sikeres versenyt, életre szóló emlékeket hozó napokat!
*
A megnyitó után a fiatalok még együtt maradtak, hogy zenével, tánccal közösen ünnepeljenek.
Forrás: Török Csaba, a KIDS elnöke
Fotó: Kovács Dániel
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria