A LEADER térségek közötti együttműködés végrehajtására létrejött projekt négy önálló elemből tevődött össze. Az egyes részek egy-egy pályázóhoz köthetők, akik más szervezetekkel együttműködve valósították meg céljaikat.
A Tenkeshát Értékmegőrző Egyesület célja az volt, hogy a Diósvölgyben kialakított ifjúsági tábor és kirándulóhely bekapcsolódhasson a zarándokturizmus szervezett rendszeréhez. A „Rózsatemplom emlékfal” a zarándokúthoz ajánlott „Mária-kert” funkcióijának tesz eleget erdei környezetben. Az emlékfal a falu Árpád-kori templomának alapjait követi azon a helyen, ahová a település az 1706-os tűzvészt követően kiköltözött – így fűzi össze a múltat a jelennel.
Máriagyűd a gyalogos zarándokutak egyik kiemelkedően fontos állomása. Ezért érthető, hogy Túrony mellett a Máriagyűdi Római Katolikus Plébánia (mint a máriagyűdi kegyhely működtetője), illetve a Pécsi Egyházmegye partnerségre léptek a települést érintő projektben. Rövidesen létrejött egy másik együttműködés a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumával is, akik Átán működtetnek egy vidéki portát, amely – szállást és felfrissülési lehetőséget kínálva – mindig is rendelkezésére állt a zarándokúton járóknak.
A Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma és Kollégiuma számára nagy kihívás volt a projekt, mivel jelentős előkészítő – tervezési, engedélyeztetési – munkát is igényelt, és több millió forintos önrészt is kellett a megvalósításhoz biztosítani. A cél azonban, hogy a beruházás eredményeként kulturált, megnövekedett befogadóképességű zarándokház és lehetőségeiben bővülő mezei iskola áll majd az intézmény rendelkezésére, eléggé vonzó volt ahhoz, hogy belevágjanak a megvalósításba, és pályázatot nyújtsanak be a Mecsekvidék Egyesülettel mint LEADER Helyi Akciócsoporttal együtt.
A Pécsi Egyházmegye a „Máriagyűdi Kegyhely turisztikai fejlesztése” címmel nyújtott be regionális fejlesztési pályázatot, és a közel fél milliárd forintnyi támogatási összegből és 26 millió forint önerőből igen jelentős és látványos fejlesztést valósít meg 2015-ben. Az „Együtt, úton, egymáshoz” projekt– bár léptékében jóval szerényebb – ennek továbbgondolása és kiegészítése volt. Általa javultak a templom audiovizuális adottságai, technikailag lehetővé vált a mobil szabadtéri hangosítás, illetve kialakítottak egy mobil beltéri kivetítőrendszert is. Fontos elemét képezte továbbá a projektnek a bazilikát, a kegyhelyet és a gyalogos zarándokút Baranya megyei útvonalát és állomásait bemutató kiadvány összeállítása, illetve annak a két rövidfilmnek az elkészítése, amelyek Máriagyűdöt és környékét, illetve Túrony középkori templomát mutatják be.
Ezenkívül összesen hat tájékoztató táblát helyeztek el Máriagyűdön, Túronyban, Átán, Pogányban és Bissén.
Fotó: Pécsi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria