A Haiti Püspöki Konferencia alelnöke békés hatalomváltásra szólított fel a karibi országban

Kitekintő – 2024. március 13., szerda | 16:41

Haitin újra fellángoltak az indulatok és fokozódott az erőszak, miután Ariel Henry miniszterelnök a Karib-tengeri Közösség (CARICOM) februári csúcstalálkozóján a guyanai Georgetownban bejelentette, hogy az országban 2025. augusztus 31-én választásokat tartanak – tudósított a Fides katolikus hírügynökség március 8-án. A történtek hatására a kormányfő március 11-én lemondott.

„A választások híre felszította a haiti fővárost és külvárosait ellenőrző fegyveres csoportok haragját. A csoportok egykor riválisok voltak, de egyesítették erőiket, hogy a miniszterelnök lemondását követeljék – mondta el Renold Antoine redemptorista misszionárius a Fides hírügynökségnek. – Azóta rendőrőrsök, rendőrkapitányságok, sőt még a Toussaint Louverture nemzetközi repülőtér is a bandatagok célpontja lett. Iskolákat, kórházakat, árvaházakat, bankokat, középületeket és számos üzletet fosztottak ki. A fegyveres erőszak félelemben tartja a civil lakosságot.

Emberek ezrei kényszerültek arra, hogy elhagyják otthonukat, és táborokban keressenek menedéket, ahol, bár valamennyire biztonságban érzik magukat, gyakran embertelen körülmények között élnek.

Szinte minden kormányzati intézmény tétlen, illetve semmibe veszik őket; a főváros környékén pedig két nagy börtönt – ahol az ország legrettegettebb bandatagjait tartották fogva –, törvényen kívüli fegyveres csoportok foglaltak el, lehetővé téve a rabok tömeges szökését.”

A port-au-prince-i börtön a fogvatartottak kitörése után

Renold atya beszámolt arról is, hogy március 5-én három szerzetesnővért raboltak el a La Madeleine-árvaházból, akik a Szent József Clunyi Nővérei kongregáció tagjai.

„Mi, redemptoristák – mondta Renold atya – ismét felhívást intézünk a hatalmon lévőkhöz, a hatalmon lévő és ellenzékben lévő politikai szereplőkhöz, hogy tegyenek meg mindent, ami szükséges az erőszak befejezéséhez és egy olyan tartós megoldás eléréséhez, amely kivezeti az országot ebből a szörnyű válságból. Felszólítjuk a nemzetközi közösséget, hogy cselekedjen, mert a helyzet rendkívül súlyos. Emellett mindenki lelkiismeretére is számítunk, mert itt az ideje, hogy felálljunk, és nemet mondjunk erre a helyzetre, amelyben oly sok éve vagyunk. Nem elégedhetünk meg egyéni jólétünkkel közös jólétünk rovására. Vissza kell utasítanunk, hogy részt vegyünk a népünk ellen elkövetett atrocitásokban.

Mindannyian összetartozunk, és arra vagyunk ítélve, hogy együtt éljünk a szabadság földjén. Haiti a miénk. Fogjunk össze, hogy megváltoztassuk ezt a szörnyű paradigmát.

Mondjunk inkább igent az életre, a haladásra, a közös jólétre, a békére és a mindenki számára nyújtott biztonságra.”

Haiti az első latin-amerikai ország, amely kinyilvánította függetlenségét, és a világ első fekete köztársasága, amely arra kényszerítette Franciaországot, hogy adja fel gyarmati követeléseit a korábban Saint-Domingue néven ismert rabszolgatartó ültetvény fölött. (Forrás: Latin-Amerika Társaság)

A Renold Antoine redemptorista misszionárius által említett három apácát március 11-én, hétfőn szabadon engedték. A Haitin működő szerzetesközösségek elöljáróinak konferenciája közleménye szerint egy fegyveresekből álló csoport Croix-des-Bouquets-ból rabolta el a  nővéreket.

A helyi sajtó arról is beszámolt, hogy a Szent Szív Testvérek kongregációjának hat tagja közül, akiket február 23-án raboltak el, négyet március 10-én szabadon engedtek, de a Haiti Nemzeti Rendőrség (PNH) részéről nincsenek konkrét hírek – közölte a Fides hírügynökség március 11-én.

Pierre André Dumas, az anse-à-veau-miragoâne-i egyházmegye püspöke és a Haiti Püspöki Konferencia alelnöke – aki február 18-án súlyosan megsérült egy port-au-prince-i robbantásban és jelenleg egy floridai kórházban lábadozik –, nemrég békés hatalomváltásra szólított fel, mivel „a társadalmat megbénítja a félelem, és ez a kudarc szimbóluma”.

Ferenc pápa március 10-én az Úrangyala imádsága után a haiti népért kért imát: „Aggodalommal és fájdalommal követem a Haitit sújtó komoly válságot és az elmúlt napok erőszakos eseményeit. Közel állok az ottani egyházhoz és a kedves haiti néphez, mely évek óta sokat szenved. Kérlek benneteket, hogy

a Segítő Szűzanya közbenjárását kérve imádkozzatok azért, hogy mindenféle erőszak véget érjen, és hogy a nemzetközi közösség megújult támogatásával mindenki hozzájáruljon a béke és a kiengesztelődés növekedéséhez az országban.”

Az események következtében március 11-én, hétfő este Ariel Henry haiti miniszterelnök Puerto Ricóból közvetített hivatalos videobeszédében bejelentette, beleegyezik a hatalomról való lemondásba, amint felállítanak egy átmeneti elnöki tanácsot és kineveznek egy ideiglenes miniszterelnököt. Beszédében megköszönte a haiti népnek a neki adott lehetőséget, és arra biztatta őket, hogy maradjanak nyugodtak, és „tegyenek meg mindent azért, hogy a béke és a stabilitás minél hamarabb visszatérjen”. 

Ariel Henry lemondására lehetett számítani, miután a CARICOM kijelentette, hogy Haiti stabilitásának akadályát látja a miniszterelnök személyében és sürgette, hogy álljon félre, hogy előkészítse az utat az ideiglenes elnöki tanács felállítására. 

Az országban tapasztalható erőszak és számos társadalmi probléma közepette az Egyház továbbra is erőforrás és hatékony segítség sokak számára.

Fordította és összeállította: Hollósi Judit; Ferenc pápa beszéde: Tőzsér Endre SP

Forrás: FidesVatican News angol nyelvű szerkesztősége; Fides

Fotó: Vatican News; ANSA

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria