A gázai plébánia köszönetet mond Ferenc pápa segítségéért, reménykednek a jövőben, az újjáépítésben

Kitekintő – 2025. január 22., szerda | 12:10

A Jeruzsálemi Latin Patriarkátus hozta nyilvánosságra a gázai latin plébánia hálával teli üzenetét. Január 21-én közzétettek egy interjút is, amely a plébánossal, Gabriel Romanellivel készült a gázai tűzszünet bejelentése után.

„Nagy örömünkre szolgál, hogy megköszönhetjük Ferenc pápának, hogy folyamatosan segített minket és erőfeszítéseket tett az érdekünkben. Szívből köszönjük neki, és kérjük az Urat, hogy áldja meg őt és azt a lelki és humanitárius munkát, amit Gázában és az egész világon végez” – áll a rövid üzenetben, amelyet az egyetlen gázai katolikus plébániáról, a Szent Család latin plébániáról küldtek Ferenc pápának.

„A robbanások és a drónok hangja végre eltűnt, ami sokak számára megkönnyebbülést jelent. Több hívő – tette hozzá az argentin származású plébános – kiment a plébániáról, hogy megnézze az otthonát, vagy ami megmaradt belőle. Vannak, akiknek otthonát teljesen elpusztították, míg mások még a környéket sem ismerték fel, ahol egykor éltek.”

„A tűzszünet az öröm és a remény érzéseit ébresztette fel. Jelentős előrelépés, reményt ad, de nem jelenti a konfliktus végét. Imádkozunk, hogy egy tartós béke kezdete legyen. Bízzunk a nemzetközi erőfeszítésekben a háború befejezése érdekében, a Közel-Kelet és a Szentföld jövőjére összpontosítunk.”

Az övezet újjáépítésének hatalmas anyagi és erkölcsi feladata áll előttük. „Az újjáépítés első szakasza, amely várhatóan 42 napig tart, tele van kihívásokkal – jegyzi meg a plébános. – Az emberek kétségbeesetten keresik a segítséget, hogy megbirkózzanak az alapvető javak, például a víz, az üzemanyag és az élelmiszer súlyos hiányával. A nehézségek érezhetőek, de éppúgy érezhető a remény és a kitartás is. A közösséget élteti az a lehetőség, hogy visszatérhetnek a normális kerékvágásba.”

A háború kezdete óta az egyházközség mindig is elkötelezett volt a leginkább rászorulók, nemcsak a keresztények, hanem a templomhoz közeli területeken élő muszlim családok megsegítése iránt is.

„A Latin Patriarkátus és a Malteser International (nemzetközi máltai segélyszervezet) erőfeszítéseinek köszönhetően – mondja Romanelli atya – az élelmiszersegély családok ezreihez jut el, különösen a nemrégiben érkezett újabb szállítmányok által. Emellett a plébánia lelkipásztori életének megszervezésére is figyelünk. Ez azt is jelenti, hogy biztonságot nyújtunk mindenkinek, folytatjuk az imákat, és fenntartjuk a napi tevékenységeket a nehéz körülmények ellenére is. A zűrzavar közepette is elkötelezettek vagyunk amellett, hogy biztosítani tudjuk a gyermekek oktatásának folytatását – még ha csak részben is – azok számára, akik a plébánián keresnek menedéket. Ezért külön időt biztosítottunk az oktatási tevékenységekre, azzal a céllal, hogy a tanulókat a tanév során úgy tudjuk felkészíteni, hogy közelebb kerüljenek az általános iskola felső tagozatának záróvizsgájához (amit Tawjihinek neveznek). Ez most reményt ad, és a reményre nagy szükségünk van.”

A plébánia által folytatott tevékenység azonban nem merül ki az anyagi és iskolai segítségnyújtásban. „A Caritas Jerusalemmel és a Teréz Anya Nővéreivel közösen, lehetőségeinkhez mérten orvosi segítséget nyújtunk a betegeknek és rászorulóknak. Ezen kívül férfi és női testvériségeket alakítottunk, hogy támogassuk a spirituálisan gazdagító légkört, beleértve azt is, hogy segítettük a kórus működését és a hit mélyebb felfedezésére ösztönöztük az embereket.”

„Tele vagyunk reménnyel, és azon dolgozunk, hogy újjáépítsük a jövőnket” – erősítette meg Juszef Aszad helyettes plébános.

Forrás: AgenSIR

Fotó: Latin Patriarchate of Jerusalem

Thullner Zsuzsanna/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria